Pochybnosti a otázky

od redakce

Přiznávám, že začínám mít v hlavě dokonalý zmatek a některé zveřejněné fotografie např. z Ukrajiny mně připadají jako ty, které dokázaly před Mnichovem naladit Angličany proti nám. Tehdy, to vzpomínají už bohužel jen jednotlivci, ale v některé literatuře o oné době to lze najít dodnes, se v britském tisku pěkně srovnaní v řadě objevili např. mrtví »z českého násilí na Němcích« a v jiné tiskovině byly publikovány zase »výpovědi« českých Němců žijících v pohraničních obcích o tom, že v »Sudetech« je hlad. Později se ukázalo, že ony fotografie nejsou vůbec z předmnichovského Československa a že ti tzv. hladovějící mohli nacistické vojáky vítat nejen chlebem a solí, ale i šumavským eintopfem s pěknými kousky uzeného a jen pro fotografy německého tisku pózovat u polní kuchyně. Ale to bylo po Mnichovu. A fotografie staré jen několik týdnů už nikoho nezajímaly.

Později se občas někdo chopil podobného triku, aby zdůvodnil svůj názor. Pamatujeme na kauzu agenta Skripala, jenž měl být otráven novičokem. Měla to dotvrzovat fotografie z místa, kde agenta s dcerou nalezli. Jenže kromě mužů v ochranném oděvu pár metrů od nich se pohyboval na snímku policista, jenž v klidu bez ochranných pomůcek sledoval, oč tu jde. Snímek se dostal do světa a stejně, jak rychle se objevil, tak rychle zmizel.

Podobných »svědectví« se užívá často. Netřeba dalších historických příkladů. Je tu video datované 13. březnem letošního roku. Zachycuje prezidenta Zelenského mezi zraněnými obránci Kyjeva, kterým předává vyznamenání. Bylo zveřejněno ve většině zemí Evropy, a dokonce také u nás. Jenže pocházelo skutečně z onoho nedělního dne? Je na něm jaksi omylem zachycena lékařka Inna Derusová, jíž posmrtně sám Zelenskyj vyznamenal titulem Hrdina Ukrajiny. Zahynula totiž při výkonu svého povolání dne 26. února. Video tedy bylo vyrobeno úplně jindy a za jiným účelem.

Jsou tu ovšem také další informace, které poněkud zpochybňují to, co máme pochopit jako jedině správné. S tím se také smířit nemohu. Chápu, že je třeba pomáhat potřebným, těm, které už přímo ohrožuje válka. Jenže přicházejí k nám jen ti potřební? Slovenská televize zachytila v Humenném skupinu zakarpatských Romů, kteří sem přijeli brzy po vypuknutí konfliktu. Prý z obcí těsně za hranicemi Slovenska. Jeden zpovídaný mladý Rom už po překročení hranic žádal eura. Reportérka později s nimi jela dokonce ve vlaku, když mířili někam na západ. K nám? Nebo někam jinam?

Prý také přijíždějí lidé ze západu Ukrajiny, aby řešili své ekonomické problémy. Tentokrát se tu ocitnou bez potíží »s lejstry« a ještě je čeká slušný příspěvek na pobyt u nás. Někdy dokonce také byt. Proto byl v Brně na Výstavišti otevřen jeden pavilon, kde se má nabízet pro případné holobyty nábytek k využití. Stačí prý mít jenom pas.

Nebo je tu povinnost pro naše lékaře přijmout za pacienty desítky či stovky nových pacientů, o nichž nevědí nic, tedy ani o jejich nemocích. Pochopitelně případná léčba se uskuteční z peněz našich pojištěnců, i když jistě vláda pojišťovnám rozpočet nerozpočet něco přispěje.

Jsem pro pomoc, jenže potřebuje ji každý z těch, kdo přichází k nám z východu? Neutíkají někteří, ten případ znám, před řáděním nacionalistů, kteří ovládli prostor na východě Ukrajiny. Ostatně Mariupol prý hájí před ruskými vojsky batalion Azov pocházející ze západu Ukrajiny, jehož vlajka se nápadně podobá jednotkám »grenadírů« z druhé světové války? Podle informací oněch utečenců, kteří pocházejí z této oblasti, se lidé ve městě stali štítem a odejít odtud je složité, i když koridor byl prý vybudován. Aby utečenci směřovali směrem na východ, je údajně úplně nemožné, a tak prchali na západ a dostali se až k nám. Z podobných příkladů lze udělat nemálo otázek.

Mám mnoho dalších, které mně nevysvětlí televizní redaktoři. Buď je mnou nadhozená témata nezajímají, anebo o nich nesmějí mluvit. Cenzura a autocenzura zabrala. Chápu ovšem, že jim jde o zaměstnání. Proto není chvíle, která při vysílání televize by nebyla využita k jednostranné propagandě. Mít jí na obrazovkách ovšem bez ustání, už není propaganda, ale hloupost. Zvláště, když ne vždy vysílá ověřené, ale účelové zprávy.

Aby mně ovšem nebylo přiřčeno, že tomu nerozumím, anebo dokonce propaguji ruský vpád na Ukrajinu, podotýkám, že tento krok mě zaskočil a nikdo mě nepřesvědčí, že rozpory mezi státy lze řešit jenom válkou.

Jaroslav KOJZAR

Přečtěte si další články

22 komentáře

marin 23/03/2022 - 21:10

“Ostatně Mariupol prý hájí před ruskými vojsky batalion Azov pocházející ze západu Ukrajiny,” No vidíte, to se nesmí v ČT a podobných médiích ani zmínit a vy to klidně napíšete. Páni cenzoři už okolo vás krouží ! Inu, doba je naruby, než byla před pětatřiceti lety.

joe 23/03/2022 - 20:04

Tahni do prdele nebo nekam za Ural bolsevicky debilni otrapo se svymi zvasty!!!!

fronda 23/03/2022 - 20:18

Když chybějí argumenty, nahradí je nadávky.

fronda 23/03/2022 - 19:58

Každý se může svobodně tu Jedinou Pravdu dozvědět z ČT, takže tihle pochybovači ji prostě nechtějí znát. Měly by si na ně demokraticky posvítit orgány činné v trestním řízení. :P

Emil Novák 23/03/2022 - 18:36

Nemuselo se to stát. Konflikt na Ukrajině zavinili USA, NATO, EU, za Českou republiku pak profašistická vláda Petra Fialy.

Lubomír Šálek 23/03/2022 - 18:31

Drahý soudruhu, pište dál, vy se překonáváte. Netušil jsem, jakých met dosáhnete v používání vaší pravdy. Skvělé. Sice obecná logika trochu pláče, ovšem logika je buržoazní pavěda, která nemůže otřást bolševickým přesvědčením. Pravda, někdo by si mohl položit otázku, proč ti ubozí prchající před běsněním ukrajinských nácků prchají ausgerechnet k nám, notabene přes celou nacistickou Ukrajinu, když do země zaslíbené, Putinova ráje, to mají kousek. Ovšem pro takové tázající provokatéry mají bolševici připraveny vhodná zařízení k převýchově, jak jsme měli možnost se přesvědčit. A ten závěrečný odstavec mírotvůrce odmítajícího násilná řešení. ten mě dojal, slzu jsem uronil. Sice se mi nějak draly do paměti vzpomínky na vaše články do Rudého Práva, kde oslavujete bratrskou pomoc a vůbec soldáty bohatýry z východních stepí. Trochu to koliduje, že. Celoživotní odmítač násilí a přitom vítač bratrských pancéřových pomocí.
Nicméně, mám pro vás řešení, najmě s těmi nebožáky prchajícími před tyranií ukrajinských nácků. Je naprosto nepřijatelné, jak hněvivě dovozujete, abychom je tady živili a dokonce, drzost největší, jim střechu nad hlavou poskytli. Tak těm uprchlíkům před nácky pomozte sám. Pochopitelně po důkladném zkoumání, abyste náhodou nepomohl Ukrajinci, který prchá před bratrskou pomocí. To by se souputník v Kremlu mohl zlobit.

Vloch 23/03/2022 - 18:28

Kdybych nebyl takový blb, tak bych se ze sebe sám zbláznil, ještě, že jsem blb

svaty_vaclav 23/03/2022 - 18:08

Z

Vloch 23/03/2022 - 12:47

“Přiznávám, že začínám mít v hlavě dokonalý zmatek .” Souhlasím. Máš to, soudruhu, v té své kebuli dokonale pokurvené! (Germanismus – ne vulgarismus.).

doxa 23/03/2022 - 10:10

…některé zveřejněné fotografie např. z Ukrajiny mně připadají jako ty, které dokázaly před Mnichovem naladit Angličany proti nám…
Zejména ty z Donbasu. Putinova propaganda také pořád mele něco o údajném 8 let trvajícím ukrajinském násilí na tamní ruské menšině.

o.motl 23/03/2022 - 09:32

Ze seznamu lží a manipulací ruské propagandy nevynechali redaktoři Haló novin nic.

https://www.forum24.cz/at-uz-to-skonci-jak-v-cesku-funguje-dezinformacni-scena-za-valky-ruska-proti-ukrajine/

Vloch 23/03/2022 - 18:30

tak už mě je jasný, proč jseš takový tupec, když čteš takové píčo.iny

Jaroslav Prchal 23/03/2022 - 09:11

V HaNo začala soutěž, kdo zaleze fašistovi Putinovi nejhlouběji někam. Kojzar jako obvykle spolehlivě vede.

Sluka 23/03/2022 - 08:55

Soudruhu je válka a ty jsi rudá zrůda.

jmm 23/03/2022 - 09:02

“slučíku”
Zrůdy jsou ti co dopustili Mnochov, Vietnam a další…
A ty nevíš co je válka…
Ty by jsi se nenarodil…
Rudá je barva krve a ta je pro lidi a zvířata velmi důležitá!

doxa 23/03/2022 - 09:19

Jasně jmm, na Ukrajině to není válka, ale speciální operace. Stejně jako u nás to nebyla vojenská intervence, ale internacionální pomoc.

ušoun 23/03/2022 - 09:31

Libye, Sýrie, Vietnam, Jugoslávie, Afghánistán, Irák – to bylo co ? Internacionální pomoc, nebo genocida obyvatelstva ? Já se domnívá, že to druhé. A tam, v hlavní roli největší” demokrat” nebo terorista USA

Ivo Šálek 23/03/2022 - 09:43

Afghánistán 1979 tam máš správně, ale zapomněl jsi na Maďarsko 1956, ČSSR 1968, Čečensko 1994, Osetii 2008, Ukrajinu 2022.

Yurri Simon 23/03/2022 - 13:54

Kdepak asi leží, ten Mnochov..???

hovnivál 23/03/2022 - 10:15

Bratře je válka a ty jsi hnědo-černý fašoun.

Yurri Simon 23/03/2022 - 13:55

Bratr Putin tě ale asi bohužel neslyší, joudo…..

hovnivál 23/03/2022 - 16:54

tak se pomalu vracej do blázince a připrav se na zítřejší den, a nezapomeń na bažanta k posteli, joudo z blázince

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.