Italské dny na Špilberku připomenou karbonáře

od redakce

Dvě stě let uplynulo od uvěznění legendárních italských karbonářů na hradě Špilberku. Šlo o vlastence vězněné za snahu osvobodit severní Itálii od rakouských okupantů. Přivezeni do brněnského hradního vězení byli např. Silvio Pellico a Pietro Maroncelli.

Muzeum města Brna si dále připomíná sté výročí od konání italské národní pouti do Brna. Při těchto příležitostech pořádá od 20. do 22. května akci Italské dny na Špilberku. Začnou v pátek odpoledne pietním aktem u pomníku italským vlastencům v parku Špilberku za účasti velvyslance Italské republiky v ČR, italského honorárního konzula v Brně, ředitelky Italského kulturního institutu v Praze, primátorky statutárního města Brna a ředitele Muzea města Brna.

Od 17.00 se uskuteční slavnostní zahájení intervence do expozice Žalář národů. V této intervenci odborní pracovníci muzea pracovali na tom, aby co nejpoutavěji přiblížili návštěvníkům život básníka Silvia Pellica (1789-1854), hudebního skladatele Pietra Maroncelliho (1795-1846) a osudy dalších karbonářů, tedy členů tajného revolučního spolku, který v 19. století v Itálii bojoval za nezávislost a svobodu země.

Přivezou originální italskou kartuši

»Naše instituce si je vědoma síly odkazu italských karbonářů, kteří se nebáli bojovat za svobodu své země. Při příležitosti této akce nám Italský kulturní institut zapůjčí i originální italskou kartuši, která se tak po sedmdesáti letech vrátí zpět do Brna pod Pellicovu bustu,« podotkl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Na následující dva dny je připraven bohatý program. V sobotu od 10.00 do 12.00 a v neděli od 10.00 do 13.00 budou v sále Ogilvy nachystané přednáškové bloky od italských i tuzemských odborníků na danou problematiku. Oba dva dny proběhnou v expozici Žalář národů v časech 11.00, 13.00 a 15.00 speciální komentované prohlídky po stopách italských karbonářů – Život italských karbonářů na Špilberku/Mé žaláře: Stopy Silvia Pellica na Špilberku. Během soboty a neděle budou po areálu hradu otevřené stánky nejen s italskými pochutinami a nápoji. Nebudou chybět ani hudební vystoupení laděná, jak jinak, než do melodií slunné Itálie nebo třeba i nedělení italská mše v Barokní kapli.

Brněnská muzejní noc

Blížící se konec května předznamenává další událost, která se na Špilberku prolne s programem Italských dnů, a tou je Brněnská muzejní noc. Dne 21. května od 18.00 pro bude pro veřejnost tradičně připraven program v kasematech i na velkém nádvoří. Dalším doprovodným programem bude promítání úryvků z italských filmů odkazujících na italskou národní pouť z roku 1922 i na život Silvia Pellica.

»Přijďte nasát atmosféru Itálie a oslavit s námi dvě významná výročí nejen pro Špilberk, ale i pro celé Brno. Ci vediamo al castello!« lákají pořadatelé.

(vž)

Přečtěte si další články

2 komentáře

PetJednaLenin 14/05/2022 - 18:57

Bolševiky netřeba sledovat, konečne mizí.
KSČ 75+ a 2,0% 🍒📉

PetJednaLenin 14/05/2022 - 18:05

BOLSEVICI A CO PO NICH ZBYDE

Spilberk nee

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.