Vídeň 2023: STOP the war, STOP the warming!

od redakce

STOP the war, STOP the warming aneb Ukončit válčení, ukončit oteplování. To jsou priority nejedné z pořadatelských organizací nedávného Mezinárodního summitu za mír na Ukrajině, který se uskutečnil 10.-11. černva nedaleko vídeňského Schönbrunnu, v divadelním a kongresovém sále Lorely na Penzinger Strasse, kde se už hodinu před zahájením tvořil na ulici had vstupu a registracechtivých mírových aktivistů, zástupců občanské společnosti, náboženských proudů, ekologických a ženských (feministických) organizací.

Oficiálními organizátory byly Mezinárodní mírová kancelář (IPB), CODEPINK, Světové shromáždění bojovníků a odpůrců Světového sociálního fóra (WSF), Transform! Europe, Evropa za mír, Mezinárodní společenství za usmíření (IFOR), Mír na Ukrajině, Kampaň za mírové odzbrojení a společnou bezpečnost (CPDCS) a Pražské jaro 2. Místními organizátory a podporovateli pak byly AbFaNG (Akční aliance za mír, aktivní neutralitu a nenásilí), Institut mezikulturního výzkumu a spolupráce (IIRC), WILPF Rakousko a IFOR Rakousko. Sponzory pak CODEPINK, Transform! Europe a Meeting Destination Vienna, jeden z workshopů podpořila mj. i nám známá Nadace Rosy Luxemburgové (RLS). Českou účast na summitu pak finančně podpořila Společnost pro evropský dialog (SPED).

Mír nejen pro Ukrajinu, ale i pro klimatickou spravedlnost. Dole twitterové účty patřičné iniciativy.

S ekologickým poselstvím z titulku a úvodního perexu tohoto článku přišla energická kanadská delegátka Tamara Lorinczová v bloku nazvaném Hlasy pro mír. Vedle klimatické nouze ale neopomněla přispět i k ústřednímu tématu konference, když vyjmenovala všechny hlavní zločinné války paktu NATO posledních dekád a vyzvala k tomu, aby peníze na války byly přesunuty do mírové kolonky. Propojení obou krizí zaznělo i od irské europoslankyně Clare Dalyové z frakce The Left in the European Parliament. I pro ni je stále největší válkou současnosti právě boj se změnami klimatu. Apelovala na to, že tento boj ale prohráváme tím víc, oč víc se ve světě militarizuje!

Jedinečných souvislostí i bojovných hesel bylo na konferenci daleko víc. Můžeme říct, že přímo bezpočet. Do této fotoreportáže se tak nevejdou, ale určitě o ně nepřijdete. K nejakčnějším myšlenkám a vystoupením nejen největších hvězd summitu se budeme vracet v následujících letních číslech Naší pravdy, až do začátku Týdne globální mobilizace na konci září.

Význam konference měla vyjádřit i závěrečná deklarace, tedy dokument pro masmédia, která by kompromisně vyjádřila nálady co největšího množství (z několika stovek) účastníků ze 35 na summitu přítomných zemí. Znění deklarace konference nyní předkládáme prakticky v plném rozsahu:

Mír mírovými prostředky. Klid zbraní a okamžité vyjednávání!

My, organizátoři Mezinárodního summitu za mír na Ukrajině, voláme lídry všech zemí k činu – na podporu okamžitého ukončení násilí a vyjednávání o konci války na Ukrajině.

Jsme široká a politicky různorodá koalice, která reprezentuje mírová hnutí a občanskou společnost, včetně lidí víry z mnoha zemí. Jsme pevně spojeni ve víře, že válka je zločin proti humanitě a neexistuje žádné vojenské řešení běžných krizí.

Fronta na banány? Ne. Fronta na mír! Dostat se do sálu mírové konference nebylo vůbec snadné. Někteří nestihli úvod s živou videozdravicí legendární levicové ikony Noama Chomskyho.

Jsme hluboce vyplašeni a zarmouceni z války. Stovky tisíc lidí byly zabity a zraněny a miliony vysídleny a traumatizovány. Města a vesnice napříč Ukrajinou a přírodní prostředí byly zničeny.

Daleko od obrovského utrpení a smrti může teď následovat eskalace konfliktu směřující k užití jaderných zbraní, když riziko tohoto řešení je dnes větší než v jakémkoli momentu od Kubánské krize.

Odsuzujeme ruskou ilegální invazi na Ukrajinu. Ale instituce založené k zajištění míru a bezpečnosti v Evropě fungovaly krátce a chyby diplomacie vedly k válce. Teď je diplomacie o to víc nutná – k ukončení války dřív, než zničí Ukrajinu…

Šance na mír musí být založena na principech kolektivní bezpečnosti, respektu k mezinárodním lidským právům a práva národů na sebeurčení.

Podporujeme veškeré vyjednávání, které povede k logice míru, místo nelogiky války.

Vyslovujeme podporu ukrajinské občanské společnosti, která brání svá práva. Zasadíme se o posílení dialogu s těmi v Rusku a Bělorusku, kteří posunou své životy k riziku postavit se válce a bránit demokracii.

Voláme občanskou společnost ve všech zemích světa k podpoře týdne globální mobilizace od 30. září do 8. října t. r. – za okamžitý klid zbraní a mírová vyjednávání směřující k ukončení války.

Text, překlad a foto Roman JANOUCH, Vídeň/Praha

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.