Zavírání pošt aktivizuje a spojuje levici

od redakce

Pokud jste z Prahy 10, pak jste možná potkali naše stánky, stánky Levice, s peticemi proti chystanému uzavírání poboček České pošty u Nákupního centra Eden nebo třeba na Litevské. Snažíme se prozatím takhle lokálně zastavit nesmyslný krok ministra vnitra Rakušana.

Jsou to pobočky, které jako jediné nabízejí služby i ve večerních hodinách a o víkendu, což je pro mnohé zdejší občany jediná možnost, jak se k poštovním službám dostat i po pracovní době. Další pobočky v Praze 10 zase disponují bezbariérovými nájezdy a jejich zrušení tak bude mít negativní dopady na osoby se sníženou pohyblivostí a rodiny s malými dětmi. Příklad této části Prahy jen potvrzuje stejné nebo podobné problémy jinde v republice.

Lidé, kteří s rušením poštovních poboček souhlasí, často argumentují tím, že jsou služby České pošty neefektivní a drahé a využívá jich čím dál méně lidí. Na tom sice skutečně část pravdy je, měli bychom se ale zamyslet nad souvislostmi.

Investice ze strany vedení do modernizace poštovních služeb se nekonají, a tak tady máme pobočky bez bezbariérového přístupu a s nedostatečnou kapacitou, kdy si občan na vyřízení sebemenší prkotiny musí často počkat i déle než hodinu v miniaturní čekárně nebo ve frontě na ulici.

Balíček souvislostí

Kritika na poštu směřuje i kvůli zásilkám, jejichž doručení trvá někdy dost dlouho. Jenže… pošťáků a řidičů je málo a pracují za naprosto směšné mzdy, pracují pod tlakem ze strany vedení i klientů, a panuje jich v celé ČR dlouhodobý nedostatek. V takové situaci skutečně nelze očekávat, že všechno poběží hladce.

Ti, kdo můžou, tak čím dál více využívají služeb soukromých přepravních společností. Vedení České pošty se snaží vzniklé ztráty lepit zdražováním a prodejem cetek a výherních losů, to má však zcela očekávatelně opačný efekt. Tak to dopadá, když se s veřejnou službou nakládá jako s komerčním podnikem.

Namísto zamyšlení se nad podstatou problému vedení České pošty spolu s pravicovou vládou přišly s tím, co umí nejlépe – škrtat. Česká pošta tak nejen že zruší 300 poboček, čímž způsobí nemalé potíže seniorům, zdravotně postiženým a matkám s dětmi, ale také propustí další zaměstnance, čímž všechno ještě více zneefektivní.

Pro lidi, nebo pro pár strejdů v oblecích?

Nejvyšší vedení České pošty přitom pobírá plat v řádu stovek tisíc korun měsíčně, nemluvě o obřích odměnách. Problém tedy není ani tak v nedostatku financí, jako spíš v jejich přerozdělování. Není možné omezovat veřejné služby, aby si pár strejdů v obleku mohlo dovolit život v luxusu.

Co vy na to? Potkáme se u stánku? Podpisy budeme na Praze 10 sbírat ještě v průběhu května, poté archy předáme Radě Městské části Praha 10, kde místostarosta pro sociální a rodinnou politiku a zdravotnictví David Kašpar je také členem strany Starostové a nezávislí (STAN), jejíž předseda Vít Rakušan nese za uzavírání poboček České pošty politickou odpovědnost.

Mimochodem, na Praze 10 Levici aktivně podpoří místní organizace KSČM, v Praze 6 zase sbírají podpisy pod petici proti zavírání sociální demokraté. Hrozba zavírání pošt tak může ukázat, jestli levice umí spolupracovat ve prospěch občanů.

Markéta JUŘICOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.