Dohoda o Turówu podepsána

od redakce

ČR stáhne žalobu, jakmile Polsko zaplatí odškodné

Premiér České republiky Petr Fiala (ODS) a polský premiér Mateusz Morawiecki podepsali mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Oba premiéři se shodli, že urovnání sporu povede k obnově do té doby velmi dobrých česko-polských vztahů.

Země se podle Fialy dohodly na náhradě 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) za škody způsobené těžbou v dole. Jde o kompromis, protože Česko původně požadovalo až 50 milionů eur a Polsko nabízelo 40 milionů eur. Částka 35 milionů eur poputuje do Libereckého kraje, deset milionů bude náležet českému státu, řekl Fiala. Smlouvy byly podepsány.

Mezivládní transfer bude činit 35 milionů eur. Dalších deset milionů poskytne nadace těžební společnosti PGE, která důl provozuje, Libereckému kraji.

Další kompromis nastal v době soudního dohledu, země se dohodly na pěti letech. Praha původně chtěla desetiletý dohled, Varšava dvouletý. Podle Morawieckého nepůjde o stálý dohled, ale o případný zásah nezávislého subjektu, pokud by nastaly pochybnosti ohledně dodržování dohody.

Je to rozčarování

Česko zároveň stáhne žalobu u Soudního dvora EU poté, co obdrží od Polska domluvené peníze. Mělo by to být v řádu hodin, nejpozději dnů, uvedl Fiala.

»Z postupu vlády ve věci dolu Turów jsem velmi rozčarovaná (a to používám velmi slušný slovník). Podepsat takovou smlouvu za současné situace je dle mého názoru postup přímo proti zájmům České republiky a jejím občanům,« sdělila Haló novinám předsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná

Polsko se podle Fialy v dohodě zavázalo mimo jiné k dostavbě podzemní stěny k zabránění odtoku podzemních vod z českého území, stavbě ochranného valu a dalším opatřením, například ke zlepšení ovzduší v regionu. Do dokončení těžební činnosti bude podle dohody zajišťován monitoring hlukové zátěže z dolu, kvality ovzduší, terénních pohybů a hladin podzemních vod. Bude též fungovat fond malých projektů k financování místních a regionálních projektů v oblasti životního prostředí, dodal Fiala.

Expertní organizace Frank Bold uvedla, že aktuální podzemní bariéra nefunguje a voda odtéká jinudy. »Smlouva garantuje to, že podzemní stěna bude funkční. Pokud by nebyla, smlouva umožňuje to, že těžba bude muset být zastavena,« reagoval Fiala.

Pro Česko je podle premiéra také důležité, že dohodou získá přístup ke všem relevantním datům týkajícím se těžební činnosti a bude moci dříve a lépe reagovat na případné problémy. Česká republika by toho všeho nedosáhla jinou cestou než cestou dohody, míní Fiala.

Neměli prý jinou možnost

Rozšíření těžby Polsko předloni povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který vloni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítli. Generální advokát Soudního dvora EU dal za pravdu české žalobě.

S ohledem na sociální záležitosti i energetickou bezpečnost nebylo podle Morawieckého možné elektrárnu a důl vypnout. »Je to součást našeho energetického systému, je to více než 20 000 pracovních míst v celém regionu. Elektrárna a důl budou dál fungovat a dodávat elektrickou energii několika milionům obyvatel Dolního Slezska a nejen tam,« řekl polský premiér.

Fiala a Morawiecki v Praze jednali kromě dohody o dolu Turów také o mezinárodních záležitostech, situaci na Ukrajině nebo energetické politice Evropské unie. V řadě věcí mají shodu, potvrdili na tiskové konferenci. Česko i Polsko podle Fialy vyjádřily Ukrajině při napětí na hranici s Ruskem jasnou podporu nejen slovy, ale i konkrétními činy a pomocí.

(ng)

Přečtěte si další články

5 komentáře

Velký Max 04/02/2022 - 09:18

Jednání, která vyvrcholila včerejším podpisem smlouvy v této kauze může za “dílo” Fialova kabinetu považovat pouze nesoudný člověk, přípravě se podílely kabinety Sobotky a ve finále Babiše.. Více podrobností a diskusi přináší Seznam.cz, kdo si chce vytvořit racionální pohled na věc, musí uvažovat i v dimenzích vlastnických poměrů výše uvedeného média.

ateista 03/02/2022 - 20:22

Jinak řečeno, smlouva podepsána, vody bude ještě méně, nebot ´ten jejich /Poláků/ ochranný val co staví není k ničemu. Opět “vynikající” práce “pětikolky”.

PetJednaLenin 03/02/2022 - 20:12

Sem se vrátil z Lidlu ,mají v akci cibulu za 15Kč a ty banany za 17,90 Kč. To jsou ty banany co zde nebyli a taky mají ještě romadur za 25kč a Svijansky mraz 11 za 13,90 kč.
Yurri kamarade, dojdi si tam.

PetJednaLenin 03/02/2022 - 19:06

Tesi nas zajem komunistu o ekologii. Jako by tady toho za socialismu nedo*urvili dost!

fronda 03/02/2022 - 23:44

Po válce bylo nejdůležitější odstranit dědictví kapitalismu jako byla bída, ale později jsme toho dokázali dost. Např. jsme rozjeli výstavbu jaderných elektráren, ta však byla po privatizačním puči nesmyslně zastavena.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.