Beseda nejen o Stanici Luhanská

od redakce

Možná jste si již přečetli v NAŠÍ PRAVDĚ některé příběhy, jež prožívá Jaromír Vašek, který za Společnost přátel Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky rozvíjí vzájemné přátelství z české strany v oblasti školství a kultury už od roku 2016. Společnost poskytuje z darů humanitární pomoc dětem v uvedených republikách.

O svých kontaktech a návštěvách republik vyprávěl Mgr. Vašek v závěru srpna také na besedě v Hradci Králové. Pro Levicový klub žen a Česko-ruskou společnost promítal fotografie z míst, která v obou republikách navštívil, a informoval o těžké situaci, kterou zde měli již před osmi lety s ostřelováním jejich území Ukrajinci, též o nynější situaci například ve městě Stanica Luhanska. Hlavně se však věnoval dětem, které se v této těžké době učí spíše distančně, aby ve školách nepřišly o život – jak víme, stovky z nich již leží v tzv. Alejích andělů. Střela také usmrtila v nedávné době dvě učitelky.

Když situace dovolila jeho návštěvy, dovážel sem humanitární pomoc – například nová okna nebo moderní školní tabule a jiné dary. Měl velkou radost, že se setkal s příbuznou od hrdiny z Mladé gardy. Donbas navštívil se skupinou zahraničních novinářů zatím naposledy na jaře letošního roku – v Mariupolu byli v nemocnici za zraněnými dětmi.

Jaromír Vašek však vyprávěl spíše o tom pozitivním, co děti prožívají – např. slavnostní ukončení školního roku a různou klubovou činnost. (Více si můžete přečíst na www.donbas.cz.) Vzpomněl i na návštěvy dívčího pěveckého souboru v Praze, ještě před covidem. V republikách, jež dávno nejsou nostalgicky socialistické, je život velice obtížný, probíhají tam boje obou stran konfliktu, ale obyvatelé by nechtěli patřit pod Ukrajinu. Kdyby jim nebránila v samostatnosti, mohlo by vše probíhat jinak.

Čtyřicítka účastníků a účastnic nakonec přispěla dary na jeho humanitární činnost.

(vha)

FOTO – archiv autorky

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.