Jak Putin vysvětluje dění (nejen) na Ukrajině

od redakce

Americký konzervativní televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson byl vyvolen Vladimirem Vladmirovičem Putinem, aby s malým velkým mužem z Kremlu mohl natočit obsáhlý rozhovor o všem, co zajímá současný nepodjatý svět. Tedy nejen o ruské válce na Ukrajině… My jsme z několikahodinového povídání vybrali ty nejzajímavější Putinovy myšlenky, ať už s některými souhlasíme, nebo naopak. Faktem je, že Putin ťal v mnohém do živého. Naprosto přezíravě, ba až arogantně, se ale postavil třeba ke klimatické krizi, a ještě nepochopitelněji znovu de facto vyjádřil svůj obdiv k extremistickému a rasistickými předsudky trpícímu americkému exprezidentovi Donaldu Trumpovi. A i když Putin odmítl, že by chystal útok třeba na Lotyšsko či Polsko (což jediné alibisticky převzala i neprofesionálně proukrajinsky servilní Česká televize), Trump vzápětí vlastně Putinovu nekritickou důvěru ve svou osobu smetl ze stolu tvrzením, že když Rusko zaútočí na ty členské státy NATO, které neplatí za údajnou obranu dost dolarů, USA pod jeho vedením těmto zemím nepomohou.

Putin se v obsáhlém historickém ohlédnutí na téma Komu patří Ukrajina (a v jakých hranicích) dostal až do 13. století, přes století 17., 18., 19. a další zastávky doputoval až ke 2. světové válce i poválečnému vývoji. Nás samozřejmě v následujícím volném přepisu nejzajímavějších prezidentových odpovědí bude zajímat právě konflikt na Ukrajině, jeho příčiny, průběh, ale i to, co (ne)bude dál…

Přepisů rozhovoru, dokonce i jeho do češtiny či slovenštiny nadabovaných videopasáží, se objevil bezpočet. Téměř žádné však nejsou kompletní, je tedy třeba brát je s určitou rezervou. A čas ani prostor na to překládat si sami celý původní originál jsme fakt neměli. Přesto jsme se rozhodli, že bezpochyby stojí za to některé zprostředkované pasáže vám, našim čtenářům, v NP nabídnout.

Území

Putin: Při formování Sovětského svazu, to je již rok 1922, bolševici začali formovat SSSR a vytvořili sovětskou Ukrajinu, která dosud vůbec neexistovala… Stalin zároveň trval na tom, že tyto vznikající republiky by měly být zahrnuty jako autonomní entity, ale zakladatel sovětského státu Lenin z nějakého důvodu trval na tom, že mají právo odtrhnout se od Sovětského svazu. A také z neznámých důvodů obdařil vznikající sovětskou Ukrajinu zeměmi a lidmi žijícími na těchto územích, i když se jim nikdy předtím neříkalo Ukrajina; z nějakého důvodu, během jejího vzniku, to vše bylo »vlito« do Ukrajinské SSR, a to včetně celé oblasti Černého moře, která byla přijata za dob Kateřiny II. a ve skutečnosti nikdy neměla žádný historický vztah k Ukrajině.

A po 2. světové válce dostala Ukrajina další část před válkou nejen polských území – dnes západní Ukrajinu, část maďarských území a část rumunských. Část území byla také odebrána Rumunsku a Maďarsku, a tato území se stala součástí sovětské Ukrajiny a jsou tam dodnes.

Proto máme všechny důvody tvrdit, že Ukrajina je samozřejmě v určitém smyslu umělým státem vytvořeným z vůle Stalina.

Ruské kořeny v oblasti

Za prvé si myslím, že ruské vedení vycházelo ze základních principů vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou. Ve skutečnosti tam byl společný jazyk, více než 90 procent tam mluvilo rusky; rodinné vazby, každá třetí osoba tam má nějaké rodinné nebo přátelské vazby; obecná kultura; obecné dějiny; konečně společné náboženství; společná přítomnost v rámci jednoho státu po staletí; ekonomika je velmi propojená – to všechno jsou tak zásadní věci. To vše je základem nevyhnutelnosti našich dobrých vztahů.

(Proč tedy Putin na Ukrajině válčí? Těch důvodů je bezpočet): Spojené státy slíbily, že nebude žádné rozšiřování NATO na východ, ale to se stalo – pětkrát, pět vln rozšiřování. Všechno jsme vydrželi, ale Spojené státy (stejně nakonec) vypustily džina z láhve. Když Rusko protestovalo a vyjádřilo své rozhořčení, co bylo řečeno? Charta OSN a mezinárodní právo jsou zastaralé. Teď se všichni odvolávají na mezinárodní právo, ale pak začali říkat, že všechno je zastaralé, všechno je potřeba změnit.

Jde jen o to, že politické vedení států nás zahnalo na linii, kterou jsme už nemohli překročit, protože by to zničilo samotné Rusko. A pak jsme nemohli naše souvěrce a vlastně i část ruského lidu hodit pod tuto vojenskou mašinérii.

Mluvili jsme o tom neustále. Vyzvali jsme vedení Spojených států a evropských zemí, aby tento proces okamžitě zastavila a zajistila provádění (tzv.) minských dohod. Upřímně řečeno, nevěděl jsem, jak to uděláme, ale byl jsem připraven to udělat. Pro Ukrajinu jsou těžké, pro Donbas je (tam skutečně) spousta prvků nezávislosti. Ale byl jsem si naprosto jistý, teď vám to řeknu: upřímně jsem věřil, že když se nám podaří přesvědčit ty lidi, kteří žijí na Donbasu – stejně je bylo třeba přesvědčit, aby se vrátili do rámce ukrajinské státnosti – tak postupně, postupně ty rány lze vyléčit. Postupně, až se tato část území vrátí k hospodářskému životu, k celkovému sociálnímu prostředí, kdy se vyplácejí důchody, sociální dávky – vše bude postupně, postupně srůstat. Ne, to nikdo nechtěl, každý chtěl problém vyřešit pouze pomocí vojenské síly…

A vše dospělo k této situaci. Na Ukrajině oznámili: ne, nebudeme (dělat) nic – původně byl konflikt vyprovokován státním převratem na Ukrajině.Začali jsme se (tedy) připravovat na vojenskou akci. (Oni) začali válku v roce 2014. Naším cílem je zastavit tuto válku. A nezačali jsme to v roce 2022, tohle je pokus to zastavit.

Istanbul (březen-duben 2022)

Jednali jsme (přesto) s Ukrajinou v Istanbulu, dohodli jsme se. Navíc šéf vyjednávací skupiny, pan Arakhamia, myslím, je jeho příjmení (stále vede frakci vládnoucí strany, stranu prezidenta v Radě – v zemském parlamentu), dokonce dal svůj předběžný podpis na tento dokument. Pak ale celému světu veřejně prohlásil: »Byli jsme připraveni podepsat tento dokument, ale přišel pan Johnson, tehdejší premiér Velké Británie, od toho nás odradil a řekl, že je lepší bojovat s Ruskem.« Podívejte, jeho prohlášení bylo zveřejněno. Řekl to veřejně. A (později dodal): »Před rokem a půl jsme mohli zastavit toto nepřátelství, zastavit tuto válku, ale Britové nás přesvědčili a my jsme to odmítli.« Kde je teď pan Johnson? A válka pokračuje.

Dosáhli jsme velmi vysokého stupně shody na pozicích složitého procesu. Ale poté, co jsme stáhli jednotky z Kyjeva, druhá strana, Ukrajina, všechny tyto dohody zahodila a vzala v úvahu pokyny západních zemí – evropských, Spojených států – bojovat s Ruskem až do hořkého konce.

A víc než to: prezident Ukrajiny právně zakázal jednání s Ruskem. Podepsal dekret zakazující všem vyjednávat s Ruskem.

Denacifikace

Po získání nezávislosti začala Ukrajina, jak říkají někteří analytici ze Západu, hledat svou identitu. A nenapadlo je nic lepšího než postavit falešné hrdiny, kteří kolaborovali s Hitlerem, do popředí této identity.

Když začala 2. světová válka, někteří z této extrémně nacionalistické elity začali kolaborovat s Hitlerem a věřili, že jim Hitler přinese svobodu. Německé jednotky, dokonce i jednotky SS, daly nejšpinavější práci – vyhlazení polského a židovského obyvatelstva – těm, kteří kolaborovali s Hitlerem. Odtud ten brutální (nejen Volyňský) masakr polského, židovského a také ruského obyvatelstva. V čele byli lidé, kteří jsou dobře známí: Bandera, Šuchevyč. A právě z těchto lidí se (dnes na Ukrajině) stali národní hrdinové.

Během jednání v Istanbulu jsme se shodli, že – tam je to všechno v písemné podobě – se na Ukrajině nebude pěstovat neonacismus, včetně toho, že bude na legislativní úrovni zakázán…

Jaderný konflikt? Ruská hrozba se nafukuje

(Západ) se (teď navíc) snaží své obyvatelstvo zastrašit imaginární ruskou hrozbou. To je zřejmý fakt. A myslící lidé – ne obyčejní lidé, ale myslící lidé, analytici, ti, kdo jsou zapojeni do skutečné politiky, prostě chytří lidé – dobře chápou, že jde o podvod. Ruská hrozba se nafukuje.

Ruské vojáky do Polska nebo Lotyšska pošleme pouze v jediném případě: pokud dojde k útoku na Rusko z Polska. Proč? Protože nemáme žádné zájmy ani v Polsku, ani v Lotyšsku – nikde.

Nemusíte být žádným analytikem: je v rozporu se zdravým rozumem nechat se zatáhnout do nějaké globální války. Globální válka přivede celé lidstvo na pokraj zkázy. To je jasné.

Kdo vyhodil do vzduchu Nord Stream?

Nebudu zabíhat do podrobností, ale v takových případech se vždycky říká: hledejte někoho, kdo má zájem. Ale v tomto případě je potřeba hledat nejen někoho, kdo má zájem, ale také někoho, kdo to umí. Protože zájemců může být mnoho, ale ne každý může slézt na dno Baltského moře a provést tento výbuch. Tyto dvě složky musí být propojeny: kdo má zájem a kdo může.

Důkazy máme. Ale je velmi těžké porazit Spojené státy ve válce propagandy, protože Spojené státy ovládají všechna světová média a velmi mnoho evropských. Můžeme jednoduše odhalit naše zdroje informací, ale nedosáhneme výsledků. Co se stalo, už je jasné celému světu a přímo o tom mluví i američtí analytici. Je to pravda.

Ekonomické souvislosti a Biden, nebo Trump?

(Poté, co Putin v rozhovoru nastínil přátelské vztahy s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a jejich sílu, která Západ tak dráždí): Nejde o osobnost vůdce – jde o náladu elit. Pokud v americké společnosti převládne myšlenka nadvlády za každou cenu a s pomocí síly, pak se nic nezmění – bude to jen horší. (Naopak) pokud nakonec dojde k poznání, že svět se díky objektivním okolnostem mění a my se jim musíme umět včas přizpůsobit s využitím výhod, které Spojené státy dodnes mají, pak se pravděpodobně může něco změnit.

Podívejte se, čínská ekonomika se stala první ekonomikou na světě z hlediska parity kupní síly, co do objemu, dávno předběhla Spojené státy. Pak USA a pak Indie – jeden a půl miliardy lidí, pak Japonsko a na pátém místě Rusko. Za poslední rok se Rusko přes všechny sankce a omezení stalo první ekonomikou v Evropě. Sankce, omezení, nemožnost platby v dolarech, odpojení od SWIFT, sankce proti našim lodím převážejícím ropu, sankce proti letadlům – sankce ve všem, všude. Proti Rusku je uplatněno největší množství sankcí, které jsou ve světě uplatňovány. A během této doby jsme se stali první ekonomikou v Evropě…

Pokud chceme zajistit budoucnost, pak musíme změnit svůj přístup k tomu, co se mění. Jak jsem již řekl, svět se stále mění bez ohledu na to, jak skončí události na Ukrajině. Svět se mění. V samotných Státech odborníci píší, že Státy postupně mění své postavení ve světě – vaši odborníci to sami píší, já je čtu. Jedinou otázkou je, jak se to stane: bolestivě a rychle, nebo jemně a postupně? A to píšou lidé, kteří nejsou protiameričtí – prostě sledují vývojové trendy ve světě. To je vše.

Rozdíly Rusko vs. Západ

Západní společnost je přece jen pragmatičtější. Rusové myslí více na věčné, morální hodnoty. Západní kultura je stále pragmatičtější. Neříkám, že je to špatné, umožňuje to dnešní »zlaté miliardě« dosáhnout dobrého úspěchu ve výrobě, dokonce i ve vědě atd. Na tom není nic špatného – jen říkám, že vypadáme tak nějak stejně, ale naše mysl je postavena trochu jinak.

(rom)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.