Autentická levice protestuje proti česko-americké dohodě o tzv. obranné spolupráci, kterou schválila Fialova vláda. Smlouva upravuje podmínky pro pobyt amerických vojsk na území ČR, v podstatě je zbavuje jakékoli odpovědnosti a Českou republiku kontroly nad nimi. Znamená také základ pro budoucí americkou vojenskou základnu.
Smlouvu důrazně odmítá KSČM, neboť naši zemi zbavuje posledních zbytků suverenity a vede ji do zcela otrockého postavení vůči USA. Jde o smlouvu, která není prospěšná pro Českou republiku a její občany, ale pouze pro Spojené státy a jejich zájmy, uvádějí komunisté ve svém stanovisku.
Jaká bude očekávaná praxe? Americké jednotky a vojenská technika budou moci přijíždět na území ČR bez jakékoli kontroly z naší strany. Americká armáda si může zřizovat na českých vojenských základnách a ve vojenských výcvikových prostorech svá vlastní vojenská zařízení, která bude mít zcela pod svou kontrolou bez jakýchkoli pravomocí české strany. Bude zde moci provozovat například vlastní rekreační zařízení či prodejny. Česká republika se také vzdala výsadního práva na trestní stíhání příslušníků ozbrojených sil USA za trestné činy jimi spáchané na území České republiky. Ozbrojené síly USA a jejich dodavatelé jsou rovněž zproštěni od placení DPH a dalších daní. Případné stavební zakázky se mají řídit primárně právem USA a stejně tak pracovně právní vztahy u dodavatelů USA. Česká republika se tak zcela zbavuje vlivu na to, co se na našem vlastním území bude dít.
»Nejde tak v žádném případě o smlouvu, která by měla přispět k mezinárodnímu míru a stabilitě a prohloubit spolupráci v oblastech obrany a bezpečnosti. V prvé řadě jde o to, aby zde Spojené státy mohly bezplatně a beztrestně působit a zvyšovat svou kontrolu nad dalšími státy. Stačí si jen připomenout americké tajné věznice, které Spojené státy zřizovaly na svých vojenských základnách v různých zemích, kde v minulosti věznily a mučily své skutečné či domnělé odpůrce,« uvádějí komunisté, kteří vyzývají občany, aby se proti smlouvě postavili a pranýřovali ji.
Po zkázonosném vzoru slovenské vlády
Také komunisté z Plzeňského kraje se na jednání svého krajského výkonného výboru 3. května vymezili proti této tzv. obranné smlouvě. »Dochází tak k další velmi ostré eskalaci vyhrocující již tak vypjatou situaci mezi ČR a Ruskou federací. Namísto hledání mírového řešení válečného konfliktu na Ukrajině přilévá ČR konkrétními opatřeními k rozdmýchávání konfliktu. To potvrzují i kroky prezidenta republiky Petra Pavla, který při návštěvě Ukrajiny nabídl vojenskou spolupráci ve výrobě zbraňových systémů mezi Ukrajinou a ČR.«
Vláda ČR schválila smlouvu o rozmístění amerických vojsk v ČR po vzoru Slovenska. Američané tak dle dostupných informací dostanou pod kontrolu části leteckých základen Čáslav, Pardubice, Náměšť n. Oslavou a Mošnov, dále budou moci používat výcvikové prostory AČR a kasárna ve Vyškově, Rančířově a Staré Boleslavi.
Česká vláda uskutečnila s časovým odstupem to, co učinila vláda slovenská před měsíci. Vojáci americké armády budou spadat pod americké velení. Americká armáda bude moci podle smluv zde budovat vojenské stavby, na jejich výstavbě se budou podílet firmy vybrané americkou armádou, tedy ne nezbytně české firmy. Vojáci budou spadat pod americkou ozbrojenou moc. Prostory pod americkou jurisdikcí nebudou spadat pod české daňové předpisy. Američané zde nebudou platit žádné přímé ani nepřímé daně, jako je DPH nebo spotřební daň. Od všech daní budou Američané osvobozeni. V jednom z článků se také hovoří o umístění materiálu, vybavení a zásob, ke kterým bude mít přístup výlučně americká strana.
Po 34 letech budou na území ČR opět působit cizí vojska, přestože Václav Havel v úvodních vyjádřeních svého prezidentského působení hovořil o tom, že v ČR nebudou již nikdy žádní cizí vojáci. Byl to zároveň ale také on, kdo umožnil vstup ČR do NATO. Dnešní protiruská hysterie tak dostala další impuls podporovaný i prezidentem republiky. Namísto mírových jednání připravují nejen další provokativní opatření, ale stále více vtahují ČR do konfliktu, se kterým nemá ČR nic společného.
KV KSČM vyzývá občany k obezřetnosti a také k odmítnutí cizích vojsk na našem území. Vyzývá, aby se vláda ČR více zabývala astronomickým zadlužením ČR a tím, jak jej umořovat bez ožebračování vlastních občanů, končí prohlášení Výkonného výboru KV KSČM Plzeňského kraje.
Nechť rozhodne referendum
Také Nespokojení (v jejich čele stojí Jiří Paroubek) důrazně odmítá pokusy vlády vytvořit za zády veřejnosti podmínky pro zřízení americké vojenské základny na našem území a pro pobyt amerických vojáků u nás jako v okupované zemi. Přímo otevřená vrata pro takové aktivity, které připomínají – jen s jiným obsazením – návrat do časů před rok 1989, představuje tato kvapně schvalovaná dohoda mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany.
Jde o strategické rozhodnutí o zásadní změně směřování státu, které by v každé demokratické zemi podléhalo schválení referendem. A lze poměrně snadno předpovědět, jak by takové hlasování dopadlo. Nechtěli jsme tu okupační armády Varšavské smlouvy, nechceme ani základny USA, zdůrazňují Nespokojení.
Jsme členy NATO a vztahy mezi spojenci jsou upraveny smlouvou o Severoatlantické alianci, konstatuje prohlášení Nespokojených. »Proto není zřejmé, proč se zavazujeme k bezpečnostní spolupráci ještě zvlášť s jedním ze spojenců. Která z těch smluv bude mít v případě nějakého ohrožení přednost? Máme smlouvu s USA vnímat jako nástroj, jak se případně vymknout ze spolupráce s evropskými spojenci? Proč tak spěcháme s upevňováním vazby na USA, když se v Evropské unii začíná hovořit o potřebě větší strategické autonomie?« kladou si otázky.
Současně upozorňují, že vnitřní situace USA je vratká, tedy je dle nich nerozumné pouštět se do strategických ujednání s administrativou prezidenta Joe Bidena.
Spěch se smlouvou o obranné spolupráci s USA není jediným rozhodnutím, kdy vláda hazarduje s bezpečností České republiky. Vstupem do NATO se ČR zavázala řešit mezinárodní spory mírovými prostředky, jak to výslovně ukládá článek I. Vláda však v době, kdy je obklopena mírovými sousedy, hodlá budovat útočné jaderné síly na bázi amerických stíhaček F-35. Tento zbytečný záměr může navíc českou armádu paralyzovat, neboť odčerpá veškeré zdroje, které lze shromáždit pro resort obrany, míní Nespokojení.
»Odmítáme smluvní přípravy pro vznik americké vojenské základny na našem území. A odmítáme také budování útočných jaderných sil v podobě stíhaček F-35 v rozporu se základním principem Charty NATO a na úkor teritoriální obrany,« podtrhuje protivládní hnutí.
(mh)