Včelaři vládu nezajímají

od redakce

Je všeobecně známo, jakou důležitou roli pro život na planetě hrají včely, a proto rozumně uvažující vlády podporují včelaře a pokud možno chrání tyto úžasné bzučící tvory před civilizačními nástrahami v podobě chemických postřiků nebo varoázy. Ta byla zavlečena na naše území před 40 roky a je nadále nepřítelem včel číslo jedna.

Nyní to však vypadá, že novým nepřítelem našich včel je český stát, který zrušil Českému svazu včelařů (ČSV) tzv. dotaci NNO neboli na činnost nestátní neziskové organizace. Z těchto dotačních peněz v ročním objemu cca 7 milionů Kč se platil měsíčník Včelařství, který dostávali zdarma všichni členové svazu, a odborné včelařské překlady v něm publikované. Je to činnost velice záslužná a důležitá pro vzdělávání chovatelů včel. Když letos ČSV nedostal z této dotace ani korunu, ani neuspěl v druhém kolečku žádostí o dotaci, poslalo vedení svazu otevřený dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS), ministru zemědělství Zdeňkovi Nekulovi (KDU-ČSL) a předsedovi Zemědělského výboru Sněmovny Michalu Kučerovi (TOP 09). Bez výsledku. Pro pana premiéra je zřejmě důležitější »neziskovka« Centrum pro studium demokracie a kultury, kterou založil v roce 1993. Ta za dobu existence už inkasovala ze státní pokladny skoro 100 milionů korun. Pro zajímavost: dotaci dostala mj. na projekt Posílení role ženských a etnických občanských organizací v demokratizaci Barmy. Na takové zbytečnosti peníze jsou, pro české včelaře ani náhodou, i když nežádají tak mnoho. Nekula, ač se chlubí, že je také včelař, nebyl schopen ve vládě prosadit tuto dotaci, tak co je to za ministra. A to ještě ministerstvo zemědělství oznámilo ČSV, že nedostane nic, až v květnu letošního roku.

A to se děje v roce, kdy slavíme 150 let organizovaného včelařství na našem území. Svaz proto musel zrušit celou řadu akcí, mj. slavnost k tomuto výročí v Rudolfinu, včelařský kalendář, pozastavit svůj e-shop a škrtnout tři pracovní místa na svazu. Přesto bude svaz ve dvoumilionové ztrátě a už začal vážně uvažovat o přechodu časopisu na elektronickou verzi. Protože včelaři jsou většinou v pokročilém věku a rádi si četli a listovali v časopise a archivovali si ho, tak tuto změnu určitě ponesou dost nelibě. Panují dokonce obavy, aby se v příštích letech nerušil příspěvek státu 120 Kč na každé včelstvo (tzv. dotace 1. D) a nesnižovala se dotace z EU. V době, kdy si český stát půjčuje na pomoc Ukrajině 10 miliard a další miliardy tam posílá ve formě zbraní a dalšího vybavení a uprchlíci mají u nás zdarma všemožný servis, tak se nenajde »pitomých« sedm milionů pro 57 tisíc českých včelařů. Vládo Petra Fialy, styď se!

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.