Rusko a svoboda

od redakce

»Rusko je třeba zničit, aby Rusové mohli být svobodni«. To není můj výmysl, ale obsah komentáře, jenž byl minulý pátek zveřejněn na Seznam.cz. »Sibiř je příliš velké území, než aby mohlo patřit jednomu státu.« To první vymyslel český novinář ještě si pamatující, co se přednášelo na pražské fakultě sociálních věd, ale nevědoucí nic o tom, co se dělo v pětačtyřicátém. To druhé je připisováno americké ministryni Madeleine Allbrightové, která se nikdy od tohoto výroku nedistancovala. A tak se zpochybnění jeho pravosti, protože vyvolal rozruch, ujal bývalý redaktor Svobodné Evropy a chvilku i šéfredaktor Lidových novin, kyjevský rodák Jefim Fištejn. Prý to vymysleli někde v Rusku. »Prý« ovšem neznamená vědět. Oba citáty, jak vidno, jsou tedy zřejmě české provenience, protože onen komentátor a sama Madlenka Korbelová, jak se ministryně zahraničí USA kdysi jmenovala, se narodili tady, v českých zemích. Obě věty se vlastně doplňují.

Pokud by se uskutečnila vize v prvním citátu, mohla by platit i ta v druhém. Rusové by ovšem mohli být »svobodní«, ale bez svého nerostného bohatství.

Ministryně Allbrightová se sice uskutečnění své vize nedočkala, ale zato dalších ulic, pojmenovaných u nás jejím jménem, ano. Jsme totiž mistři v přemalovávání tabulek. Jednu takovou jsme, tedy pražský primátor Pirát Hřib za asistence starosty městské části Praha 6 »topáka« Koláře už stačili vyměnit dokonce ve zmíněný pátek. A tak starý historický název Korunovační ulice, kde sídlí ruské velvyslanectví, rázem změnili v ulici Ukrajinských hrdinů. Je to další příklad, kdy historické názvy v tomto místě »vzaly za své«. Z důvodu politických ambic zmíněných pánů i jiná část zdejšího místopisu změnila staré historické jméno Pod kaštany na »aktuálnější«, jakéhosi Němcova.

Kdybychom větu zmíněného komentátora vzali doslova, pak vize paní Madeleine by skutečně mohla být naplněna. Jenže jak toho dosíci, zní otázka. Na Sibiř nebo »jen« do Moskvy je např. od Kyjeva dlouhá cesta a těžko by ji mohli uskutečnit »hrdinové z Azova«. Asi by se ovšem našli »čeští bojovníci«, kteří by se postavili po bok azovským batalionům. Ale stále by to bylo zatraceně málo. Rusové, jak známo, když se ocitnou v nebezpečí, se dokáží přímo geniálně sjednotit. Stačí si přečíst Tolstého Vojnu a mír či třeba Grossmanův Stalingrad. Jak by tedy chtěl komentátor ze Seznam.cz zničit Rusko, aby se mu to povedlo? Přejmenováváním pražských historických ulic nebo spíš atomovými zbraněmi? To první nestačí, to druhé se mi ani nechce věřit. Opravdu až sem by onen až příliš mladý komentátor chtěl dojít?

Jde mi však o ony »ukrajinské hrdiny«, po nichž je už dnes pojmenována jedna česká ulice. Jsou opravdu »hrdiny«? Mohou být hrdiny ti, kterým nad hlavou vlají postnacistické symboly a kteří se hlásí k odkazu Ukrajinské povstalecké armády – k banderovcům či dokonce k SS? Kteří se ocitli na seznamu porušovatelů lidských práv dokonce vedeném v OSN? Jestliže podle pánů Hřiba a Koláře právě toto jsou naši hrdinové, pak je někde chyba a měli bychom, my ostatní, se začít bát. O Rusko nikoli, to si svou svobodu najde samo. Nepotřebuje k tomu prostředníka. Ale o nás, žijící tady uprostřed Evropy, o nás se bojím.

Můj poslední komentář budiž varováním. Už další pro Haló noviny nenapíši. Končí totiž jedna etapa, která nás staré, naši paměť a naše zkušenosti už nepotřebuje, a to nejen ve společnosti. Jinak za vše svým čtenářům, za jejich přízeň, moc a moc děkuji.

Jaroslav KOJZAR

Přečtěte si další články

31 komentáře

Václav 27/04/2022 - 14:02

Děkuji p.Kojzarovi za objektivní články a zpravodajství a přeji hodně zdraví:

joe 27/04/2022 - 01:28

Kojzare ty hnusnej kanale bud rad ze jeste muzes chrochtat, patris do kriminalu ty ruda vlastizradna svine.

fronda 27/04/2022 - 00:31

Skutečná svoboda přijde, až padne buržoazní systém.

Ovšem pořád je daleko lepší buržoazní demokracie, jakou mají v Rusku, než fašistická diktatura, dosazená Západem, která už 8 let okupuje většinu nebohé Ukrajiny.

svaty_vaclav 26/04/2022 - 20:04

Velký Max, místo tlachání do diskuse v iHano a pouštění tvých slaboduchých antikomunistických mouder bys jednou mohl předvést něco, co by mělo hlavu a patu a nějakou úroveň. Vím ale, že mimo slaboduchosti v tobě není ani zbla něčeho co by stálo za řeč. Velký Max, tys nikdy nepřekročil svůj antikomunisticko-fašistický stín. Opájej se Velký Max dál svým infantilním rádobyhumorem.

Znovacek 26/04/2022 - 19:36

Škoda!

Sluka 26/04/2022 - 19:13

Doměnky, polopravdy a lži to jsou články našich komunistů. Je z nich cítít zapšklost a nenávist k druhým.

Emil Novák 26/04/2022 - 15:55

Nemuselo se to stát. Konflikt na Ukrajině zavinili USA, NATO, EU, za Českou republiku pak profašistická vláda Petra Fialy.

svaty_vaclav 26/04/2022 - 14:56

Antikomunisti tady denně osvědčují, jak jsou hluboko zatuhlí a zakonzervovaní v socialismu. Antikomunisti v diskusích iHano potvrzují, že nejsou schopni překročit svůj stín ve svém dennodenním boji se Střední skupinou sovětských vojsk v Československu. Toto antikomunistické panoptikum bude chybět čtenářům iHano a nově Naší Pravdy. Snad vedení Naší Pravdy najde cestu, jak dopřát čtenářům zábavu v podobě antikomunistických figurek a blbů kalibru – Velký Max, Prchal, joe, Šálkové, Yurri Simon, Miroslav Rys, a další, jestli jsem na některého antikomunistického blba zapomněl tak žádná škoda. Je groteskní jak antikomunističtí blbové pláčou nad koncem iHano a hrozbou, že nebudou mít kam umísťovat své mozkové zvratky, no mozkové, spíš zvratky a výpustky jejich jiných orgánů a tělních otvorů. Komunistům bude toto antikomunistické povyražení blbů antikomunistů chybět.

Velký Max 26/04/2022 - 17:31

Reagovat na debila jako jsi ty Pepku Vyskoči nemá cenu. Z tvého blábolu lze vydedukovat, že budoucí týdeník se bude jmenovat “Naše pravda”. Tak jako neexistuje rudé, bílé nebo modré právo, na což pan Porybný již dávno přišel, tak existuje jen jedna Pravda. Tu vaší (naší) pravdu si můžete strčit akorát do análu. Nereaguj, vyskoč a zameč hňupe, nic jiného dělat nemůžeš..

Miroslav Rys 26/04/2022 - 20:01

Ty ale nejsi komunista, ty jsi jen idiot 😃😃

Yurri Simon 26/04/2022 - 22:41

svatej_blboň… nádherný příklad exempláře, který prohrál svůj souboj se životem… a musí se realizovat na netu, který kdyby mu Amíci nevymysleli, čmáral by ta svoje moudra vápnem na zdi svého chlívku… :)

joe 27/04/2022 - 01:24

Syfiliticky Svaty Bolsevicky kolaboratsky dobytku, chrochtej dal ty svy bolsevicky vyzblechty pro nas humor a pro informaci a vzdelani 2 %bolsevickych dinosauru, ciganu , absolventu cvokaren a zdoupovanych rudych expertu .Vzdyt ty rudy prase muzes stale chrochtat beztrestne diky toleranci Havla a ze v Cesku je stale demokracie. Ty rudy debilni prase se stydis i za sve jmeno sedel by ti Svaty Vendelin hnupe. Ponevadz tak unikatni magor jako ty se objevi tak casto jako doba ledova. Takze pokracuj bolsevicky hnupe tve choromyslne bolsevicke zvasty,jsou neocenitelne svym choromyslnym humorem ponevadz nam do Kanady nedochazi Dikobraz.

Svetlý 26/04/2022 - 14:50

Děkujeme s. Kojzarovi za mnohaletou novinářskou práci a přejeme mu pevné zdraví předávání historické paměti mladší generaci. To je velmi důležité.

Velký Max 26/04/2022 - 13:01

Co dodat,jen to, že poslední komentář měl Kojzar napsat už tak před čtvrt stoletím.. Se svými tragickými souputníky a souputnicemi přispěli k současné absenci racionální opoziční levice, která jen tak rychle nevznikne. Faktický zánik KSČM a konec Haló novin je zákonitý a souvisí s absolutní nereformovatelností hnutí, které by k levici mělo patřit. Hrobaři české levice spojte se a táhněte do zemí vámi milovaných!.

NINO 26/04/2022 - 14:39

Tak toto měla být líheň správné levice. Ale pan Kojzar to zabrzdil? Co s těmi antiko bude? Koupí HANO? Proč se zde angažovali?

Hugo Stiglitz 26/04/2022 - 12:56

Kam se Waffen SS či banderovci hrabou co se týče zvrácenosti, krutosti a nelidskosti na Rudou, později sovětskou a dnes Ruskou armádu

Kašparová 26/04/2022 - 15:08

Ruská armáda přivazovala děti ostnatým drátem za krk kolem stromů? Nebo to ruští vojáci dělají teď?

psy_cho 26/04/2022 - 15:28

Dělala i horší věci, byla a je to banda řezníků. Tak je vychovali jejich představitelé, kteří namají a nikdy neměli úctu k lidskému životu.

Vloch 26/04/2022 - 12:00

“Můj poslední komentář budiž varováním.” Skoro bych řekl: “Lidé bděte!” Kojzar varuje. Škoda soudruhu. Když jsem si přečítal Tvé vstupy do HaNo, vždy jsem se pobavil. A okřál při vzpomínkách, kdy řádili Tvoji soukmenovci za vlády syfilitika KG či za vlády slovenského kolaboranta Augusta. Tobě díky za přispění k přesvědčení, že bolševismus je jedno z největších svinstev na naší planetě.

P 26/04/2022 - 11:27

Soudruhu Kojzare boj se hlavně
o sebe abys jsi neskončil v pekle.Za ty tvé názory. Budu se za tebe modlit.Bůh ti žehnej.

Jaroslav Prchal 26/04/2022 - 10:33

Madeleine Allbrightová se od výroku o Sibiři nedistancovala, protože normální lidé na lži nereagují. Oznámením, že už nikdy nic nenapíše, mě normalizační dinosaurus Kojzar opravdu rozplakal. Čím já se budu bavit při ranní kávě?

Josef. Kořínek 26/04/2022 - 10:49

Prchale, můžete při tom přemýšlet o té Sibiři. A pojete-li se podívat za potomky do Ameriky, promluvte si o tom s Bidenem.

NINO 26/04/2022 - 14:21

Josefe Kořínku. S tou cestou za Bidetem toho Prchala jsi to přehnal. Zaznamenal jsem i heslo Generál Prchal Ti zdejší antiko, kdyby měli schopmosti tak sedí v lavicích za 100kil. Zde na ně obdivně zírali jak kritizují komunisty, kteří se již rozpadli. Za čas to zdejší nasíraní budou prohlašovat za boj proti vnitřnímu nepříteli.
t

Jaroslav Prchal 26/04/2022 - 17:54

JOSEF. KOŘÍNEK – Díky za radu, Skřivánku. O Sibiři přemýšlet nemusím. Tu tiše drancují Číňani, kteří tam zakládají podniky a vyvážejí, co se dá. A do Ameriky se samozřejmě, jako každý rok, chystám. Mám tam nejen potomky, ale i spoustu bezvadných přátel, takže se těším.

Josef. Kořínek 27/04/2022 - 08:14

Číňani jsou holt šikulové. Ale zato naše fialová vláda má “zásady”. 1.- Třeba i za cenu ztrát, protektora poslouchat. 2.- A když půjde národu o život, platí zásada 1. — A povězte potomkům taky něco o Skřivánkovi ať vidí, jak vtipného šmejda mají v čele rodu. :-)

Jaroslav Prchal 27/04/2022 - 09:18

Josef. Kořínek – Buďte v klídku. Že bychom si kazili radost ze setkání připomínáním nějakého hňupa, na to zapomeňte.

Yurri Simon 26/04/2022 - 08:59

Hlavně už vypadni, ty prolhanej, ruSSáckej fašoune..!

Josef. Kořínek 26/04/2022 - 10:39

Máte pravdu, pane Kojzare, ale jen co se týká té etapy. Jenže co lidé v té “nové” etapě? Hlupáčků, jako je Yurri Simon je až moc, a zkušenosti přicházejí s věkem a pomalu. A s rozumem je to ještě horší. My, 80+, se už těžko dožijeme něčeho lepšího, tak doufejme, že převáží názory a vliv těch lidí uvážlivějších, se sklony kulturními.

psy_cho 26/04/2022 - 15:34

Dožili byste se, kdybyste nevolili rudou chátru a neokrádal nás po celou dobu ruský šváb, takovým jako jste vy, můžeme poděkovat za mládí prožité v komunistickém vězení a dodnes se musíme s komunistickými následky vyrovnávat. Vám už by mělo být sebráno i volební právo, alzheimer vás připravil o soudnost.

Josef. Kořínek 27/04/2022 - 07:47

S psy_chopatem se bavit je ztráta času.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.