Zase ty fronty…

od redakce

Je 17. června roku 1988 a předsednictvo ÚV KSČ řeší nedostatek toaletního papíru. Příčinou akutního nedostatku této věci denní spotřeby byl požár v Harmaneckých papírnách na jaře téhož roku. Krom toho byl na vině i špatný plán. Je doba přestavby, nového myšlení a nic nejde podle plánu. Akutní nedostatek toaletního papíru trvá v polovině roku 1988 tři týdny. Nakonec byla krize zažehnána i dovozem. I tak se ale stály dlouhé fronty na toaletní papír.

Jiným důkazem existence fronty byly ty na exotické potraviny. Fronty na banány byly běžným jevem, stejně třeba fronty na mandarinky. Jak si posteskla jedna dělnice v pořadu Sondy ze Žďáru nad Sázavou: »Kdyby kolegyně nebyla na nákupech v Praze, tak ani nevíme, jak mandarinky chutnají.« Přestavba, v sovětské terminologii perestrojka byla v plném proudu.

Po roce 1990 se zdálo, že jsme se front zbavili. Byly prý jen v socialistickém hospodářství, kdy bylo mnoho nedostatkového zboží. Začala se budovat rozvinutá kapitalistická společnost. Ta sice nebyla tolik lemována frontami na konzumní zboží, ale jiným typem front. Zejména na úřadech práce. Jedny fronty jsme vyměnili za ty druhé. Socialistické za kapitalistické.

Tím to ale zdaleka nekončí. Po více jak 30 letech od problémů spojených s nedostatkem toaletního papíru se objevuje nový fenomén. Už se nestojí fronty na nedostatkové zboží – všude je hojnost. Stojíte však frontu na nedostatkovou veřejnou službu. Tu, kterou by vám měl zajišťovat stát, kraj nebo obec. Ano, narážím zde na problém lékařů – zubařů, dětských lékařů a obvodních lékařů.

Je 1. listopadu roku 2022 a v Hustopečích u Prahy vznikla dlouhá fronta. Nečeká se ale na toaletní papír, nýbrž na zaregistrování k zubaři. Ve frontě se tísní stovky lidí. Někteří dokonce už jsou zde přes noc, aby se mohli zaregistrovat. Základní veřejná služba (dostupné zdravotnictví) pro všechny je nedostatkem. Vláda tyto věci neřeší a nacházíme se v podobném »bordelu« jako v roce 1988. Akorát naruby.

Případ fronty na zubaře v roce 2022 jasně ukazuje na selhání veřejné politiky. Zavírání očí před tímto problémem ukazuje, že tričko, které se stalo symbolem voleb v roce 2021, bylo výsměchem. Mnozí pravicoví politici (ale i umělci, herci) měli tehdy na tričku napsáno: »Už nikdy fronty na banány«. Tričko bylo vyrobeno spolkem Dekomunizace. Stejným spolkem, který se současným ministrem vnitra Rakušanem nechal pověsit na budovu ministerstva vnitra vlajku v s podobiznou Putina v pytli na mrtvoly.

Hlavně, že nemáme žádné fronty na banány, prohlašují pravicoví politici. Máme ale fronty na lékaře! To je náš svět. Nové fronty v kapitalismu českého typu. Vítejte v období katastrojky. Katastrofální přestavby na nový systém pod vedením nečeského premiéra, který je derniérem – Petra Fialy. Posledního dějství nedostatku veřejných služeb.

Jan KLÁN

Přečtěte si další články

23 komentáře

fronda 09/11/2022 - 01:30

To vypadá na politický proces, zastrašování opozice, porušování lidských práv. V buržoazním režimu nic nového.

VO 08/11/2022 - 15:11

Zas mi smazali pravdivý příspěvek, proto napíšu lež: Ať žije komunismus!

fronda 09/11/2022 - 01:29

To ale není výrok, u něhož by se dala posuzovat pravdivost. Tohle je přání.

ALLAn 08/11/2022 - 14:59

Ten kokotek olysany. A komari jak okolo bzuci

Rudý vítr 08/11/2022 - 10:24

To je zajímavé za zlatého socializmu byla jen jedna fronta a teď se stojí fronty úplně všude no a to vám nevadí pobláznění demokrati.

fronda 09/11/2022 - 01:31

Ještě budou něco plácat o “nezávislých soudech” a o “právním státě”?

fronda 07/11/2022 - 23:06

Já už čekám na nové auto přes půl roku. Nedostatek čipů trval snad roky a daří se řešit jen pomalu. Není možné sehnat řemeslníky. Nedávno se zhroutilo zásobování zdravotnickým materiálem a zachraňovat to dovoz ze socialistické Číny.

Vyhořely snad tady nějaké továrny? Plánovači snad něco špatně naplánovali? Nebo trh špatně natrhal?

Nějak ten kapitalismus nefunguje.

svaty_vaclav 07/11/2022 - 22:28

Sledujte @neCT24

Zločinecké agresivní NATO posílá své zbraně na nacistickou Ukrajinu a vede zcela regulérně válku s Ruskem. Této agresivní války NATO se zúčastňuje i fašizující se Česká republika. Tak jako NATO zdrhalo z Afghánistánu, tak bude poražena agrese NATO na Ukrajině. Válečný zločinec v kyjevském prezidentském paláci nemá šanci a bude zdrhat taky, až ho poženou sami Ukrajinci. Může si s sebou vzít na cestu peníze, které mu posílají hlupáci z České republiky, jestli je už dávno nemá ulité v zahraničí. Prezident ČR jako správný sociální demokrat zradil všechno a podporuje nacistické Ukrajince.

…………………

Rusové jsme s vámi.
Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ………..

Sledujte @neCT24

zarytý čekista 12/11/2022 - 04:33

Co to tam stojí na rohu ulice? Špičatá brada placatá čepice. Co to tam na rohu stojí a zvrací? To Vladimír Iljič se ze schůze vrací.

Jan Gavroch 07/11/2022 - 21:27

Čtu DEZINFORMAČNÍ weby s příponou cn, du, ru, kp(korejská lidově demokratická republika), fr
občas i jiné. Z DEZINFORMAČNÍHO webu: Greta Thunberg se promění v nového Lenina. Švédská ekoaktivistka Greta Thunbergová vyzvala armádu svých příznivců, aby svrhla globální kapitalistický systém a současné elity, které zplodil. Může to vypadat jako atraktivní proměna, když se podíváte na Thunberga ze zemí, které se staví proti politickému Západu. „Neexistuje žádný ‚návrat do normálního života‘. Byl systém, který nám dal klimatickou krizi, normální, systém kolonialismu, imperialismu, útlaku, genocidy, rasismu, represivního extrakcionismu? – zeptala se švédská aktivistka Greta Thunbergová
———–Na těch DEZINFORMAČNÍCH webech není jen politika. NIC.CZ zakázal třebas odkaz na video, kde děvče vede , na vodítku, TYGŘÍKA. Tygřík šlape ale když chce děvče přejít přes silnici, tak se tygřík vzpouzí -možná se bojí.Děvče ho vezme do náručí a přenese ho na druhou stranu
—Nechápu proč NIC.CZ tyhle věci blokuje. To vypadá, podle extremní zarputilosti, jako by NIC.CZ byl ovládaný Usáky nebo Brity.

Nevzdal to 07/11/2022 - 18:03

Skála bojoval, nevzdal to. Agresivní úderky okolo jeho stánků odrazovali lidi od podpisu. Lidé se báli dávat svoje adresy kvůli mediální dehonestaci. Přeběhlíci v čele s Pavlem jsou lépe.

Jan Gavroch 07/11/2022 - 19:40

Číst jste o tom nemohl. NIC.CZ zablokoval 1 600 webů (tedy podle toho, co se objevuje na internetu) takže podle něj JEN JEDEN web, NIC.CZ a jeho klony jsou INFORMAČNÍ a 1 600
lidí lže a jsou dezinformační. Kdo věří CENZOROVI ?

Věřím všemu 07/11/2022 - 17:56

Křetínský už odešel se svými firmami kvůli novému zákonu. Víte co nakonec může být “půvabné”, že z velkých firem tu zůstane je proklínaný Agrofert platící tady daně a zaměstnávající desítky tisíc našich lidí. Jen firmy optimalizující finance posílající je matkám firmám do zahraničí tu možná zůstanou, uvidíme jak se zachovají.

Rudý vítr 07/11/2022 - 17:52

Ať žije KSČM ❤️

Restart 07/11/2022 - 17:16

No, za socialismu jsem to embéčko dostal hned na místě, nekecejte. No, a ti veksláci, zelináři, masňáci po listopadovém převratu se dostali ke korytům a ještě jim sametová revoluce zatleskala., viz Petr Kellner, o jeho mládí se taktně mlčí.

svaty_vaclav 07/11/2022 - 15:33

Sledujte @neCT24

Dnes 7.11.2022 je sto páté výročí slavné ruské Velké říjnové socialistické revoluce …. Už se těším na naše „nezávislá“ média, jak budou dštít oheň a síru na VŘSR. Obyčejní zaostalí ruští mužici pod vedením bolševiků ve VŘSR rozdrtili evropskou šlechtu, porazili a do země zadupali germánskou velmoc a rozvrátili kolonialismus. Obyčejní mužici a nevzdělaní pomocníci z cizích továren přestavěli mapu světa, vybudovali nejsilnější armádu světa, vytvořili hrdý a statečný národ, který se nemusí bát nikoho na světě. – To jsou základní fakta o VŘSR.

Za 30 let dokázal v SSSR socialismus a Sověti od roku 1917 do roku 1947 vyhrát 2. sv. válku a přeměnit ruským carem zubožené a zdevastované Rusko na jadernou velmoc s vyspělým průmyslem. Tento rok se u nás bude slavit výročí 33 let od listopadového puče 1989 a od rozkradení Československé socialistické republiky. Za 33 let dokázali listopadoví pučisté od roku 1989 do roku 2022 rozbít Československo a přeměnit prosperující socialistický stát v zuboženou kapitalistickou hospodářskou kolonii Západu, zavedli drahotu, závadné potraviny, rozbili průmysl, zdravotnictví, školství a armádu atd., nemá cenu všechny „přednosti“ kapitalismu vyjmenovávat.

…………………

Rusové jsme s vámi.
Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ………..

Sledujte @neCT24

Restart 07/11/2022 - 17:08

No, Hustopeče jsou mezi Brnem a Břeclaví, pak někde u Hranic na Moravě. Ale to je prkotina. Zajímavější je ten nedostatek lékařů a zubařů. Sice s. J. Klán, má pravdu, ale opět jako ostatní pohlaváři KSČM postrádá řešení.
Zkusím to tedy za něho. Lékaři a zubaři narození v ČR, české národnosti by neměli odcházet do zahraničí, nejvíce do Německa nebo V. Británie. Jak tomu předejíti? Buď bez rozdílu sociálního zařazení (tj. z chudé nebo bohaté rodiny) zaplatit zálohu státu za studium (cenu by pochopitelně určoval stát) a pokud by medik zdrhl do jiní země, tak by záloha zůstala státu. Pak je tu ještě jedna možnost, opět záloha, ale pokud by medik slíbil, že bude vykonávat lékařskou praxi třeba ze svého rodiště (dejme tomu okres Chomutov), tak by se mu záloha snížila. Pokud by nesplnil požadavky, opět by o zálohu přišel.
Pak je tu další možnost, a to reklamovat medika, který se např. usadil v Německu a požadoval na Německu odstupné za jeho studium v ČR. Málokdo by se tohoto kroku odvážil
Spoléhat na cizí státní příslušníky, kteří mají titul, nelze, i když z mého hlediska je jedno, kdo bude operovat a s úspěchem mého příbuzného, je jedno, zda Ukrajinec, Rus, Arab, černoch nebo Cikán.

Jan Gavroch 07/11/2022 - 20:23

Výborná informace.
Ti ubožáci co nadávají na komunisty, by si mohli dát do vyhledávače
“Velká říjnová socialistická revoluce ” Rakouští feudáli – Kinští, Lobkowitzi, Schwarzenb-
g, Coloredo Mansfeldové, Bedřich Rakousko-Těšínský a další podnítili a zorganizovali
vládu SOVĚTU v Rusku, Vyzbrojili a vycvičili 10 milionů vojáků pro provedení a obranu
revoluce.
—Pokud by Rakousko.Uherští feudáli nenapadli Srbsko, nebyla by pravděpodobně Velká říjnová socialistická revoluce v Rusku

Jan Gavroch 07/11/2022 - 21:43

Ve sněmovně se projednával zákon, podle kterého mohou ÚŘEDNICE Úřadů práce nebo městských úřadů vzít starým lidem, rodičům dětí a dětem sociální dávky, tedy vzít sociální dávky těm,které kapitalisté, velkostatkáři, úřednice, lichváři a další již oloupili. Záminkou prý může být pohled z okna, sezení na zídce , špatná docházka do školy a vše, co některého úředníka nebo úřednici napadne.

U té školní docházky dětí bych se zastavil :
Děti, které kapitalisté, velkostatkáři, úřednice, lichváři a další již oloupili,.nemají BOTY, ŠATY,, SEŠITY a další vybavení do školy. VE třídách jsou učitelé nebo učitelky s platem zhruba 35 000 měsíčně, potomci policistů, státních zástupkyň, soudkyň, hlídačů vězňů, potomci exekutorů a pod.
Poslanci KSČM souhlasili a podpořili zákon, podle kterého mohou BOHATÍ zničit nebo zmrzačit děti CHUDÝCH rodičů, podle kterého děti mají chodit v zimě do školy i když nemají boty, mají odpojenou elektřinu,, vodu, teplo

Poslanci KSČM tento zákon podpořili. Tradiční voliči KSČM jsou podlostí a krutostí poslanců KSČM překvapeni, KSČM nevolili do parlamentu a nebudou ji volit do místních zastupitelstev

Rudý vítr 07/11/2022 - 14:38

Vám pravím soudruzi ❤️ raději celej život v komunizmu ako rok v totalitní demokraci.

Martin P. 07/11/2022 - 14:33

………..v Hustopečích u Prahy vznikla dlouhá fronta?????? Opravdu v Hustopecich u Prahy????

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.