Zabijí Bratři Oscara?

od redakce

Česká kinematografie vyslala do USA do boje o Oscary bombu. Česká zbrojovka se jmenuje Colt a kvůli střelbě ve školách to jistě bude třeba i oceněno Oscarem pro film Bratři. Ano, je tomu skutečně tak! Film o bratrech Mašínech Bratři se chce rovnat filmům, které v minulosti obdržely Oscary.

Film je zasazen do začátku 50. let, kdy se skupina bratří Mašínů snaží prostřílet na Západ. Dle autorů filmu se jednalo o jeden z největších příběhů studené války. Snad právě proto bratři Mašínové bojovali. Jenže dostat se na vysněný Západ šlo i bez toho, aby zabili hned několik nevinných a bezbranných lidí. Jednalo se o dobu, která byla prodchnuta špionážemi, nepřátelstvím dvou bloků. Netvrdím, že se jednalo o idylku. Přece bylo několik málo let po druhé světové válce a společnost se vyrovnávala s jejím traumatem. Nepřátelé a kolaboranti byli snad všude.

V této souvislosti se sluší připomenout, že bratři Mašínové byli skutečně vrazi. Zavraždili totiž strážmistra Jaroslava Honzátka, dále účetního Josefa Rošického ze Žlebů a poté zabili několik lidí v Německu. To jsou hrdinové? Takové lidi chce film Bratři vyzdvihovat pro jejich hrdinství?

V minulosti československá a posléze česká kinematografie vyprodukovaly několik zajímavých filmů: Obchod na korze byl o vztahu Slováků k Židům, Ostře sledované vlaky o vztahu Čechů k Němcům, Kolja byl o vztahu Pražáků k Rusům. A film Bratři? To je film o Američanech. Bratři Mašínové totiž po svém útěku získali americké občanství. Takže bych se ani nedivil, kdyby film obdržel Oscara.

Na rozdíl od »nepovedených« synů byl jejich otec Josef Mašín, který za druhé světové války působil v odbojové organizaci Tři králové, hrdinou. Pokud ale někdo chce obhajovat, že zde byl nějaký protikomunistický odboj, tak evidentně nezná historii. Odboj se dle mého názoru typicky vede v nějakém válečném konfliktu, tak jako za obou světových válek. Nejsem si vědom, že by po roce 1948 na našem území byla vedena nějaká horká válka. Ano, existovala studená válka. Z této logiky nemohou být bratři Mašínové bráni jako odbojáři, a už vůbec ne jako hrdinové!

Myšlenkový experiment

Podívejme se na jeden myšlenkový experiment. Když budu bojovat proti současnému režimu, a to i za cenu nějakých zločinů, například pozvednu zbraň, a to jen proto, že se současným systémem nesouhlasím, tak budu někdy v budoucnu také označen za odbojáře? Je to stejná logika jako v případě bratří Mašínů, akorát posunutá do jiné reality. Možná se v budoucnu dočkáme jiných ikon minulosti, protože zcela jistě »někdy« dojde ke změně systému. Chápu, že doba po roce 1948 nebyla zrovna růžová, hlavně v 50. letech, ale účelově překroutit dějiny dle vítězů studené války je opravdu tristní a jedná se o ryze tendenční věc. Jak by v dnešní době reagovali a postupovali bratři Mašínové? Pozvedli by zbraně proti současné vládě Petra Fialy?

Už tři desítky let se vyrovnáváme se svou minulostí. Neustále jsme konfrontováni s tím, že minulost byla špatná a je hodná odsouzení. Tomu slouží Ústav pro studium totalitních režimů, který vytváří minulost účelově. Vytváření podobných ústavů je účelové, aby se nastupující systém obhájil ve vztahu k minulosti. Tedy v celé věci vidím jen účelovost, protože vzít do ruky zbraň a zabít nevinného člověka v jakékoliv době je vraždou. Zabojují, nebo zabijí Bratři Oscara?

Jan KLÁN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.