Nový rekord, kdy padne 50 000?

od redakce
Covid

Epidemie koronaviru nabírá na síle. V úterý přibylo nejvíc potvrzených případů COVID-19 za dobu epidemie. Testy odhalily 28 469 nakažených. Dosavadní rekord držel loňský 25. listopad s 27 937 pozitivními testy.

V mezitýdenním srovnání potvrdily laboratoře toto úterý zhruba o 16 000 nákaz víc. Od pondělního zahájení testování ve firmách roste také počet provedených testů v laboratořích, za úterý jich ministerstvo eviduje přes 128 000, o 29 000 víc než před týdnem.

Počet nových případů výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron. Predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat k 50 000 případů denně. Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek v rozhovoru pro Televizi Seznam uvedl, že reálný počet nakažených v populaci nebude kvůli limitující kapacitě testů znám. »Do deseti dnů však budeme vědět, jestli omikron zahltí nemocnice, nebo ne,« řekl. V úterý vyžadovalo nemocniční péči 1635 pacientů s onemocněním COVID-19, z nich 252 bylo v těžkém stavu. Obě čísla prozatím klesají. Loni na přelomu listopadu a prosince, kdy přibývalo přes 20 000 nakažených denně, bylo hospitalizovaných s COVID-19 přes 7000. Vědecké studie ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí.

V posledních týdnech přibývá také opakovaných nákaz koronavirem. V denním přírůstku nakažených na webu ministerstva takzvané reinfekce zahrnuty nejsou. Za úterý jich statistiky evidují asi 3700, před týdnem to bylo kolem 1300. Odborníci upozorňují na to, že počet opakovaných nákaz bude s dalším šířením varianty omikron v ČR dál růst. Prodělání nemoci totiž u této varianty chrání před nákazou méně než u delty a jí předcházejících variant koronaviru.

Spolu s denními nárůsty počtu nakažených se zvyšuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet nových případů za posledních sedm dní na každých 100 000 obyvatel. Z úterních 799 se zvýšilo na 950 případů, stouplo ve všech krajích. Nejhorší situace je nadále v Praze s aktuální incidencí 1819.

Ve firmách bylo 9098 pozitivních samotestů

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Firmy hlásí jen pozitivně testované. V denní statistice nakažených se výsledky samotestů neprojevují. V případě pozitivního výsledku samotestu následuje pro zaměstnance pětidenní karanténa. Karanténu jde ukončit dříve negativním PCR testem. Část firem se rozhodla testovat své zaměstnance antigenními testy, které provádějí zdravotníci. Jejich výsledky se na rozdíl od samotestů projeví v denní statistice.

Testování v zaměstnání by mělo trvat dva až tři týdny, proti dřívějším vlnám se testují i očkovaní nebo lidé po prodělané nemoci COVID-19. Celkově by mělo jít zhruba o čtyři miliony lidí, a to zaměstnanců ve veřejné i soukromé sféře nebo živnostníků, kteří při své práci přicházejí do kontaktu s dalšími lidmi.

Vakcínu proti COVID-19 v úterý dostalo 55 428 lidí. Z toho si 47 348 lidí přišlo pro posilující dávku, jejich počet tak přesáhl 3,37 milionu. Dokončené očkování má víc než 6,74 milionu lidí.

Za celou dobu epidemie v ČR od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,65 milionu případů nákazy a zemřelo 36 937 lidí.

Očkování nepovinné

Očkování proti COVID-19 nebude podle premiéra Petra Fialy (ODS) pro nikoho povinné. Řekl to po jednání vlády. Povinnost měla podle vyhlášky, kterou schválila končící vláda Andreje Babiše (ANO), platit pro lidi nad 60 let a některé profese od března letošního roku. Aby lidé očkování stihli, museli by zahájit očkování už nyní.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na Twitteru napsal, že povinné očkování proti COVID-19 od začátku považoval za nesmysl. »Ač je očkování nejefektivnější zbraní proti vážnému průběhu, nikoho k němu nebudeme nutit,« uvedl. Na tiskové konferenci po jednání vlády Válek doplnil, že paragrafy k očkování proti COVID-19 ze schválené vyhlášky o povinném očkování zmizí.

Pandemický zákon by se měl prodloužit o rok a půl, tedy do konce srpna 2023. Mimořádnými opatřeními bude nově možné omezit provoz všech typů provozoven, trhů, sportovišť i školských či vzdělávacích zařízení pro děti od tří let. Opatření by nově mohlo vydávat také ministerstvo obrany. Novelu pandemického zákona schválila vláda, nyní ji posoudí Parlament.

Výpadek SÚKL

Kvůli výpadku systému elektronických receptů, který spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), nemohli lékaři několik hodin vydávat e-recepty a měli problémy i se zadáváním výsledků testování nebo očkování proti COVID-19.

Každý lékař se do elektronického systému přihlašuje bezpečnostním certifikátem. Těm, kteří pracují i s elektronickými recepty, je vydal právě SÚKL. Kvůli výpadku jeho systémů tito lékaři měli problémy ve všech propojených elektronických zdravotnických systémech. Na problémy s administrativou kolem COVID-19 upozornil dopoledne server iDnes.cz.

Systém elektronických receptů se s problémy potýkal od rána. Lékaři nemohli na dálku pacientům předepisovat léky a lékárníci měli potíže s jejich vydáváním. Problémy byly podle nich i se záložním úložištěm. SÚKL lékařům doporučil předepisovat recepty na papírový formulář, pacienty na Twitteru požádal, aby vyzvednutí léku v lékárně odložili.

Systém e-receptů sice má záložní úložiště, některé lékárny měly podle komory problémy i s ním. Navíc podle ní neumí vydávat zarezervované recepty nebo prostřednictvím načtení občanského průkazu. Podle lékárníků šlo o jeden z největších výpadků od spuštění e-receptu. Ve 13.00 SÚKL uvedl, že byl provoz obnoven částečně a kolem 13.45 informoval o kompletním obnovení.

Lékárníci si stěžovali na to, že problémy byly i se záložním řešením. Mluvčí SÚKL Klára Brunclíková dopoledne sdělila, že záložní úložiště funguje bez problémů a má i všechny běžné funkce. Jen je třeba e-recept v systému zadat do stavu »připravováno«. Podle lékárníků mohl být problém i s papírovými recepty, kterými lékaři e-recepty v době výpadků dočasně nahradili. Na jednom listinném receptu může být napsán jen jeden lék, jinak je neplatný. U elektronických receptů podobné omezení neplatí.

»Pro případy výpadku je nezbytně nutné nalézt řešení. I v situacích, kdy nepůjde elektrický proud, nepůjde internet, musí mít lékárníci možnost vydat lék,« napsala ČLnK. U lékařů s výpadkem systém počítá, mají možnost vypsat papírový recept. Lékárníci na toto úskalí upozorňovali už od spuštění e-receptů. Pokud pacient přijde jen s alfanumerickým nebo QR kódem, lékárník bez připojení do systému ani nezjistí, jaký lék má předepsaný.

(jad, zku)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.