Vím, proč Putin nezaútočí na Ukrajinu

od redakce

V nedávné době začal znovu eskalovat konflikt mezi Ukrajinou a Ruskou federací, jejichž vztahy jsou napjaté už od Kyjevského “Majdanu”. Média neustále informují o ruských vojskách, která se shromažďují u ukrajinských hranic, přičemž ignorují prostý fakt, že Rusové si můžou v rámci svého území přesouvat cokoliv a kamkoliv jen chtějí. Ještě více zarážející je interpretace, kdy se o Ukrajině mluví jako o našem spojenci, kterému je nutno pomoci. Když člověk poslouchá silná vyjádření západních i našich politiků, skoro by až měl dojem, že Ukrajina je členem NATO i Evropské unie. Je nám líčena pomalu jako poslední hráz našeho civilizovaného světa před východními Putinovými hordami. Ani naše vláda nezahálela a svá slova navíc proměnila v činy, konkrétně dodávkami vojenské munice. Válka je prý na spadnutí a invaze se očekává každým dnem.

Přesto však je na východní frontě stále klid. Proč? Položme si logickou otázku, má Vladimír Putin zájem na získání Ukrajiny? Samozřejmě, že ano. Vladimír Putin hájí ruské národní zájmy a nijak se netají tím, že chce geopoliticky obnovit vliv bývalého SSSR. Euroasijská unie existuje již několik let a má ambici zahrnout bývalé sovětské republiky, včetně Ukrajiny. Její zabrání by byl strategicky naprosto zlomový úspěch ruského imperialismu. Máme se tedy obávat, že ruská vojska zaútočí na Ukrajinu? Rozhodně ne. Proč? Cena, kterou by Rusko zaplatilo, by byla příliš vysoká a odměna velmi nuzná. Jakou cenu by Rusové museli zaplatit? Naprosté mezinárodní odsouzení. Politické sankce a diplomatická izolace. Ekonomické sankce, které by ještě více podlomily ruskou ekonomiku závislou na vývozu plynu a ropy. A co by tím získali na oplátku? Naprosto zplundrovaný stát. Většina průmyslu byla zničena, státní majetek rozkraden. Miliony Ukrajinců již svou zemi opustili, nebo pracují v zahraničí, aby dokázali zaopatřit své rodiny doma. Stát s jednou z nejchudších populací v Evropě. Hrozily by výbuchy nespokojenosti, které by možná přerostly až k ozbrojenému odporu. Mezitím, by zemi směrem na západ opustily další miliony Ukrajinců. To by pro zemi, která za posledních 30 let ztratila již téměř čtvrtinu populace, byla naprostá demografická katastrofa. Země by se stala v podstatě pustou. Ekonomika na kolenou a obyvatelstvo většinově spojeno proti okupační moci. Takovou Ukrajinu Vladimír Putin nechce.

Proč tedy Rusko shromažďuje svá vojska u hranic s Ukrajinou? To je prosté, jedná se o test, co vše Ukrajinský režim snese. Rusové hrají o čas a dokázali si spočítat, že současná ukrajinská vláda je dlouhodobě neudržitelná a jen zkoušejí, co všechno vydrží. Od „Majdanu“ se situace Ukrajiny, ani jejích obyvatel nijak nezlepšila, spíše naopak. Životní úroveň běžných lidí je mizerná a většina bohatství je v rukou několika málo oligarchů. Korupce je prý ještě horší než za Janukoviče a země přežívá díky půjčkám od mezinárodního měnového fondu a západních států. Ale hlavně, že se investuje do zbrojení, staví pomníky banderovcům a zakázala se Komunistická stranu Ukrajiny. To jsou priority dnešního režimu. Je jen otázkou času, kdy i řadovým Ukrajincům začne docházet, že tudy cesta nevede. Ruskojazyčné východní regiony, které ještě má pod nadvládou Kyjev, jsou drženy jen pomocí autority ukrajinské armády. A jakmile ztratí vláda podporu i v centrální a západní části země, je konec. Režim se zhroutí a na to právě Rusové čekají. A bez nějakého obdivu a rusofilní sentimentality je nutné konstatovat, že se jim jejich plán daří. Stahování západních diplomatů z Kyjeva a nedávné vyhlášení bezletové civilní zóny, vypovídá mnohé o stabilitě a důvěře západních zemí v kyjevský režim. Vladimír Putin nepotřebuje Ukrajinu zabrat vojensky. Stačí mu jen počkat, až současný režim sám padne a poté jistě vynaloží veškeré úsilí, aby s novou mocí navázal přátelské vztahy, popřípadě sám pomohl dosadit síly, které budou více nakloněny spolupráci s Ruskem. A to bez jediného výstřelu. Proto Ruská federace na Ukrajinu nezaútočí.

Pavel MRŠTÍK, OV KSČM Most

Přečtěte si další články

2 komentáře

fronda 17/02/2022 - 23:09

Je smutné, že Západ podporuje fašistickou diktaturu.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.