Peníze do zdravotnictví je třeba navyšovat, ne »mrazit«

od redakce

Kvůli zmrazení plateb za státní pojištěnce na loňské úrovni očekává letos Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) o pět miliard korun vyšší schodek. Původně plánovala schodek 5,9 miliardy korun, nyní pracuje s předpokládaným deficitem 11 miliard korun, který pokryje ze svých rezerv.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek uvedl, že díky asi o 3,5 procenta vyššímu výběru pojistného skončilo loňské hospodaření pojišťovny lépe, než očekávala. VZP předpokládala, že loňský rok uzavře s deficitem 9,5 mld. Kč, ale konečný výsledek zřejmě bude minus čtyři miliardy. Zůstatek na běžném účtu tak ke konci roku 2021 činil necelých 12 miliard korun.

Minulá vláda zvýšila od ledna letošního roku platby za děti, seniory a nezaměstnané o 200 korun na 1967 korun za měsíc. Nynější kabinet ale minulý týden schválil zákon, podle kterého se od 1. července odváděná částka sníží na 1567 Kč tak, aby průměr za celý rok dosahoval loňské úrovně. Zmrazením plateb kabinet ušetří asi 14 miliard korun.

Z celkové uspořené částky by měl být dopad do rozpočtu VZP minus osm miliard. »Makroekonomické predikce ale vypadají optimističtěji, zlepšují se nám parametry pro příjmovou část,« konstatoval Kabátek. Podle něj tak bude zmrazení plateb znamenat výpadek příjmů ve výši pět miliard korun, o což se tedy navýší i letošní plánovaný schodek. »Teď po zohlednění všech těch parametrických změn pracujeme se saldem zhruba minus 11 miliard korun,« doplnil. Na konci roku by tak VZP na běžném účtu měla mít asi miliardu korun.

Solidarita je pro pravici sprosté slovo

S postupem vlády nesouhlasí odborná mluvčí KSČM pro resort zdravotnictví Soňa Marková. »I když se zdravotnictví v posledních ‚covidových‘ letech stalo ještě důležitějším než v minulosti, současná vládní koalice opakovaně prokazuje svoji nekompetentnost v řízení, chaotičnost v přijímaných opatřeních a zoufalou personální politiku,« řekla našemu listu. Svědčí o tom podle ní už samotná nominace na ministra zdravotnictví. Vlastimil Válek (TOP 09) podle Markové svými výroky a činy sebe zesměšňuje a pacienty naplňuje obavami. »Celá koalice pod vedením ODS už stačila poplivat své vlastní programové prohlášení v oblasti stabilizace finančních prostředků ve zdravotnictví, když ostudně zmrazila platby za státní pojištěnce a záměrně připravila tento těžce zkoušený rezort o více než 14 mld. Kč. Potvrzuje tak, že jim nejde o pacienty a potřebnou solidaritu zdravých s nemocnými, nýbrž o to, aby si chybějící peníze dodali pacienti ze svých kapes,« tvrdí odborná mluvčí KSČM. Navyšování veřejných finančních prostředků do zdravotnictví je podle ní nezbytné vždy a v době přetrvávající koronavirové krize dvojnásob, protože náklady zákonitě stoupají i v důsledku kvalitnější léčby, inovativních léků, civilizačních chorob a stárnutí obyvatelstva. »Mnoho potřebné péče bylo poslední dva roky odloženo a pokud nechceme ještě více ohrozit zdraví a životy pacientů, je třeba peníze navyšovat ne ‚mrazit‘. To ale asociální pravici ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů vůbec nezajímá. Solidaritu považují za sprosté slovo,« uvedla Marková.

VZP počítá s tím, že letos dostojí všem svým závazkům vůči smluvním partnerům včetně závazků, které jsou nad rámec úhradové vyhlášky. »Budeme to plně krýt z našich rezerv,« dodal Kabátek.

Válek minulý týden ČTK řekl, že od příštího roku chystá automatickou valorizaci těchto plateb. Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje šest zbývajících pojišťoven s asi 4,7 milionu pojištěnců, už uvedl, že pokud se platby příští rok nenavýší, bude nezbytné snížit úhrady poskytovatelům zdravotní péče.

Marková v této souvislosti podotkla, že rezervy zdravotních pojišťoven se mohou brzy vyčerpat. »Zdravotnická zařízení i pacienti se tak ocitají ve velké nejistotě. Příslibu Válka o pravidelné valorizaci od příštího roku nevěřím. Pětikoalice totiž opakovaně prokazuje, že ‚slibem nezarmoutíš‘ a skutečnost může být úplně jiná,« dodala.

Kalousek ve vedení Správní rady VZP je výsměch

Správní rada VZP, která se sešla poprvé v novém složení, si zvolila nové vedení. Předsedou byl zvolen poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL). Místopředsedou bude bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Dalšími místopředsedkyněmi se staly náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Michaela Matoušková (STAN) a poslankyně ANO Věra Adámková, která správní radu vedla v minulém období.

»Poslanec a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp je fundovaný ve svém oboru a předpokládám, že bude ve funkci předsedy SR VZP této instituci prospěšný. O panu Kalouskovi si to ale rozhodně nemyslím. Zdravotnictví nerozumí a svoji asociálnost v minulosti opakovaně prokázal. Takového člověka ve vedení největší zdravotní pojišťovny považuji za výsměch,« okomentovala volbu Marková, která byla členkou správní rady v minulém volebním období. 

Ze 30 členů správní rady VZP volí Sněmovna 20, deset jmenuje vláda. Z 20 členů volených dolní komorou mají koalice Spolu a hnutí ANO shodně sedm zástupců, čtyři jsou za koalici Pirátů a Starostů a dva za SPD.

(jad)

Přečtěte si další články

1 komentář

jmm 01/03/2022 - 06:11

“Kaldu” nebrat….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.