Za cenu 94 Kč (plus poštovné) si můžete knihu zakoupit přímo na webových stránkách revolucnimarxismus.com
Proč by nás měl zajímat marxismus ‒ nějaká teorie 150 let stará? Po více než třiceti letech života v kapitalismu je nám plně jasné, že boj za opravdu spravedlivou, svobodnou a demokratickou společnost nebyl ani náhodou dokončen. Korupce, chudoba, sociální nejistota a diktatura na pracovišti jsou nezpochybnitelnou součástí dnešní reality. Nájmy na které nikdo nemá, drahé a zároveň nekvalitní potraviny a miliardáři ovládající média jsou také naším denním chlebem. V dnešní době, kdy nekonečný konzum a honba za ziskem ohrožují samotnou existenci lidstva a celé planety, stojí za zkoušku vrátit se k levicovým teoretikům Marxovi a Engelsovi a dalším, kteří toto vše nejen předpověděli, ale zároveň i vysvětlili. Kniha Základy marxismu (2021) nabízí čtenáři přehledný úvod do marxistické teorie a její historie. Po více než 100 letech tyto texty prokazují svou nenahraditelnost pro každého, kdo se snaží pochopit a hlavně změnit společnost, ve které žije a kterou je ovlivňován po celý svůj život. Kniha o 176 stranách obsahuje texty: Tři zdroje a tři součásti marxismu – V. I. Lenin (1913), Komunistický manifest – Karl Marx & Friedrich Engels (1848), Vývoj socialismu od utopie k vědě – Friedrich Engels (1880) a Mzda, cena a zisk – Karl Marx (1865).
Jak tvrdí editor knihy v předmluvě, do rukou se vám dostane soubor čtyř textů, které vám velice jasně a přístupně nastíní základy marxistické teorie, kterou budete posléze moci uplatnit v praxi. Texty byly vybrány tak, aby postihly základy tří hlavních součástí marxismu ‒ marxistické filozofie, kritiky politické ekonomie, a vědeckého socialismu. Pojďme si spisy blíže představit: Úvodem do našeho bádání nám bude text V. I. Lenina Tři zdroje a tři součásti marxismu z roku 1913, který autor sepsal k třicátému výročí úmrtí Karla Marxe. Na svých šesti stránkách nám načrtne zevrubnou kostru, díky které bude následné čtení zakladatelů marxismu přehlednější a jednodušší.
Komunistický manifest, který spolu v roce 1848 sepsali Marx s Engelsem, je asi prvním textem, který si člověk s těmito autory spojí. Tento klasický text byl napsán v době intenzivní revoluční atmosféry, ve které se celá Evropa v těchto letech nacházela. Jeho cílem byla především agitace a volání do zbraně, které bylo doprovázené teoretickou osvětou. Přes svůj nezpochybnitelný význam a kvalitu se ovšem dle mého jedná převážně o historický dokument a přihlédneme-li k období jeho vzniku, jedná se o velmi raný počin obou teoretiků, ve kterém nebyl jejich světonázor ještě plně vyzrálý. Určité části textu autoři po letech hodnotí jako zastaralé a je nutné na ně nahlížet v kontextu doby (např. „deset opatření“ z druhé kapitoly). Pro hlubší proniknutí do teorie se proto musíme obrátit k dalšímu textu.
Friedrich Engels vydal v roce 1880 krátký spis s názvem Vývoj socialismu od utopie k vědě. Toto dílo bylo za účelem vytvoření přístupného a krátkého úvodu do vědeckého socialismu (takto nazývali Marx s Engelsem své postoje) seskládáno ze tří kapitol Engelsova magnum opus, Anti-Dühring ‒ pana Evžena Dühringa převrat vědy, vydaného v roce 1876. Engels zde ve velmi stravitelné podobě vysvětluje termíny jako je materialismus a dialektika a aplikování jejich spojení (dialektického materialismu) na studium mechanismů lidské společnosti ‒ tedy historického materialismu. Takto dokazuje, že jeho a Marxovy názory sice na postoje prvních utopických socialistů v lecčem navazují, ale že je ve své podstatě revolučně plně přesahují.
Posledním hlavním příspěvkem do této knihy je původně zápis přednášky Karla Marxe z roku 1865 na zasedání ústřední rady Mezinárodní asociace pracujících (lépe známé jako První internacionála). Tento zápis byl posléze v roce 1898 vydán Marxovou dcerou, Eleanor Marx Aveling, pod titulem Mzda, cena a zisk. Text přednášky napsal autor rok před vydáním svého nejznámějšího díla ‒ Kapitálu. Můžeme tedy mluvit o tom, že Marxovy ekonomické teorie jsou zde již skoro plně rozvinuty a forma jeho přednášky dělá z tohoto textu perfektní úvod do marxistické ekonomie.
Po přečtení těchto čtyř krátkých textů byste měli být řádně vybaveni základním pochopením marxistického světonázoru, které můžete posléze uplatnit v dalším a hlubším studiu této problematiky. Pouhé studium teorie a společnosti však nesmí být náš cíl, neboť jak by pravil klasik: „Filozofové svět jen různě vykládali, jde však o to jej změnit.“
Za cenu 94 Kč (plus poštovné) si můžete knihu zakoupit přímo na webových stránkách revolucnimarxismus.com