Třikrát léky a peníze

od redakce

Dostupnost moderní léčby pro pacienty je jedním z důležitých znaků vyspělosti zdravotnického systému. Až o dva roky se ale může lišit prodleva mezi dnem, kdy je v Evropské unii zaregistrován nový inovativní lék, a dnem, kdy je vpuštěn do národního úhradového systému. To ukázala Analýza IQVIA, která letos zahrnula 39 evropských zemí a 160 inovativních léčivých přípravků, zaregistrovaných v Evropské unii v letech 2017 a 2020.

Nejvíce jich bylo na začátku letošního roku pacientům dostupných v Německu, 147. V České republice to bylo 88 s tím, že pětina z nich je dostupná s nějakým omezením. Nepřiměřeně dlouho se však u nás čeká na stanovení úhrady. Průměrně 573 dny, zatímco v Německu jen 133 dní. Tyto velmi nákladné léky schvaluje Evropská léková agentura (EMA) a registrace platí ve všech státech EU najednou. To ovšem automaticky neznamená, že jsou pacientům hned k dispozici. V jednotlivých státech probíhá ještě vlastní, často komplikované, cenové a úhradové posouzení. Období mezi schválením na trhu a stanovením úhrady se pohybuje od čtyř měsíců až po dva a půl roku.

Navíc si současné platební modely již nevědí rady s novými typy terapií, jako je genová a buněčná léčba. Ty často představují jednorázové zákroky s vysokými náklady, které ale nahrazují celoživotní nákladnější péči. Léky a peníze po druhé. Českou republiku nyní drtí stále se zvyšující inflace. Tím se zvyšují i náklady výrobců, distributorů a lékáren. To se zákonitě promítne také do cen léků. Léky na lékařský předpis podléhají cenové regulaci. Jsou zastropovány maximální cenou a přirážkou a mají stanovenu pevnou úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Zdražování se proto projeví zejména na cenách volně prodejných léků a nárůst může být dokonce vyšší, než je inflace. Postupně narůstající ceny léků a dalšího volně prodejného sortimentu se výrazně dotknou pacientů. Pokud samozřejmě pojišťovny ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv nezvýší úhrady.

Snaha zdravotních pojišťoven, kterým se náklady na léky každoročně významně zvyšují, je ovšem opačná. Usilují o revize cen a úhrad. Zároveň platí, že nižší úhrada z ceny léku znamená vyšší doplatek pacienta. Dříve tuto situaci řešili výrobci snížením svých cen a tím spoluúčast na léky nevzrostla. Dnes, kdy se zvyšují náklady, nebudou výrobci chtít dobrovolně nevyužívat plnou výši maximální ceny léku. Přece si nebudou snižovat své obvyklé zisky.

A do třetice na téma léky a peníze. Nemocnice v minulosti z rozhodnutí vlády nakoupily desítky tisíc dávek takzvaných monoklonálních protilátek, které chrání před rozvinutím těžkého covidu. Na variantu omikron, která je od začátku letošního roku dominantní, ale účinkují méně. Pro podzimní vlnu covidu proto vláda chce objednat jiné léky, takzvaná antivirotika. Nemocnice ale dosud mají zásoby monoklonálních protilátek za 300 milionů korun. Těm brzy vyprší doba použitelnosti.

Fakultním nemocnicím může ministerstvo náklady kompenzovat. Problém je ale u krajských nemocnic. Těm prý legálně nikoliv, jak se vyjádřil ministr zdravotnictví. Pokračuje tak další díl seriálu »u nás v Kocourkově«. Vláda rozhodla, ale platit nechce. Miliardy na zbraně a řešení uprchlické krize se nacházejí lehce a na pomoc nemocnicím, které nesou tíhu covidové pandemie a nutnosti poskytovat zdravotní péči tisícům ukrajinských uprchlíků, již peníze nejsou. To se zákonitě musí odrazit v dostupnosti a kvalitě potřebné zdravotní péče pro pacienty.

Soňa MARKOVÁ

Přečtěte si další články

12 komentáře

fronda 22/05/2022 - 01:43

Staly se koloniemi Moskvy, ale to bylo ještě za cara. Komunisté pak carskou koloniální říši transformovali na federaci rovnoprávných národů, Sovětský svaz.

Paterak 21/05/2022 - 09:31

Mikrobioložka Peková: Rusové na Ukrajině zničili chemické laboratoře instalované Spojenými státy, které ony dle dohod doma nesměly mít. Jo až to všechno praskne, to budeme čumět, co se na Ukrajině opravdu děje a co tam feťák Zelenskyj vyvádí…

Paterak 21/05/2022 - 22:58

🖕

fronda 20/05/2022 - 22:13

Vždyť Ukrajina byla samostatná. A společně s dalšími republikami utvořila Sovětský svaz. Tak jako teď existuje Evropská unie. V referendu v roce 1991 se ukrajinští voliči většinově vyslovili pro další trvání federace. Ve svobodných volbách v roce 2010 se ukrajinští voliči vyslovili pro Viktora Janukovyče a jeho Stranu regionů. Zločinec je ten, kdo nerespektuje přání voličů, provádí krvavé puče a bez jakéhokoliv mandátu diktuje celé zemi své představy.

fronda 22/05/2022 - 01:38

Staly se koloniemi Moskvy, ale to bylo ještě za cara. Komunisté pak carskou koloniální říši transformovali na federaci rovnoprávných národů, Sovětský svaz.

fronda 22/05/2022 - 01:43

Ano, hladomory se na celém území opakovaly pravidelně po staletí. Teprve modernizace za komunistů jim učinila přítrž. Ale samozřejmě to nešlo hned.

Ten hladomor počátkem 30. let zasáhl i část Ruska a Kazachstánu a zavinil ho Stalin, tedy Gruzínec. Naopak západní Ukrajina, semeniště banderovců, byla v té době okupována Polskem a toto se jí nedotklo.

fronda 20/05/2022 - 22:08

Samozřejmě, osvoboditelé Ždanova si zaslouží projev úcty od prezidenta.

Martin Volný 20/05/2022 - 20:24

Mučení a zabíjení iráckých civilistů ve válce v Iráku
22. října 2010 zveřejnila WikiLeaks tajné vojenské dokumenty o válce v Iráku z let 2004-2009. Z téměř 400 tisíc (přesně 391 831) inkriminujících dokumentů[7] vyplývá, že americké vojenské velitelství i vláda údajně věděly o:

• mučení zajatých Iráčanů, znásilňování iráckých žen, okamžitém popravování bez soudu a o dalších válečných zločinech prováděných Iráckou armádou a policisty[8]
• mnohem větším počtu civilních obětí, než bylo oficiálně uváděno.
Z evidovaných případů mučení a zabíjení, o kterých Pentagon i americká vláda věděly, nebyly vyvozovány žádné důsledky a tyto události byly vesměs ignorovány.[9]

Paterak 20/05/2022 - 18:23

Jednostranné zpravodajství je na prd. Až vyleze jak se Ukrajinci likvidují mezi sebou! Pozn. Banderovci otvírali těhotné ženy jak konzervy a nenarozené děti přibijeli na sloupy. Najdeš na Google. To je fakt. ..

Paterak 20/05/2022 - 15:58

Pet Jedna českej úchylnej buzzik, 86 pohlaví 🖕 i tohle chce žít…P.S. Rychle nás vymaže!

Paterak 20/05/2022 - 15:57

Pet Jedna českej úchylnej buzzik, 86 pohlaví 🖕 i tohle chce žít…P.S. Rychle nás vymaže!

Eva L 20/05/2022 - 14:35

Konunista? Už jste z těch nesmyslných komentářů Lenine asi pomatený. :-))))

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.