Potřebujeme silnou internacionální levici

od redakce

Dne 22. února, na Popeleční středu, jsme se v bavorském Pasově zúčastnili akce politické strany Die Linke (Levice). Zúčastnili se i zástupci rakouské mládežnické organizace Junge Linke, o jejíchž plánech jsme již v naší rubrice psali.

Akce byla bohatá na program i účast. Zástupci Die Linke ve svých projevech dali jasně najevo, co si myslí o současné situaci v Bavorsku, celé spolkové republice i ve světě.

Řečnící se například vyjádřili ke své kritice podoby vzdělávacího systému, odměňování pracovníků ve zdravotnictví nebo sociálního systému, kdy jsou staří lidé, kteří celý život pracovali, odkázáni na pomoc rodiny.

Kritizována byla také bavorské vláda. Kancléř například slíbil, že zvládnou postavit 10 tisíc nových bytů. Zatím jsou jen u 650, což vzhledem k tomu, že jsou na konci volebního období, není zrovna lichotivé.

Poté se spolupředsedkyně Die Linke Janine Wissler ohradila vůči zahraniční politice Ruské federace, ale také Spojených států a Evropské unie. Zároveň se důrazně postavila proti nálepkování lidí s požadavky na mírové jednání jako ruskou pátou kolonu, v Německu také zvanou »Putinversteher«.

Spolupředsedkyni die Linke jsme pak měli možnost položit pár otázek.

Jaká je perspektiva mladých lidí ve vaší straně a jakým způsobem je zapojujete do práce ve straně a práce pro levicovou politiku?

Máme nezávislou mládežnickou organizaci pro lidi mladší 35 let a s její pomocí se snažíme mobilizovat mladé lidi, vzdělávat je a poskytovat jim další podporu v jejich boji proti pravicově konzervativní politice.

Velmi se nám líbí tato akce na Popeleční středu. Je to ojedinělá událost nebo podobná setkání probíhají po celém Německu?

Tohle je bavorská záležitost, neprobíhají v celém Německu. Přesto klasické mítinky a akce probíhají všude. Například dnes večer se zúčastním další akce ve Frankfurtu, nicméně tato akce je specifická pro Bavorsko a speciálně Pasov.

Je něco, co byste chtěla vzkázat našim voličům, popřípadě všem občanům České republiky?

V dnešním světě se vyskytuje mnoho problémů a měli bychom pro ně hledat globální řešení. Například válka na Ukrajině nebo klimatické změny. Proto si myslím, že potřebujeme silnou levici, která bude internacionální a bude mít sílu hledat řešení.

A tato řešení hledat společně.

Určitě. Musíme pracovat společně a co nejvíce se organizovat napříč celou Evropou. Příští rok nás čekají volby do Evropského parlamentu a tam budeme potřebovat, aby se levice předvedla v nejlepším světle. Jedině tak budeme schopni řešit evropské problémy, ale i světové, ovšem na to – nejsem si jista – myslím, že bychom potřebovali něco na způsob nové internacionály.

Rozumím, co tím myslíte, a souhlasím.

Ano. Je nutné stále více hledat levicové řešení v této hluboké krizi systému, která nás postihla.

Děkuji velmi za váš čas.

Pavel MRŠTÍK

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.