Jízda králů ozdobí Slovácký rok v Kyjově

od redakce

Krojovaná chasa ze Skoronic ztvární znovu jízdu králů na festivalu Slovácký rok v Kyjově. Starobylý zvyk jízdy králů, která je od roku 2011 zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, letos znovu obohatí program Slováckého roku. Již XXI. ročník národopisného festivalu, jenž je považován za nejstarší v ČR, se uskuteční od 10 do 13. srpna 2023.

Jezdci ze Skoronic předvedou po čtyřech letech tento fenomén tradičně v rámci nedělního programu jako jeden z vrcholů celého festivalu. Barevná kometa 28 jezdců na koni rozzáří pestrými barvami, gesty a tóny ulice města Kyjova, a umožní tak tisícům návštěvníků nasát jedinečnou atmosféru tohoto mýtického lidového obyčeje.

»Organizace jízdy králů, která je od roku 1956 nedílnou programovou součástí folklorních slavností Slováckých roků v Kyjově – opakují se jednou za čtyři roky, je pro Skoronice ctí a vyznamenání. Je především poctou těm, kteří se v roce 1943 ve Skoronicích zasloužili o její obnovení. Tehdy parta mladých nadšenců sdružená kolem Vojtěcha Holcmana dokázala na základě tehdy dostupných pramenů a vzpomínek několika pamětníků vzkřísit téměř zapomenutý a pověstmi opředený lidový zvyk,« uvedl skoronský starosta Lukáš Plachý, který tam rovněž pojede v kroji na koni.

Starosta popsal, že královskou družinu ze Skoronic tvoří praporečník, vyvolávači, výběrčí, král s pobočníky, děkovníci a doprovod. Vyvolávači vyvolávají adresné verše na obyvatele domů či majitele obchodů a výběrčí shromažďují dary – víno, pohoštění nebo peníze pro aktéry jízdy králů.

Krásná, vznešená, niterná

»Jízda králů v podání chasy ze Skoronic přetrvala po mnoho desetiletí v živé autentické podobě, a přestože se koně v dědině už dávno nechovají, skoronští chlapci a muži na ně s nadšením a odhodláním usedají dodnes, aby rozdali radost a potěšili adresáty vyvolávek i ostatní diváky, ať už při jízdách králů ve Skoronicích či na Slováckém roku v Kyjově,« doplnil starosta Plachý.
»Vděčíme za to především hlavní organizátorce Marii Holcmanové, která pod hlavičkou Kulturního a vlastivědného sdružení Skoronice zajišťuje a koordinuje veškeré přípravy a režii. Společně se svým bratrem, skoronským rodákem, právníkem a spisovatelem Josefem Holcmanem, který je zodpovědný za dramaturgickou přípravu spočívající v sestavení veršovaných vyvolávek, tvoří dělný tandem, díky němuž je naše jízda králů taková, jaká je – krásná a vznešená, zároveň ale niterná a nabitá emocemi,« vysvětlil Plachý.
Více informací o programové skladbě XXI. ročníku Slováckého roku v Kyjově vč. jízdy králů najdou zájemci na www.slovackyrok.cz.

Původ tradice nejasný

Na  původ slavnosti jízdy králů mají odborníci nejednotné názory. Nejčastěji připouštějí, že národopisné pásmo vzniklo z lidové pověsti o tom, že když uherský král Matyáš Korvín utrpěl v českém království drtivou vojenskou porážku, prchal se svojí družinou domů do Uher. V okolí Uherského Hradiště v obavě o svůj život dokonce v ženském přestrojení. Jiní historici zase tvrdí, že pasáci dobytka, které sedláci vyslali na léto na pastviska na kopcích, při ukončení pastevní sezóny jeli houfně tryskem dolů do dědiny. A kdo tam dojel první, byl vyhlášen králem.

(vž)

FOTO – archiv obce Skoronice

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.