Nabídnout pomoc obyvatelům, kteří se potřebují zorientovat na trhu s energiemi, hledají jejich dodavatele, potřebují odstoupit z nevýhodné smlouvy nebo třeba chtějí vyměnit zdroj tepla. To je náplní nového Energeticko-poradenského centra, které otevřeli v úterý 2. května v budově Tepláren Brno v závodě Červený mlýn v Cimburkově ulici.
Jeho zřízením pověřilo město Brno svoji společnost Teplárny Brno. Poradenství je nezávislé, bezplatné a nesměřuje ke komerční nabídce kromě služeb nabízených přímo teplárnami, které v Brně vyhřívají a zásobují teplou vodou přes 105 000 domácností.
»Od chvíle, kdy začali krachovat první dodavatelé energií, ocitají se mnozí lidé na neznámé půdě a nevědí, kde hledat pomoc. Nedokážou rozlišit, které informace jsou relevantní, a cítí se nejistě. Taková situace nám není lhostejná. Proto je poradenství nového centra určeno především běžným obyvatelům Brna nebo společenstvím vlastníků bytových jednotek,« přiblížila poslání Energeticko-poradenského centra primátorka města Brna Markéta Vaňková.
»Centrum je dobře dostupné městskou hromadnou dopravou (např. bus 67), k dispozici jsou tu také místa k parkování. Nechybí ani potřebné zázemí,« upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. »Naši odborníci zájemcům doporučí optimální postup a řešení jejich problému. Poradí, jak se vyznat ve vyúčtování za plyn, teplo nebo elektřinu, s výměnou spotřebičů s co nejnižší spotřebou elektřiny či zateplením budov. Zodpoví třeba otázky týkající se e-mobility – kde nabíjet nebo jaké využít dotace… Rozhodnutí je zcela na klientech,« doplnil Fajmon.
Pomáhá i vysoká škola
S energetickými úsporami bude také ve větším rozsahu pomáhat Fakulta stavební VUT Brno. Do procesu přípravy projektů se plánuje i zapojení studentů studijních programů Environmentálně vyspělé budovy a Management stavebnictví, které se vyučují na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. »Jsem rád, že můžeme prohlubovat spolupráci s Magistrátem města Brna a společností Teplárny Brno. Od podzimu 2023 plánujeme, že studenti ve svých semestrálních pracích posoudí pod dohledem pedagogů potenciál dosažení energetických úspor na budovách provozovaných městem Brnem a jeho organizacemi. Výsledkem má být souhrnná tabulka obsahující doporučený seznam priorit pro dosažení optima mezi největšími energetickými úsporami a investičními náklady,« řekl při otevření Energeticko-poradenského centra děkan Fakulty stavební VUT v Brně Rostislav Drochytka. Poznamenal, že v Brně je přes 1500 kotelen o výkonu přes 1000 kW. Často jsou velmi staré a ekologicky nevyhovující.
(vž)
FOTO – Václav ŽALUD