Demonstrace: Chystaná nevypověditelná smlouva s USA je podraz na lidi

od redakce

Krajskou mírovou demonstraci »NE základnám a nové okupaci naší vlasti« uspořádaly v pátek 23. června v podvečer na Malinovského náměstí v Brně spolky OI Ne základnám, Pochod míru ad.

Na pódiu se střídaly osobnosti s projevy na téma »Nechceme cizí vojska na území ČR«, přičemž držení jaderných zbraní na těchto základnách v Česku není vyloučeno. Přítomnost Armády USA znamená stát se vojenským terčem. Je to zásadní riziko pro naši suverenitu a svobodu, upozorňovali řečníci.

Účastníci podepisovali petice pro poslance a senátory s tím, aby neschvalovali špatnou smlouvu s USA, jež udělá z ČR na 10 let nesvéprávného podřízeného vazala Spojených států amerických. Žádali, aby smlouvu s USA zákonodárci neratifikovali.

Jen zůstane-li pohraničí české, zůstane českou celá naše vlast

Demonstraci NE základnám podpořili také komunisté. Václav Fišer z Klubu českého pohraničí řekl, že desítky let v ČR čelíme snaze přepisovat českou historii podle aktuálních politických potřeb. V Brně se to projevuje při tzv. Pouti smíření, která nepravdivě odkazuje na odsun Němců z Brna po druhé světové válce do Rakouska. Tzv. Pochody smíření podnikají sudetští Němci a jejich příznivci z Pohořelic do areálu Augustiniánského opatství na Mendlově náměstí v Brně. Pochod v protisměru po trase, kudy směřovalo historické vysídlení Němců v květnu 1945 do Rakouska, nazývají »akt smíření«. Má zpochybnit historicky zdokumentovaný pochod přesunovaných Němců.

Vlastenecký spolek KČP se nehodlá smířit s tím, že toto tzv. smíření má mít pro Čechy podobu kapitulace. »To je přepisování dějin v přímém přenosu za účasti Rakušanů, Němců a Sudetoněmeckého landsmanšaftu. KČP prosazuje ústřední heslo: Jen zůstane-li pohraničí české, zůstane českou celá naše vlast!« zdůranil Fišer.

Potlesk pro europoslankyni

Velký aplaus na krajské mírové demonstraci v Brně sklidila europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Uvedla, že v krajských městech budou komunisté dělat demonstrace. Vláda ČR dojednala v absolutní tichosti smlouvu s USA, která bere suverenitu občanům ČR a dělá z nich občany druhé kategorie. Ministryně Černochová a jí podobní se o ní bojí diskutovat s občany. Stejně tak poslanci. Lidé kvůli tomu podepisují petice s už asi 18 000 podpisy. »Každý, kdo si tuto smlouvu přečte, po prvních odstavečcích zjistí, že je výhodná pouze pro USA. Nechceme tady americké nebo jakékoliv jiné cizí vojáky, chceme žít v suverénní zemi. Chceme, aby se naše armáda starala o to, abychom se tady měli dobře,« hřímala Konečná, a náměstím se rozlehl potlesk přítomných. »Nikoliv to, že dáváme Spojeným státům a jejich armádě k volnému používání veškerý náš majetek bez toho, abychom nad ním měli jakoukoliv kontrolu. Američtí vojáci u nás nebudou platit daně, nepotřebují žádná víza, v ČR pro ně nebudou platit české zákony,« osvětlila Konečná.

Smlouva dle europoslankyně tvrdí, že Američané jsou »kámoši, díky kterým se tady máme božsky. Před 33 lety nám přinesli demokracii. Nyní nás budou chránit, což je to nejlepší, co se nám mohlo stát. Někdo si z nás může klidně udělat další členský stát unie, ironizovala. »Chci žít ve svobodné a suverénní ČR, kde se nebudu klanět před tím, co si přejí američtí vojáci. Ve smlouvě mají i odstavec o tom, že zde mají budovat neziskové organizace, které vám budou sdělovat, co si máte myslet o tom, jak je to zde vše skvělé, v pořádku.

Kdyby se v Česku náhodou vyskytla z vůle lidu Spojeným státům nevyhovující politická moc, dle smlouvy USA udělají v ČR pořádek. Už nepotřebují jen vojenské základny, dle smlouvy dostanou do volného užívání majetek Armády ČR a se vším si mohou dělat, co chtějí. To je zrada na občanech ČR! To protilidové vládě ČR nesmí projít! Srabi to udělali natajno, aby patolízalsky ke Spojeným státům dosáhli svého. Této nejhorší vládě ČR za minulých 30 let v tom musíme zabránit,« zdůraznila Konečná. Vysloužila si skandování přítomných: Hanba vládě!

Až se děti a vnoučata budou ptát…

Dál Konečná poznamenala, že »až se tento národ probere, dokáže velké věci, jako už mnohokrát v minulosti. Už proto, že tato česká vláda okrádá vlastní lidi. Uzavřít s Američany nevypověditelnou smlouvu na 10 let je neskutečné. Pokud to poslanci a senátoři schválí, pak jejich děti a vnoučata se jich budou ptát: Mámo, táto, babičko, dědo, jak jste to mohli této zemi udělat?«

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.