Bude poturčenec horší Turka?

od redakce

Tak nás předstihlo Turecko a ukázalo české vládě, jak na to. Co na tom, že v této islámské zemi s 85 miliony obyvatel vládne pevnou rukou prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož diktátorské sklony nikdo nezpochybňuje. Turecký parlament schválil zákon, který umožní trestat novináře nebo uživatele sociálních sítí až tříletým odnětím svobody za šíření dezinformací.

Zákon navrhl právě Erdogan a je to další z kroků k upevnění jeho moci. Podobný český »dezinfo« zákon nyní připravuje Rakušanovo ministerstvo vnitra a důvod je stejný – omezení svobody slova, cenzura názorů odlišných od vládního mainstreamu. Dnešní »praví demokraté«, jak se titulují, vše, co jim není po chuti, označují za nedemokratické, populistické, extremistické, národovecké, ba přímo fašistické. Kdo nejde s námi, dostává nálepku dezinformátor. Rakušan si může podat ruku s Erdoganem a využít znění tureckého zákona a přizpůsobit ho českému prostředí.

Co vymyslí v kachlíkárně

Například by sepisovatelé zákona z kanceláří vnitra mohli využít tureckou argumentaci, že pokud informace ve veřejnosti vyvolá paniku a strach, tak autor takové informace půjde do vězení. V Turecku na tři roky. Uvidíme, jakou sazbu vymyslí v kachlíkárně na Letné. Schválení jakéhokoliv tohoto paskvilu bude zřejmě formalitou, protože stejně jako v Turecku mají většinu zákonodárci z Erdoganovy Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a jejich političtí spojenci, tak v české Sněmovně ji má stoosmičková pětikoalice. O Senátu nemluvě…

Erdogan i Rakušan už moc dobře vědí, že totální omezení svobody slova a tisku není v dnešní společnosti možné a chytře nezakazují úplné blokování webů a sociálních sítí. I když nikdo neví, vždyť v dubnu došlo k úplnému zablokování webů, které podle Fialy šířily dezinformace, ale nikdy nepřiznal, že zablokování nařídil jeho kabinet. Všechno svedli na firmu NIC.cz, která k tomu neměla vůbec žádnou pravomoc, natož oporu v zákoně. Po několika měsících musela weby odblokovat.

Kdo je dezinformátor

»Represivní kroky v podobě přípravy nové legislativy jsou až nejkrajnějším řešením, o kterém v tuto chvíli vedeme pouze teoretickou diskusi,« lhal v polovině dubna Rakušan, ačkoliv již věděl, že se zákon připravuje. Konečné znění ještě veřejnost nezná, nicméně dá se předpokládat, že bude otevřeným útokem na svobodu slova a tisku.

Přitom ministerští úředníci připravují něco, co nemá vůbec žádnou oporu v dosavadním právním řádu. Co je to vlastně dezinformace? Je to např. tvrzení premiéra Fialy, že jsme ve válce s Ruskem nebo označení sto tisíce demonstrantů na Václavském náměstí 3. září za proruské živly? Nebo doslova sprosté vyjádření Otakara Foltýna, náčelníka Vojenské policie ČR, na adresu demonstrantů proti vládě, že jsou to životní ztroskotanci, kteří neuspěli ve svém životě? To prohlásil v pořadu ČT 168 hodin. Jak na to celoživotní voják Foltýn, který toho asi moc v životě nevytvořil, přišel, že tak dehonestuje tisíce lidí, jejichž životní osudy a úspěchy vůbec nezná? Uráží je jen proto, že přišli protestovat proti krokům asociální vlády? Nejsou právě jeho slova dezinformacemi? Příkladů takového ponižování jednotlivců a skupin obyvatel z úst »skutečných demokratů« bychom mohli vyjmenovat řadu.

Podle definice na Wikipedii je »dezinformace součást propagandy a je definována jako nepravdivá informace, která je záměrně šířena za účelem oklamání lidí. Někdy je zaměňována s misinformací, což je nepravdivá informace, která ale není záměrná.« Podle definice ministerstva vnitra, Centra proti hybridním hrozbám pojem »dezinformace« znamená šíření záměrně nepravdivých informací, obzvláště pak státními aktéry nebo jejich odnožemi vůči cizímu státu nebo vůči médiím, s cílem ovlivnit rozhodování nebo názory těch, kteří je přijímají.

Zatím pod pokličkou

Kdo tedy záměrně šíří nepravdivé informace, obzvláště pak státními aktéry? Není to právě masivní vládní propaganda denně šířená především Českou televizí a Českým rozhlasem, zvláště zpravodajskými kanály?

Je skandální, že vzniká nový zákon, který se neobjevil v legislativním plánu, a tedy pro něj ani neexistuje věcný záměr, řečeno právnickou mluvou. Text zákona je už připraven a koaliční partneři ho mají k dispozici k připomínkám. Parlamentní opozice nikoliv. Jen zasvěcení vědí, kdo se na vzniku textu podílel, zda byli k tvorbě tak závažného dokumentu přizváni odborníci z médií, IT firem nebo také experti z veřejnosti. Ministerstvo vnitra jen sdělilo, že zákon chystal odbor bezpečnostní politiky ministerstva pod vedením Karla Bačkovského. Všichni tvůrci i konzultanti jsou vázáni mlčenlivostí. Veřejné konzultace podle ministerstva vnitra v plánu nejsou.

Nevládní organizace Reportéři bez hranic v žebříčku svobody tisku umístila Turecko na 149. místo ze 180 zemí. Jakou příčku asi obsadí Česká republika v příštím vydání? A bude poturčenec horší Turka? V každém případě se tímto zákonem Česká republika vzdaluje principům právního státu. Zřejmě je to přáním a cílem současné vládní garnitury.

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

19 komentáře

sonaltadigibiz.co.in 16/11/2022 - 07:56

When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I
get four emails with the same comment. Is there any
way you can remove people from that service? Cheers!

Seo services 16/11/2022 - 03:23

%%

Feel free to surf to my webpage; Seo services

Pepa 06/11/2022 - 08:56

Vznikl na jejich obranu dělníků a tím změnili svět, kapitalisti nemohli si dělat co chtěli jak za časů Charlese Dickense jako dítě plnil krém na botu do krabiček od nevidim do nevidim. Teď se dělníci krčí v koutě , pro společnost je hlavní starat se o LGBT , ti jsou hrdí.

Pořád neslyším slovo MÍR, 06/11/2022 - 08:50

proč se nejedná u stolu? Proč se válčí a posílají zbraně. Charta OSN to zakazuje, posílat do bojových konfliktů zbraně a munici. Čekala jsem, že předsedající země eu bude aktivní ve vybízení k ukončení bojů a nastolení míru.
Reagovat

fronda 05/11/2022 - 22:49

Co sem cpete Ovara, vyznamenávajícího nácky?

fronda 04/11/2022 - 23:09

Ano, jako např. likvidace Srbů v Chorvatsku, v části Bosny nebo v jihozápadním Srbsku.

fronda 04/11/2022 - 23:07

Komunisté cenzuru někdy před 55 lety zrušili, současní “liberální demokraté” ji obnovují. Samozřejmě pod orwellovským názvem “boj proti dezinformacím. Naštěstí jen málokdo dezinformačním kanálům, jako např. ČT nebo Seznam, stále ještě věří.

fronda 05/11/2022 - 22:47

Při normalizaci tady byla autocenzura, stejně jako po privatizačním puči (jenom s opačným znaménkem). A teď Hnědala zavádí zase i tu cenzuru.

fronda 05/11/2022 - 22:48

O tom v roce 1968.

Pepa 06/11/2022 - 09:07

Pochop to konečně, víc nahlas nemohou, v médiích jím nedají prostor, ten dávají jen oni tady vám, svým nepřátelům,.

Komunistické strany v Evropě vznikly na jejich obranu dělníků a tím změnily svět, kapitalisti nemohli si dělat co chtěli, jak za časů spisovatele Charlese Dickense, který jako dítě plnil krém na boty do krabiček od nevidím do nevidím. Teď se dělníci krčí v koutě , pro společnost je hlavní starat se o LGBT , ti jsou na sebe hrdí.

Jan Gavroch 04/11/2022 - 21:13

” Erdogan i Rakušan už moc dobře vědí, že totální omezení svobody slova a tisku není v dnešní společnosti možné a chytře nezakazují úplné blokování webů a sociálních sít…..”
NIC:CZ blokuje stále, aspoň podle informací na internetu, víc než 1400 webových stránek Je dobré si uvědomit, že JEDEN web NIC.CZ tvrdí že více než 1400 stránek LŽE.
Co víme o těch kdo ty webové stránky blokují ?
Zkuste např. idnes,cz – dozvíte se, od cenzora že tato stránka není dostupná. Blokování informací kapitalistickými cenzory zajišťuje v USA a Britanii střídání JEN dvou stran – ale fašismus v těch státech není -kdepak.

Evropská komise zblbla a žene nás do záhuby 04/11/2022 - 20:14

Evropská komise klimaticky zblbla. Nejen, že nám chce vnutit drahá elektroauta místo levnějších a spolehlivějších spalovacích motorů, ale chce zdražit i bydlení požadavkem nulových emisí na nové domy. Chce nám zakázat domácí krby a kamna, tedy to, co si mnoho našich občanů nyní zřizuje, aby vůbec nějaké teplo za rozumnou cenu měli.

Evropští držitelé politické i ekonomické moci chtějí kecat i do toho, co jíme. Západoevropský koncern, který u nás vlastní sýrárnu Želetava, chce polovinu produkce vyrábět vegansky – tedy rostlinné náhražky sýrů bez mléka, když dnes takto u nás jedí jen jednotky procent lidí (a je to navíc mimořádně nezdravé, pozn. PP). Říkají, že chtějí převychovat spotřebitele. Prostě bruselský zelený fašismus ztratil jakékoliv zábrany.

Vilma 04/11/2022 - 20:12

Ty špíno “Vilmo”, svou vyškolenou zákeřností a zneužíváním nicků nemáš kousek slušnosti. Na stránkách KSČM se ti však daří paraziticky dobře.

Fialova vláda zkázy 04/11/2022 - 20:07

Fialova vláda zkázy vede válku proti vlastním občanům, které chce podle německo-bruselských not všeobecné destrukce připravit o ty nejzákladnější podmínky k existenci, ačkoli máme všechny podmínky k prosperitě a normálnímu spokojenému lidskému životu Krade lidem úspory: Zelený fašismus nás potřebuje srazit na kolena. Pátá kolona? Ano, ta ve Strakovce! Máme žít bez peněz? Bez masa? Bez aut? Bez kamen? Bez obrany? Necháme se zamordovat?

Komik ... 04/11/2022 - 13:58

… jmění 596 milionů dolarů (2022)

https://caknowledge.com/zelenskyy-net-worth/

Komik ... 06/11/2022 - 14:58

Jak dojdou argumenty, tak nastupuje sprostota :-) Copak se ti nezdá Kubo Kubikulo? :-)

Restart 04/11/2022 - 11:11

No, Havel se musí obracet v hrobě. Co by asi na to řekl?

Rudý vítr 07/11/2022 - 10:39

Ten by se ožral,vyblul podepsal a jelo by se dál…..

jmm 04/11/2022 - 10:56

Boženka se obrací v hrobě…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.