Regály skoro prázdné…

od redakce

Včelaři a vlastně my všichni bychom měli poděkovat potravinovému řetězci Penny, který přišel s chvályhodným nápadem, který upozornil na obrovský význam včel pro náš život. Na den vyřadil ze svého sortimentu zboží, které by neexistovalo, nebýt včel. Z regálů zmizely nejen potraviny obsahující med, ale rovněž ty, jejichž výroba je závislá na opylování. Pohled na nákupní pulty byl »úchvatný«. Z 60 procent byly prázdné… »Nejde jen o ovoce nebo zeleninu či produkty obsahující med, ale i oleje, pečivo, koření, cukrovinky, ochucené mléčné výrobky, džemy, džusy a spoustu dalších produktů,« řekl vedoucí oddělení kvality Petr Baudyš. Na opylování je závislých 85 procent rostlin, ze kterých pochází 76 procent potravin.

Lidstvo si stále ještě dostatečně neuvědomuje pravdivé rčení: Pokud by vyhynuly včely, lidstvo by zahynulo během čtyř let. Zní to šíleně, ale pravdivě. Bohužel, ochrana včel v krajině a podpora včelařů je nadále nedostatečná. Včelstva stále více ohrožují postřiky zemědělských produktů, ubývá luk a jiné pastvy pro tohoto podivuhodného tvora. Navíc jsou včely od druhé poloviny 80. let minulého století decimovány broučkem varroa destructor, který sem byl zanesen z Asie a zemí na východ od nás. Je sice pravda, že Česká republika má jedno z největších zavčelení v Evropě, osm včelstev na čtvereční kilometr. Naši včelaři obhospodařují 661 tisíc včelstev, organizováno v Českém svazu včelařů je jich kolem 57 tisíc. Čísla vypadají dobře, ale produkce medu je menší kvůli častému suchu a také neustálým změnám teplot v předjaří a na jaře.

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

2 komentáře

neEU 27/07/2022 - 21:38

HOVADA KOMUNISTICKA SE NESTYDI !!!

Vývoj po roce 1991
Po přerušení činnosti v době komunistického režimu (v letech 1951–1991) byla Vesna 6. února 1991 úsilím nové generace nadšenců obnovena jako Ženský vzdělávací spolek Vesna, o.s. Po neúspěšném jednání o restituční navrácení budov na Údolní ulici č. 10, jako centra pro činnost spolku …..

svaty_Vaclav 27/07/2022 - 14:47

V okupovaném Melitopolu našli tělo 13leté dívky. Ta zmizela zhruba před měsícem.

Její tělo neslo známky znásilnění a bití. Okupační správa důrazně doporučuje příbuzným, aby téma příliš veřejné nerozhlašovali, což budí podezření, že se zločinu dopustil některý z okupantů. https://t.co/uK6ZFRT4zd

Můžeme si otevřít pomyslnou lahev, máme tu přes 40 000 vyřazených okupantů.

Reply

kupec

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.