Volenice, 78 let od transportu smrti

od redakce

Dne 20. dubna tomu bylo 78 let ode dne transportu smrti, kdy byli vězni koncentračního tábora Stuttgart-Waldhausen převáženi, aby pracovali při odklizovacích pracích na nádraží v Klatovech. Vlak byl u Katovic napaden hloubkaři. Sto čtyřiceti osmi lidem se podařilo uprchnout, několik jich bylo zastřeleno příslušníky SS a sedm z nich bylo pohřbeno ve Volenicích.

K jejich uctění byl vytvořen pomník, který každoročně navštěvuje Základní a Mateřská škola Volenice. Ani tento rok nebyl výjimkou a všichni žáci společně s pedagogickým sborem uspořádali pamětní akci Po stopách transportu smrti. Účastníci se od základní školy vydali pěšky na volenický hřbitov, kde položili květiny a věnce u památníku obětí transportu smrti.

Děti ze ZŠ a MŠ Volenice, které se zúčastnily pietní akce.

Pietní akt zahájil ředitel školy Mgr. Luděk Cimrhanzl. Následovalo hudební pásmo pod vedením Mgr. Markéty Hradecké, jež obsahovalo i českou hymnu. Na tu navázal Ing. Josef Kalbáč s připomenutím, že je to již 105 let od jejího oficiálního prohlášení za symbol našeho státu a poutavě vzpomínal na dobu kolem data 20. dubna 1945. Dále se slova ujali MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA, starosta obce Karel Papež, Alena Nohavová, Marie Pavlovičová a PhDr. Vladimír Hanáček, Ph.D., kteří se v proslovech zaměřili na důležitost nezapomínání historických událostí.

Žákům se mohou zdát dávnou minulostí, ale je potřeba si uvědomit, že není samozřejmostí žít v zemi, kde vládne mír. Historie se ve světě stále opakuje. Hosté zdůraznili přání všem žákům, aby jejich život byl plný zdraví, úspěchů a mohli ho prožít bez válek a trápení.

(zas)

FOTO – ZŠ a MŠ Volenice

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.