Kandidát koalice STAČILO! Ondřej Dostál: Chceme silné a poctivé zastoupení v EP

od redakce

Rozhovor s Ondřejem Dostálem, kandidátem do EP za koalici STAČILO!

Ondřej Dostál se narodil roku 1979. Je právníkem a vysokoškolským pedagogem. Specializuje se na oblast vztahů práva a zdravotnictví. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, studoval i v Rakousku a díky Fulbrightově stipendiu také postgraduálně v USA. Od roku 2003 je vysokoškolským učitelem na Univerzitě Karlově a na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (lektor v oboru zdravotnického práva, organizace a financování zdravotnictví). Odborně se zaměřuje především na regulaci systému zdravotního pojištění, úhrad za zdravotní péči, organizaci zdravotnických zařízení a práva pojištěnců. Získal řadu akademických a profesních ocenění u nás i v zahraničí. Působil na Ministerstvu zdravotnictví ČR jako odborný externí poradce v letech 2004 a 2013–14, byl členem Legislativní rady ministra zdravotnictví v období rekodifikace zdravotnické legislativy v letech 2011–2013. Kandiduje za subjekt Spojení demokraté – sdružení nezávislých (SD-SN) na kandidátce STAČILO!

Proč jste se rozhodl kandidovat do Evropského parlamentu? Jaké aktivity Bruselu byly pro vás rozhodující pro vaši kandidaturu?

Evropská unie se hospodářsky propadá, ve srovnání s konkurenty USA a Čínou. Unii si členské státy ustavily proto, aby skrze spolupráci a jednotný trh přinesla mír a prosperitu. Ale teď místo mírových snah slyšíme o sankcích, válce, zbrojení, a místo prosperity dostáváme úpadek, způsobený byrokracií a regulacemi průmyslu a energetiky. Proto ztrácíme, chudneme, rostou daně, přitom není na důchody, zdravotnictví, školství. A jako přídavek dostáváme cenzuru a direktivy, co si smíme myslet a říkat o dějinných událostech nebo o vztazích mezi pohlavími.

Jak tedy hodnotíte celou Evropskou unii pod současným vedením EP? Jak si stojí Evropa v současné turbulentní době plné problémů?

Až na čestné výjimky, jako je Katka Konečná, byli »do Bruselu« dlouhá léta vysíláni politici druhořadí, líní či vyčpělí, kteří na domácí scéně překáželi, a bylo je zapotřebí někam zdvořile uklidit. Případně klimatičtí či genderoví aktivisté, bez šance prosadit svou agendu v národních volbách, pouze v těch evropských, které většinového voliče nezajímaly. Jenže ouha, pravomoci EU v mezičase nakynuly, zejména po tzv. Lisabonské smlouvě před 15 lety, a tyto pravomoci dostala do rukou právě zmíněná druhá garnitura. Fanatická, neschopná cokoliv řídit, náchylná ke korupci. Výsledkem je třeba zakazování aut se spalovacími motory, zavírání elektráren, útěk průmyslu mimo Evropu, ale také pokusy o cenzuru, migrační pakt nebo různé obskurnosti týkající se sexuálních menšin. A z úrovně států to opravit nejde, pro ty je to naopak závazné. Proto musí lidé přijít i k evropským volbám a vyslat do Bruselu osobnosti, které Unii vrátí na správnou kolej.

Zmínil jste zdravotnictví a průmysl. Myslíte, že EU či EP se dostatečně nestaraly o tato témata? Jak moc je EU závislá v lécích na třetích zemích?

Od roku 1949 jsme v Československu vyráběli penicilin, postupně jsme se díky soustavně budovanému lékovému průmyslu stali soběstační, od sér a vakcín po antibiotika. Léky jsme byli schopni i vyvážet. Dnes to tak bohužel není. Přehnané regulace způsobily, že se výroba léků přesunula do zemí mimo EU, jako je Čína nebo Indie, u nás zanikla nebo byla omezena, o některé podniky jsme také přišli v čase divoké privatizace. Takže se stalo dříve nemyslitelné – v roce 2023 jsme nebyli schopni sehnat v lékárnách pro děti základní antibiotika na angínu. Soběstačnost v základních lécích musíme obnovit, jinak budeme v jakékoliv příští krizi závislí a zranitelní.

Sama šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová je podezřelá z korupce v kauze Pfizer. Není to také tak trochu vysvětlení, proč se Evropa dostatečně nesnaží o soběstačnost ve výrobě léků?

Toto je jiná pohádka. Ursula von der Leyen je prošetřována evropskou prokuraturou za to, jak sjednávala nákup století s farmaceutickým gigantem Pfizer na covidové vakcíny, kterých bylo nakoupeno nesmyslné množství, nadto za velmi nevýhodných podmínek pro evropské státy jako kupující. Zda bude tato dáma pokračovat ve své funkci i po červnových volbách, v čemž ji podporují i naše strany jako STAN, TOP 09 nebo KDU-ČSL, záleží na voličích. Za nás, koalici STAČILO!, rozhodně ne! Někdo podezřelý z korupce nemůže řídit Evropskou komisi.

Mluví se také o nových podmínkách v případě další pandemie a smlouvě s WHO. Můžete je přiblížit čtenářům?

Na půdě WHO, Světové zdravotnické organizace, se nyní připravuje sada předpisů, tzv. Pandemická smlouva, která má členské státy zavázat ke společným postupům v případě pandemie jako byl COVID. Ačkoliv konečné znění bude vydáno až v příštích týdnech, jsou zde důvodné obavy, že by se nám skrze ni mohly vrátit i nežádoucí omezení svobody pohybu občanů, od roušek a karantén přes »covidpasy« a vynucovaná očkování, po omezení svobody vycestovat, o nichž by bylo rozhodováno zvenčí. Ale WHO nám nemůže nic závazně nařídit, pokud si to neschválíme v Evropském či národním parlamentu. I proto je důležité, jak dopadnou červnové volby a kdo bude v Bruselu o Pandemické smlouvě WHO rozhodovat.

Problém ve zdravotnictví je ale velmi silný i u nás. Nemocnice se potýkají s nedostatkem personálu, lékařů i sester, a prý bude hůř. Jak tedy vidíte současnou situaci a jak by mělo vypadat fungující řešení do budoucna?

Na zdravotnictví povinně odvádíme přes půl bilionu korun ročně a za to si zasloužíme, abychom měli dostupného praktika, zubaře, na vyšetření jsme nemuseli čekat a za včasné operace uplácet. ČR zdědila soustavu zdravotnických zařízení s nemocnicemi vhodného typu v každém okrese, stejně tak perfektní systém vzdělávání lékařů i systém ochrany veřejného zdraví a bezplatné péče, který nám záviděli v celém světě. Bohužel ho už víc než dvě dekády nikdo neřídí a nebuduje, jen rozkrádá. Nikdo neodpovídá za nic – ministr přehazuje vinu na pojišťovny, pojišťovny na ministerstvo, uplácení prohlašují za »daň za demokracii« (to skutečně Válek řekl!) a 5000 dětí v Karlovarském kraji nemá registrujícího lékaře.

Potřebujeme ze zdravotnictví odstranit korupci, zbytečné prostředníky, a stanovit jasnou odpovědnost ministra a krajů za to, že občané za své peníze dostanou léky a zdravotní péči. Obnovit to, co dříve fungovalo, vzájemně spolupracující zdravotnickou soustavu, s využitím moderních medicínských možností, a to nejen v Praze či v Brně, ale i v regionech. To je ovšem nejen věc evropských, ale i nadcházejících krajských a parlamentních voleb v roce 2025, do nichž se s koalicí STAČILO! též chystáme.

Další problém je ochrana svrchovanosti České republiky, o kterou se současná vláda nezajímá, ba ji podkopává. Jak hodnotíte migrační pakt, u jehož hlasování se naše země zbaběle zdržela?

Migrační pakt je pro ČR nevýhodný a Fialova vláda při jeho sjednávání selhala. Naši politici okresního formátu nedokázali v Bruselu hájit náš zájem, jen šoupali nohama a odsouhlasili, co jim jiní řekli. Migrační pakt nás nutí buď přijímat migranty z Afriky či Asie, nebo platit finanční »výpalné« státům, které si neuhlídaly hranice. Ale jak vidíme z nejnovějších zpráv, třeba Nizozemí řeklo dost a jednostranně zpřísnilo migrační pravidla, nehledě na Brusel. Takže to vypadá, že Migrační pakt je mrtvorozený, členské státy si berou zpět svou svrchovanost v rozhodování, koho pustí na své území a koho ne.

ČR by v tomto měla postupovat stejně. To není, prosím, nějaký rasismus, ale vědomí kulturních odlišností; zkušenosti ze západoevropských měst s nepořádkem, kriminalitou a vznikem ghett ukazují, že přijetí příliš velkého počtu lidí vykořeněných z naprosto odlišného kulturního, společenského, právního zázemí není zvladatelné.

Nutno ale dodat, že problémy a války ve světě jsou. Jak by je měla Česká republika pomáhat řešit?

Nepopulistické řešení je zlepšení poměrů ve výchozích zemích migrace, aby odtamtud nemuseli lidé utíkat. K tomu můžeme přispět tím, že v Africe či v Asii nebudeme podporovat války, převraty a »barevné revoluce«. Že se vůči tamním národům nebudeme chovat jako imperialisté, budeme respektovat jejich vlády, víru, pravidla, v souladu s principy OSN. Náš zájem je s nimi férově obchodovat, vyvážet průmyslové celky místo zbraní, respektovat tamní řádně zvolené vlády. V přechodových zemích migrace, jako je Libye, podporovat boj proti organizovanému zločinu převaděčů lidí. Česká republika ani bývalé Československo se na rozdíl od koloniálních velmocí nemá za co stydět, poskytovali jsme rozvojovým zemím rozsáhlou pomoc, stavěli přehrady, dávali vzdělání. To bychom měli zúročit v naší zahraniční politice, nejen kvůli migraci, ale i kvůli mírové spolupráci a vzájemně výhodnému obchodu, který jako průmyslová země potřebujeme.

V souvislosti se zahraničím je zde ale další problém a tím jsou korespondenční volby. Co je podle vás na této myšlence či připravovaném zákoně nejvíc nebezpečné?

Korespondenční volba, při které nelze jít za plentu, oslabuje princip tajného hlasování a vytváří možnost nátlaku na voliče ze strany jeho okolí, rodiny, zaměstnavatele. Zavádět ji jen kvůli pár občanům v zahraničí, kteří nemají k ČR ani takovou vazbu, aby jednou za čas přijeli volit na konzulát, není správné. Navíc vzniká riziko machinací s hlasy, zákon je špatně připravený, pětikoalice ho ale tlačí účelově narychlo, aby platil už od roku 2025. Toto odmítly tisíce občanů v petici, kterou jsme představili v Poslanecké sněmovně (o veřejném slyšení jsme informovali v NP č. 20 – pozn. red.), proti našim argumentům nikdo nezvládl nic namítnout. Pokud »pětikolka« neprojeví občanům respekt a korespondenční volbu protlačí na sílu, je nutno přijít k volbám do Sněmovny i Senátu, aby ji bylo možno opět zrušit. Volební zákony nejsou na hraní. Jak jsem řekl ve Sněmovně, takový přístup vládnoucích stran k Ústavě ČR je antisystémový a dezolátní.

Pokud byste byl zvolen do EP, co byste nejdříve chtěl změnit?

První věc je dosáhnout, aby šéfkou Evropské komise nebyla zvolena Ursula von der Leyenová a naší komisařkou Danuše Nerudová, ale osoby nezkorumpované a kompetentní. Následně bude zapotřebí utvořit blok rozumných poslanců, i z okolních zemí, který umožní vrátit Evropu na správnou kolej, směr mír a prosperita.

Co byste chtěl vzkázat voličům?

Prosím, přijďte k volbám 7. a 8. června s volebním lístkem č. 26 STAČILO! A řekněte to i svým blízkým, spolupracovníkům a sousedům. Váš hlas nepropadne, naopak získá v Evropě silné a poctivé zastoupení. To můžeme jako koalice STAČILO! zaručit.

Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.