MZd navrhuje ve školách snížit teplotu mimo učebny a méně větrat

od redakce

Minimální teplota vytápění v prostorech škol mimo učebny by se mohla snížit. Například v tělocvičnách či na chodbách by mohla být nově 17 stupňů Celsia místo dosavadních 18 a ve sprchách 21 místo 24. V učebnách by měla zůstat na 20 stupních Celsia. Vyplývá to z návrhu novely vyhlášky o hygienických požadavcích na prostory škol, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví (MZd). Úpravu zdůvodnilo současnou energetickou krizí v důsledku ruské speciální operace na Ukrajině. Nutno však podotknout, že současnou neutěšenou energetickou situaci má na svědomí liknavá vláda s premiérem Fialou v čele. Snaha vlády a i EU vymanit se ze závislosti na Rusku vedla k současné krizi a pomalu ale velmi jistě nás žene do závislosti jiné a mnohem dražší. Novela předpokládá rovněž snížení požadavků na větrání ve třídách a tělocvičnách.

Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi už v srpnu navrhlo také zvláštní vyhlášku, podle které by se v případě výpadku dodávek plynu snížila teplota vytápění veřejných prostor. V učebnách škol by pak podle jeho návrhu měla klesnout z 20 na 19 stupňů.

Vyhláška o hygienických požadavcích na prostory škol určovala dosud kromě minimální a maximální teploty také optimální teplotu vytápění. Pro učebny a šatny byla stanovena na 22 stupňů Celsia s odchylkou dvou stupňů nahoru či dolů, pro tělocvičny 20 stupňů s odchylkou o dva stupně více či méně. Nově by vyhláška už optimální teplotu určovat neměla, bylo by v ní uvedeno jen minimum a maximum. Pro učebny by se teplota mohla pohybovat mezi 20 a 28 stupni Celsia, v šatnách mezi 18 a 28 a v tělocvičnách mezi 17 a 28 stupni Celsia. Minimální teplota ve sprchách by měla klesnout z 24 na 21 a na chodbách a záchodech z 18 na 17 stupňů Celsia.

Změnit by se mělo i ustanovení, podle kterého se rozhoduje o uzavření školy kvůli zimě. Dosud platí, že se provoz školy zastaví při poklesu teploty v učebnách pod 18 stupňů Celsia ve třech po sobě jdoucích dnech, nebo pod 16 stupňů v jednom dni. Nově by se mělo o vyhlášení uhelných prázdnin rozhodnout tehdy, pokud by teplota v prostorech školy na tři dny klesla pod minimální stanovenou hodnotu, tedy třeba v učebnách pod 20 stupňů a v tělocvičnách pod 17 stupňů.

Navržené limity podle ministerstva neohrožují zdraví dětí a žáků. Úřad v materiálu k novele poukázal na to, že se inspiroval i zkušenostmi ze zahraničí. Například ve Velké Británii se třídy vytápí minimálně na 18 stupňů Celsia a v Německu na 20 stupňů, v Rakousku je doporučená teplota v místnosti pro sedavou činnost 20 až 23 stupňů a v tělocvičnách 14 až 17 stupňů, uvedlo MZd.

Jako další opatření navrhlo ministerstvo omezit větrání. Zatímco nyní má mít žák v učebně 30 metrů krychlových čerstvého vzduchu na hodinu a v tělocvičně 90 metrů krychlových, nově by to mělo být v obou případech 20 metrů krychlových. Toto množství čerstvého vzduchu by podle ministerstva mělo stačit pro všechny věkové skupiny dětí.

Návrh nyní čeká na projednání pracovními komisemi legislativní rady vlády. Meziresortní připomínkové řízení před tím úřad zkrátil na pět dní a omezil na ministerstvo školství, ministerstvo práce a ministerstvo pro místní rozvoj. Resorty se podle ministerstva zdravotnictví na návrhu úpravy shodly.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

28 komentáře

co s tím, pane vachmajstr? 22/09/2022 - 14:54

větrat kvůli covidu nebo nevětrat kv§li zimě ? Ano, ještě nedávno nařizovali kvůli covidu a dalším virózám hodně větrat. Covid zase narůst, tak co s tím, pane vachmajstr?

fronda 21/09/2022 - 22:10

To je málo! Správný liberální demokrat vůbec netopí a vůbec nevětrá! :P

:-) 22/09/2022 - 10:28

Správně, prdne si pod duchnu, pomazlí se s pvapovem hvězd a pvuhů a hned je mu tepleji.

Holoubci, že by Rusko začalo pořádně válčit ...? ... 21/09/2022 - 12:29

… moc ale nevěřím, že nás NATO případně ochrání, jehož vojska prchla po 20 letech válčení z Afghánistánu.
Putin zřejmě nasadí modernější zbraně a válku se bude snažit ukončit pokud nastoupí vycvičené zálohy (ti co jsou max. 5let ze služeb v armádě) Ukrajinci mají k dispozici západní družice a frontové západní velení Pokud ale přibude vojáků a fronta se rozhýbe, satelity nebudou vědět, kam se dívat dřív. Západní pomoc bude méně platná. Navíc hádám, že už ani těch ohledů k civilnímu obyvatelstvu nebude tolik. Už aby bylo toho zabíjení konec..

Fero 21/09/2022 - 20:15

Ten počet není tím nejdůležitějším. Podstatné je to, že bude zahájena válka přímo mezi RF a Ukrajinou, což Rusku rozváže ruce ve vedení bojů. Je pravděpodobné, že Kyjev bude rozbombardován, na Ukrajině se zhasne, přestane se topit, nebude voda a nebudou fungovat komunikační sítě.

Paterakova 21/09/2022 - 12:19

Jakýsi ekonom z kolumbijské univerzity na CNN řek, že jediná cesta pro Česko je odebírat levný plyn z Ruska. Je to študovaný vůl a menuje se Švejcar…

miro 21/09/2022 - 11:15

Jen se podívejte jak celý “slavný” západ scepeněl po vyhlášení částečné mobilizace a po vytření si zadku s Macronem, už snad konečně pochopi slova Putina,západ nepotřebujem a ještě jsme nezačali. Zde je vidět kdo je stratég a kdo čučkař.

Černé domino z topu na nic lepšího nepřišlo? 21/09/2022 - 10:15

To nemáš na víc? Asi černé domino na nic lepšího nepřišlo a neporadilo ti.

Paterak 21/09/2022 - 09:04

Jako švec, který si v pohádce Šíleně pyšná pricezna chodil zaspívat do sousední země, tak my se budeme jezdit zahřívat do Maďarska…

Volt a Mráz 21/09/2022 - 00:08

Charkov donutil Moskvu zvýšit práh bolesti pro druhou stranu. Stalo se tak prostřednictvím několika dobře umístěných “Kindžálů”, kteří opustily Černé a Kaspické moře, aby předložili své vizitky největším tepelným elektrárnám na severovýchodě a ve středu Ukrajiny.

Většina energetické infrastruktury se nachází na jihovýchodě. Polovina Ukrajiny náhle přišla o elektřinu a vodu. Zastavily se vlaky. Pokud se Moskva rozhodne vyřadit všechny hlavní ukrajinské rozvodny najednou, stačí pár raket, aby zcela rozbila ukrajinskou energetickou síť a dodá “denacifikaci” nový obsah v podobě deenergetizace.

Expertní analýzy říkají, že “pokud budou poškozeny transformátory 110-330 kV, pak je téměř nikdy nebude možné uvést znovu do provozu (…) A pokud se to stane alespoň u 5 rozvoden najednou, pak je vše kaput. Doba kamenná navždy.”

Ukrajina se řítí do 19. století. Pokud nebude energetický systém, nebude ani ukrajinská armáda. Do války přichází generál Volt a po něm generál Mráz.

Ruská vojska neopustí ZJE především z důvodu hlídání důkazů. Pro sebe i pro MAAE. Nemanipulují s kontejnery, neboť vědí, že pak by se jejich důkazní síla ztratila.

Také Bidenova administrativa se velmi obává odhalení pravdy o obsahu skladovacích prostor ve ZJE s kontejnery Westinghouse, a proto dlouho přes OSN blokovala cestu expertů MAAE, a snažila se objekt vymazat z povrchu zemského rukama Kyjeva a zničit důkazy.

Je třeba si uvědomit, že Trump odešel z úřadu v lednu 2021 a do zavazadla si při odchodu zřejmě přibalil tajné dokumenty. V lednu 2022 část z nich vrátil do archivu a část zničil.

(převzato z PP)

jmm 20/09/2022 - 23:25

Zelenskij je novodobý Pol Pot, který masakruje, vraždí vlastní obyvatelstvo. Rudí Khmérové v čistkách zavraždili 3 mil obyvatel.

Jan Gavroch 20/09/2022 - 23:17

O vstupu ČR do EU v\psal Špidla REFERENDUM.Je to jediné celostátní referendum které kdy bylo vypsané. Většina Čechů hlasovala PRO vstup do EU – někteří řidiči kamionů, učitelé, lékaři, obchodníci s robotníky, pasáci v příhraničních nevěstincích, někteří velkostatkáři – další. Ti, kdo hlasovali pro vstup do EU požadovali tím abychom se NATRVALO vzdali možnosti rozhodovat o vnitřních záležitostech v ČR a podřídili se úřednicím a úředníků té ženské co si říká Evropská Unie – ta ženská rozhodla že poslanci, tedy LID ČR smí mít jen zákony, které vydá ta ženská ,smlouvy jsou nadřazené zákonům občanů ČR, že soudci a soudkyně jsou NEZÁVISLÍ na zákonech -i když se dopustí kriminálních trestných činů, mohou je soudit jen SOUDCI ze Soudcovské unie.
Ta ženská vyvolala upalování a ubíjení policistů na Ukrajině loupež ukrajinské půdy , loupež měnového zlata Ukrajiny , vládu fašistů. Nyní pokračuje mrzačením a vražděním Ukrajinců Ukrajinek a Ukrajinčat a těch, kdo nechtějí podřídit své ženy, děti a sebe fašistům.
— Smlouva s ďáblem se nedá zrušit, neseme a poneseme důsledky

Konec operace, velká válka na obzoru. 20/09/2022 - 21:03

Útoky Kyjeva po vyhlášení výsledků referend budou považovány za agresi proti Rusku, řekla senátorka Kovitidiová

mladý liberál 20/09/2022 - 18:16

Chlad je zdravý, působí příznivě na prokrvení. Snížení spotřeby potravin je také zdravé, rozmohla se příšerná obezita. S tím souvisí i ježdění autem, díky zdražení paliv budou lidé více chodit pěšky a budou zdravější.

Restart 20/09/2022 - 19:27

Mladý liberál má pravdu, i když jsem fanda komunistů a stařec nad hrobem a on může býti zase fandou ODS. Určitě chlad je zdravější než horko, kdy člověk, většinou stařeček, omdlévá. Když jsou horka, ochladit se můžeme v blízkosti vody, ale ne každý má tu možnost. Naopak, když je chladno, můžeme si rozdělati ohníček třeba i v paneláku, tak jako to činili naši cikánští spoluobčané. No, a ty nepřetržité zástupy v supermarketech bychom si také mohli odpustiti, nejde jen o tu tloušťku, ale proč tedy se neustále nadává na ceny potravin? Mě večer stačilo bílé kafe a lámal jsem do toho suchý chleba. A do školy jsem chodil pěšky 2 km a třeba v dešti, v zimě. Dnes se ovšem ve městech moc nevyplatí choditi pěšky, neb ulice jsou zataraseny auty a to svinsvo a rozvířený prach musíte dýchati, a to už je o zdraví.

To si nedovolil žádný režim co vy. 20/09/2022 - 21:02

A co svoboda? Pořád máváte nad hlavou praporem svobody a najednou nám předepisujete chlad, hlad a omezení mobility. To si nedovolil žádný režim. Je to podvod. to slíbit o volbách, nebude je nikdo volit. Bližší naše košile než ukrajinský kabát!!!!!!

Druhá příčina rostoucí bídy 20/09/2022 - 15:51

Druhá zásadní příčina rostoucí bídy je nesmyslný pokus o ovlivnění klimatu Green deal a jeho realizační výstupy Fit for 55, From farm to fork, „elektromobilita“, emisní povolenky, překotné rušení jaderných a uhelných elektráren, aniž by byly dostatečně nahrazeny novými kapacitami, investičně a provozně nákladné „obnovitelné zdroje“ při jejichž výrobě stejně dochází k masivnímu uvolňování kysličníku uhličitého a není do budoucna jasné , co z odpadem, atd.. Západ pomalu ztrácí přístup k levným zdrojům z Afriky, Jižní Ameriky a Asie a začíná zaostávat i technologicky. Západ, zejména EU a Spojené království zchudnou, což povede k jejich zaostávání oproti dynamicky se rozvíjejícím zemím Asie. Tomuto vývoji nelze v ČR čelit, aniž bychom se vyvázali z úzké vazby na Evropskou uni

Výsledek sankcí 20/09/2022 - 15:47

Kdybychom nebyli vázáni Smlouvou o Evropské unii, Smlouvou o fungování Evropské unie a nařízeními EU a závaznými sankcemi (stručně vyjmenováno) by bylo možné nakupovat energie bez překupníků, spekulantů a parazitů na základě dlouhodobých smluv. Ale tyto překážky tu jsou.

Jednou z hlavních skutečných příčin je podpora a udržování konfliktu na Ukrajině ve snaze co nejvíce poškodit Rusko.Rusko paradoxně bohatne z rostoucích cen energií na světovém trhu. . Sankce také fakticky vedly k novému rozdělení světa, v němž bude „Kolektivní Západ“ hrát druhé housle. Uzavírá si přístup na trhy a ke zdrojům, snižuje svoji konkurenceschopnost. To je geniální politika Západu, k níž jsme byli přiřazeni a s níž poneseme důsledky.

Restart 20/09/2022 - 16:10

Jisté je, že ta válka na Ukrajině nemusela vypuknout, i když kolikrát bylo varování, že ruského medvěda nelze neustále dráždit. Jako příklad si vezměme Vrbětice. Je možné, že ten muniční sklad zlikvidovali ruští špioni. Pak se ale dovídáme, kam se ta munice měla dopravit A dozvídáme se, že na Ukrajinu pomocí tureckých nebo bulharských překupníků. Takže už tenkrát zřejmě se dostala ČR na černou listinu Ruska. No, o energii se bude ještě mluvit dlouho, měla by přejít opět do rukou státu, ale to je běh na dlouhou trať. A tak si uveďme alespoň jednoduchý příklad. Motoristé neustále nadávají, jak se nafta a benzin zdražují. Měli by ale přemýšlet, proč tomu tak je. Tak to uveďme. Jednak musí platit státu spotřební daň a jednak soukromníkům jejich marži. Takže, co je soukromé, je nejlepší a konkurence nám v cenách pomůže? To máme z Prahy třeba kvůli benzinu jezdit někam, kde je to levnější?

Pro liknavou a myšlenkově vymletou fialovou vládu 20/09/2022 - 13:05

Méně větrat? Jim asi hráblo! Kde to jde, ať kouká pětiblbka zacálovat či přispět na řízené rekuperační větrání.

Pro liknovou a myšlenkově vymletou fialovou vládu 20/09/2022 - 13:04

Méně větrat? Jim asi hráblo! Kde to jde ať kouká pětiblbka zacálovat či přespět na řízené rekuperační větrání.

Fero 20/09/2022 - 12:43

Musí se šetřit a zvykat si na stále horší podmínky. Tomu říkám kapitalistická prosperita. Kdy se to Klausovo “utahování opasků” zastaví? Až se budeme mít tak dobře, jako se mají v Nepálu? Aspoň co do počtu Zemanových vysokoškoláků už jsme je určitě dohnali, tak se asi nepálské prosperitě blížíme.

Manka 20/09/2022 - 12:20

Snížení teploty v učebnách a omezené větrání, zvlášť v době chřipek je útok na zdraví našich dětí a vnoučat!

Restart 20/09/2022 - 12:27

Milá Manko, ve škole se nevětralo, teplota byla všelijaká, chřipky a angíny byly v takovém poměru jako dnes. Jo, holt, když děcka sedí na zadku a hrají si na PC hry, tak se nedivme, že jsou tak málo odolné.

Fero 20/09/2022 - 12:45

Však oni se z toho vylížou, musí se šetřit!

Restart 20/09/2022 - 14:22

Milý Fero, není to jednoduché v tomto tržním hospodářství. Ale. Ale pamatuji se, že jako kluci jsme cvičili v trenýrkách a tričku a nic se nám nestalo. Dnes? Dnes si každý může cvičit v čem chce, třeba i v kožichu. A to je právě také o disciplíně.

Rudý vítr 20/09/2022 - 12:06

Za nás když jsme meli velké kamna a nosili uhlí a dřevo tak se nás nikdo neptal kolik máme právo na teplotu a učilo se a to byla překrásná zima.Mrzlo, sněhu půl roku non-stop.

Restart 20/09/2022 - 12:16

Souhlas, u nás do 5. třídy se topilo v kamnech, v tělocvičně jsem lítali jak diví včetně rozcvičky a žádnou zimu jsme necítili, jen učitelka se občas otřásla. Přišel náznak jara, a všichni ven! Dnes je střední a mladá generace zchoulostivělá, pravda, občas se někdy nějaký mladík i při nule objeví v kraťasech a nějaká divoženka bez punčoch.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.