Levice získala stovky podpisů proti zavírání pošt v Praze 10

od redakce

Inspirací pro levicové strany a organizace může být úspěšná aktivita strany Levice, která na Praze 10 uspořádala petici proti rušení poboček České pošty. »Odevzdali jsme celkem 37 plně podepsaných archů, přesné číslo signatářů bude jasné až po úřední kontrole,« řekla Naší pravdě členka vedení Levice Markéta Juřicová.

»Snažíme se prozatím takhle lokálně zastavit nesmyslný krok ministra vnitra Rakušana. Lidé opravdu nechtějí mít dalekou na svou poštu. Komplikovalo by to život seniorům či zdravotně postiženým, ale také zaměstnancům, kteří jsou v práci do pozdních hodin,« uvedla Juřicová.

Petiční stánky stály například u Nákupního centra Eden a nebo třeba na Litevské. Na stán- ky jim přišli pomoci i členové KSČM Praha 10.

Problém také je, že ohrožené pobočky na Praze 10 disponují bezbariérovými nájezdy a jejichž zrušení bude mít negativní dopady na osoby se sníženou pohyblivostí a rodiny s malými dětmi.
Na adresu těch, kteří jsou pro rušení pošt, Markéta Juřicová vzkázala: »Často argumentují tím, že jsou služby České pošty neefektivní a drahé a využívá jich čím dál méně lidí. Na tom sice skutečně část pravdy je, měli bychom se ale zamyslet, proč. Na vině je především vedení pošt, které dlouhodobě neinvestuje do modernizace, a tak tady máme pobočky bez bezbariérového přístupu a s nedostatečnou kapacitou pro obyvatele z okolí, kteří si na vyřízení sebemenší prkotiny musí často počkat i déle než hodinu v miniaturní čekárně, nebo dokonce ve frontě před pobočkou.

Kritika na pošty často padá kvůli zásilkám, jejichž doručení trvá někdy dost dlouho. Jenže… pošťáků a řidičů je málo a pracují za naprosto směšné mzdy, pracují pod tlakem ze strany vedení i klientů, a navíc jich v ČR panuje dlouhodobý nedostatek. V takové situaci skutečně nelze očekávat, že všechno poběží hladce.

A to všechno v momentě, kdy nejvyšší vede- ní České pošty pobírá plat v řádu stovek tisíc korun měsíčně, nemluvě o odměnách. Problém tedy není ani tak v nedostatku financí, jako spíš v jejich přerozdělení. Není možné omezovat veřejné služby, aby si pár strejdů v obleku mohlo dovolit život v luxusu«.

Petiční archy předala Levice Radě městské části Praha 10, jejíž místostarosta pro sociální a rodinnou politiku a zdravotnictví David Kašpar je také členem STAN. Předseda jeho strany Vít Rakušan nese za uzavírání poboček České pošty politickou odpovědnost.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.