Dostupnější bydlení?

od redakce

Sociální a obecní bydlení pro všechny, ne jen pro některé!

Brno se chce po vzoru západní Evropy chopit další příležitosti k vybudování dostupnějšího bydlení. Radní v lednu schválili záměr realizovat pilotní projekt spolkového bydlení, které by skupině aktivních občanů sdružených ve spolku umožnilo vybudovat za předem určených podmínek bytový dům na městském pozemku. Zastupitelé odhlasovali konkrétní soutěžní podmínky pro první spolkový dům, který by mohl vzniknout v Brně u Zábrdovického mostu.

»Spolkové bydlení je v zemích západní Evropy oblíbená forma výstavby cenově dostupných bytů. Baugruppe, jak se v německy mluvících zemích spolkové bydlení označuje, je další z modelů bytové výstavby, kdy staví jiný subjekt než developer, a tedy byty jsou pořízeny za nákladové ceny, bez marže developerů. A právě první pilotní projekt spolkového bydlení nyní zahajujeme v Brně a otevíráme možnost přihlášek uchazečů o tento projekt. Na rozdíl od družstevního bydlení, které v Brně také připravujeme, je v baugruppe menší zapojení města a mnohem více práce pro zájemce o tuto formu bydlení. Zatímco u družstevního bydlení, kde město poskytne nejen pozemek, ale zajistí projekt včetně všech povolení, tak u baugruppe město poskytuje jen pozemek, na kterém zřídí pro spolek zájemců právo stavby a spolek si budovu sám vyprojektuje a postaví. To je také důvod, proč zatímco pro družstevní výstavbu chystá město v šesti lokalitách masivní výstavbu, tak baugruppe zatím rozjíždíme v pilotním projektu jen na jedné lokalitě. Chceme zjistit zájem Brňanů o takovou formu výstavby. Pokud bude zájem, tak není problém tímto modelem rozjet výstavbu i v dalších lokalitách,« vysvětlil náměstek brněnské primátorky pro bydlení Jiří Oliva.

Proti pokrytectví pravice

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska(OS ČMS), česká členská organizace Světové odborové federace a jediná česká třídně orientovaná odborová centrála, zaujala v prohlášení stanovisko k obecnímu a sociálnímu bydlení v ČR i k demagogii a pokrytectví politické reprezentace vládnoucí vrstvy ve vládě i v samosprávách, která najednou po letech odmítavého přístupu volá po sociálním bydlení – ovšem s nezbytnou podmínkou.

»OS ČMS, vědomé si bytové krize a diktátu spekulantů, upozorňuje, že právě ti, kteří blokovali sociální výstavbu, dnes naopak chtějí stavět řadu sociálních bytů, ovšem s jednou podmínkou – že to budou byty jen pro ukrajinskou minoritu, nově příchozí povětšinou ekonomickou migraci. Tato preference pravicové vlády i stejně naladěných samospráv dělá z českých občanů, kteří mnohdy dlouho a marně čekají na kladné stanovisko k přidělení městského bytu, i z ostatních národnostních menšin pouze občany druhé kategorie,« píše ve svém stanovisku.

OS ČMS odmítá národnostní klíč k výstavbě a přidělování sociálních bytů a vyzývá ke spravedlivému přerozdělení obecního bytového fondu i k radikálnímu posunu ve výstavbě, k většímu množství státních a obecních bytových domů se zvolenou strukturou nájemníků tak, aby uspokojili hendikepované, seniory, mladé rodiny, zástupce preferovaných profesí od absolventů učebních oborů po vysokoškoláky i jednotlivce všech věkových skupin s finanční kázní a čistým trestním rejstříkem.

»Sociální či obecní bydlení musí vypomoct, musí být i motivační. Není možné, aby bylo dále využíváno většinou lidmi z rizikových skupin (viz zástupci některých minorit s asociálními sklony či navrátilci z výkonu trestu), aby toto ubytování bylo beztrestně devastováno či zneužíváno ke spekulaci. Obecní bydlení s nájmem, který je úměrný obvyklé mzdě v místě bydliště, je citlivým nástrojem řešení základního sociálního problému bydlení a nedává naše občany napospas spekulantům. Developerská výstavba je pro většinu našich občanů finančně nedosažitelná, ceny jsou vyspekulované – a bohužel je to mnohdy jediná možnost, jak samostatně bydlet. Do dnešního dne byl velký díl samospráv provázán s developery tak, že brzdil možnost obecní výstavby namísto luxusní a nedosažitelné privátní výstavby. Tato korupce pramení ze systému. A obzvlášť tristní je, že titíž exponenti developerského lobby teď volají po obecních bytech, ale pouze v případě, že je toto bydlení jen pro některé,« varují odboráři.

Proto OS ČMS apeluje na »výrazné omezení developerské výstavby (viz územní plán) a na iniciativu státu a samospráv k masivní výstavbě sociálního a obecního bydlení, která bude rovněž vhodnou investicí v době krize i řešením zásadního problému našich občanů.«

Co je to spolkové bydlení

Spolkové bydlení spočívá v tom, že město vytipuje vhodný pozemek a nabídne ho k výstavbě. Lidé, kteří o to budou mít zájem a splní stanovená kritéria (věk 18–45 let, trestní bezúhonnost, bez dluhů vůči městu, nevlastnící nemovitost určenou k bydlení apod.), se sdruží ve spolek a vytvoří v souladu s parametry danými městem projekt. Město pak jeden z projektů vybere a spolek na základě smlouvy získá nemovité právo stavby – tedy bude mu umožněno, aby na městském pozemku postavil navržený dům a ten pak po 99 let využíval. Financování stavby i následného provozu domu je plně zodpovědností spolku. Po 99 letech budou vlastnické vztahy vyřešeny v souladu se zákonem.»Vytipovali jsme zatím jeden stavební pozemek, a to v bezprostřední blízkosti připravované nové městské čtvrti Nová Zbrojovka, tedy v lokalitě, která nyní sice nevypadá nijak vábně, ale v blízké budoucnosti se promění ve vyhledávanou lokalitu pro bydlení,« dodal Oliva.

První spolkový dům by mohl vzniknout v proluce Cejl 123. Na tomto pozemku mohou po změně územního plánu vzniknout byty o čisté podlahové ploše 535,5 m2 (pro představu je to např. kombinace šest pětatřicetimetrových garsonek a více než padesátimetrových 2+kk). Zastupitelé schválili soutěžní podmínky, podle kterých bude vybrán konkrétní spolek. Hlavní roli bude plnit kvalita návrhu (80 %), která zahrnuje vedle prostorového řešení i zajištění trvalé udržitelnosti. Ekonomická stránka projektu má mít při posuzování porotou vliv ze zbylých 20 %. »Od 15. dubna poběží půlroční lhůta, ve které se zájemci mohou do projektu hlásit – všechny podrobnosti budou uvedeny na webu o městském bydlení www.bydleni.brno.cz,« doplnil Oliva.

Koncept spolkového bydlení v ČR zatím není běžný, na rozdíl od západní Evropy, kde jej znají pod názvem baugruppe. Funguje např. v Berlíně, Hamburku, Freiburgu, kromě Německa také ve Švýcarsku nebo v Dánsku.

(vž, zmk)

Přečtěte si další články

3 komentáře

PetJednaLenin 07/04/2022 - 20:08

CO TASS NEHLASI: Rafinerie v Tatarstanu prestava pracovat, protoze nema odbyt ropy. V republice Tuva nabiraji odvedence, jinde 500 gardistu nenarukovalo. Ch. Grozev ma seznam agentu Ruzzka na Ukrajine. Kabajevu poslali ze Svycarska zpatky, Putler je porad v bunkru. Horda posila nakradene veci postou domu, tady je chteji zdanit. Hladovi zabiji a zerou psy. OSN i cely svet je posila na chuj, pribyvaji sankce, G20 nefunguje. Splatka eurobondu v rublech nebyla prijata. Cina nechce odebirat levnou naftu navic, Uzbekistan dodavat auta. Estonsko posila houfnice, pilot unest z Beloruska za 0,5 mio$ vrtulnik. Video vzdavani se ukrajinske armady v Mariupolu je falesne. Pri bombardovani nemocnice v Mariupolu uhorelo 50 lidi. Zacala zde pracovat ruzzka mobilni krematoria. Rašisté z Chersonu utikaji, zanechavaji techniku a vystroj, honi je orkove. Paneboze ti je hnali! Vsechen lid, jak pisi trolove.

ZBYŠEK KUPSKÝ 08/04/2022 - 10:45

a co to má společného s tímto článkem?

jmm 07/04/2022 - 19:31

Uvidíme co na to “řeknou” developeři…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.