Podle Zemana by Středula patřil mezi nejsilnější kandidáty na prezidenta

od redakce

Prezident Miloš Zeman poprosil delegáty sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), aby přemluvili svého šéfa Josefa Středulu ke kandidatuře na hlavu státu. Byl by podle něj jedním z nejsilnějších kandidátů. Média už dříve o Středulovi jako o možném uchazeči o pozici hovořila, odborový předák kandidaturu oficiálně neoznámil. ČTK před třemi lety řekl, že o účasti ve volbě vážně uvažuje.

“Skuteční kandidáti musí být přemlouváni. Ta sbírka podivných existencí, která se teď hlásí, že chce být prezident, aniž by měla silný životní příběh, čest výjimkám, musí být podle mého názoru kompenzována několika, nikoli jedinou, silnými osobnostmi, mezi nimiž si volič, občan může vybrat,” řekl Zeman. “Věřím, Pepo, že tuto výzvu přijmeš a budeš jedním z nejsilnějších kandidátů v lednové prezidentské volbě,” dodal.

Prezidentská volba se bude konat na začátku příštího roku, Zeman už kandidovat nemůže. Za největší favority jsou dlouhodobě považování bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, kandidaturu ale ještě oficiálně neoznámili.

Zájem o účast ve volbách mají více než dvě desítky kandidátů. Patří mezi ně podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, senátor Marek Hilšer, podnikatel a bývalý poslanec Tomáš Březina, komik Miloš Knor, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nebo šéf hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES Jakub Olbert.

Mezi dalšími veřejně známými osobnostmi, které buď projevily zájem kandidovat, nebo o kterých jako možných uchazečích mluví média, jsou třeba právě Středula, dále bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Pavel Fischer, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) nebo exministr Michael Kocáb. Komunisté plánují do boje vyslat bývalého místopředsedu Josefa Skálu, další strany a hnutí oznámí své kandidáty v příštích měsících.

Středula by kandidoval na prezidenta s podpisy občanů, o hlas odborářů stojí

Středula by případně kandidoval na prezidenta po získání podpisů občanů. O své účasti v prezidentské volbě uvažuje. Řekl to na sjezdu odborů na přímý dotaz odborářů, zda bude kandidovat. Uvedl, že podmínkou jeho zapojení do volby bylo obhájení předsednické funkce v ČMKOS a že o hlasy členů odborů extrémně stojí. Prezident Miloš Zeman při své návštěvě odborářské akce odboráře poprosil, aby Středulu ke kandidatuře přemluvili.

“Ano, uvažuji o tom. A pokud o tom uvažuji, tak pouze formou podpory občanů neboli jako občanský kandidát… Podmínkou je, že obhájím pozici v ČMKOS. Nedovedl jsem si představit, že bych kandidoval bez podpory vás,” řekl odborářům na sjezdu Středula. Ke kandidatuře je potřeba získat 50.000 podpisů.

Odboráři Středulu zvolili na další čtyři roky do čela ČMKOS v pátek večer. Získal 153 ze 173 hlasů, tedy 88 procent hlasů. Konfederace je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s 270.000 členů. “Stojím v prvé řadě o vaše hlasy, hlasy členů ČMKOS,” řekl odborový předák. Požádal odboráře o “čas na rozmyšlenou”. Rozhodnutí podle svých slov ještě neudělal. Dodal, že o hlasy odborářů ale “extrémně stojí”.

Středula zmínil nejen nutnou podporu rodiny, ale také zajištění dostatku peněz pro prezidentskou kampaň. “To je jedna z nejtěžších věcí,” podotkl Středula. Dodal ale, že se na odboráře o podporu neobrací.

Zeman apeloval u odborářů na snahu o zakotvení vlivu zaměstnanců ve vedení firem

Zeman v projevu na sjezdu ČMKOS vyzval odboráře, aby usilovali o zakotvení vlivu zaměstnanců ve vedení podniků. Byla by to mimo jiné zvýšená motivace pro pracovníky, míní. Zeman na sjezdu odborů promluvil po osmi letech.

Znovuzvolený předseda ČMKOS Středula nejprve informoval prezidenta o svém zvolení a krocích odborů. Zeman odborovému předákovi poblahopřál. “Udělalo mi to upřímnou radost, protože si vážím práce, kterou jsi v čele odborů vykonal,” řekl Středulovi. Zmínil svůj přátelský vztah k odborům od doby, co byl v čele ČSSD a poté předsedou vlády.

Zeman podporuje například snahu odborů o růst jak průměrné, tak minimální mzdy. Nesmí to však podle něj být jediným cílem. “Vždy jsem kladl důraz na to, aby odborová organizace usilovala o co největší míru participace zaměstnanců ve vedení podniků, a to je cíl dlouhodobý a komplexní,” poznamenal.

Za dobrý příklad považuje Německo, naopak za špatný pokládá kuponovou privatizaci. Ta byla jednou z metod velké privatizace, kterou si Československo a později Česko prošlo při hospodářské transformaci. Majetek byl privatizován pomocí směny investičních kuponů za akcie podniků. Završena byla v roce 1994. Zeman patří dlouhodobě ke kritikům kuponové privatizace.

Prezident zmínil, že se v poslední době k jeho velké radosti otázka zaměstnaneckého spoluvlastnictví i zaměstnaneckých akcií znovu vynořuje. “Snažte se zakotvit vliv odborářů a zaměstnanců ve vedení podniků,” řekl. “Zejména malé a částečně střední podniky tím získají i dodatečný kapitál, ale to není nejpodstatnější. Nejpodstatnější je zvýšená motivace, pocit ‘tato firma je moje’. Pocit reálného spoluvlastníka,” doplnil. Má za to, že i to je cestou ke zvýšení produktivity práce.

“Máme snahu a chceme prosadit větší participaci zaměstnanců. Země jako Německo ukazují, že to je ta nejlepší cesta,” reagoval po Zemanově projevu Středula. “Účast zaměstnanců přináší nové myšlenky, způsoby, formy a při kreativitě českých zaměstnanců a zaměstnankyň si myslím, že to každému může pomoci,” konstatoval.

Kolem budovy, kde se sjezd koná, byly dopoledne kvůli prezidentově návštěvě posílené policejní hlídky. Hlídaly i chodník před budovou a přilehlou tramvajovou zastávku. Při příjezdu prezidentské kolony se omezila doprava i průchod.

Zeman se do jednacího sálu dostal na svém vozíku v doprovodu ochranky, jeho příchod doprovázela prezidentská fanfára. Odboráři povstali. Na pódium vedl bezbariérový nájezd. Hlava státu předáka oslovovala familiárně “Pepo”. Neformální bylo i vystoupení, prezident a odborář seděli u kavárenského stolku. Zeman zpočátku mluvil velmi pomalu. V proslovu se snažil vtipkovat. Prezidentův odchod pak provázel potlesk. Středula se s prezidentem rozloučil před budovou u vozu. Limuzíny, před nimiž jeli policisté na motocyklech, pak zhruba v 10:45 odjely.

Odbory chtějí v příštích letech prosazovat zkrácení pracovní doby či změny daní

Odbory se chystají v příštích čtyřech letech prosazovat zkrácení osmihodinové pracovní doby v Česku o půl hodiny bez snížení výdělku, dřívější penzi pro náročné profese a uzákonění pětitýdenní dovolené. Bránit chtějí zvyšování plateb od pacientů ve zdravotnictví i snižování sociálních odvodů. Usilovat chtějí o změny daní. Postup do roku 2026 a úkoly pro předáky schválili odboráři ČMKOS na sjezdu v Praze. Usnesení a program na čtyři roky má ČTK k dispozici.

“ČMKOS bude i nadále využívat k obhajobě zájmů zaměstnanců všechny podoby odborových akcí včetně nátlaku, demonstrací a stávek,” uvádí konfederace v programu.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s celkem 270.000 členů. Odborářský program na příští čtyři roky obsahuje deset kapitol. Plánované kroky se týkají zaměstnanců, bezpečnosti práce, slaďování pracovního a rodinného života, sociální ochrany, důchodů či propagace centrály. Předáci svazů mají letos mimo jiné uspořádat shromáždění na podporu požadavků na růst mezd. Dál mají prosazovat kratší pracovní dobu, dřívější penze pro náročné profese, pětitýdenní dovolenou či úpravy pravidel pro agentury práce.

Odbory v programu píšou, že chtějí v příštích letech bránit případnému zneužívání pracovního práva a jeho obcházení v krizích či při epidemiích. Zmiňují například překračování pracovní doby. Zajištění a ochranu budou prosazovat do kolektivních smluv a legislativy. Program poukazuje i na “právo na odpojení”, tedy vypnutí služebního mobilu a počítače.

Za jeden z hlavních úkolů si odboráři stanovili prosazování daňových změn. Podle místopředsedy ČMKOS Víta Samka jsou zaměstnanci v Česku “daňovými soumary”. Odbory požadují “zatížení všech skupin úměrně výši příjmů”. Odmítají také snižování sociálních a zdravotních odvodů. Budou v tripartitě vyjednávat o tom, aby povinné nemocenské pojištění platili i živnostníci a takzvaní dohodáři. Ke zlepšení financování důchodového systému má vést “postupné odstranění nerovného postavení zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných”, uvádí centrála. Dlouhodobě poukazuje na rozdíl v odvodech zaměstnanců a živnostníků. Do spoření na stáří chtějí odboráři víc zapojit zaměstnavatele.

ČMKOS v programu připomíná i tlak na přibližování českých výdělků k příjmům v západních státech. Centrála chce podporovat modernizaci a přechod na práci s vyšší přidanou hodnotou. Zmiňuje digitalizaci, umělou inteligenci a inovace.

(čtk)

Přečtěte si další články

11 komentáře

Yurri Simon 02/05/2022 - 09:47

Co si myslí tenhle exot, prolhaný ubožák a ruSSký fízl, už je naštěstí ale úplně jedno…

fronda 02/05/2022 - 21:09

Ovar je prolhaný ubožák, to víme už od toho jeho vylhaného článku v Technickém týdeníku a od jeho lží během privatizačního puče.

NINO 03/05/2022 - 09:02

Ne Ovar, ale prezident republiky Miloš Zeman inženýr v jeho době předseda ČSSD. Splnil si svůj sen a stal se prezidentem. Dnes prosazuje dalšího socana a antikomunistu?

Jaroslav Prchal 02/05/2022 - 09:17

Největší exot, jaký kdy seděl na Pražském hradě, hovoří o kandidátech na prezidenta jako o podivných existencích.

fronda 02/05/2022 - 21:07

Veškrna byl ještě větší exot.

fronda 01/05/2022 - 21:43

Toho Středulu podpořil nejenom Ovar, ale i Kalousek, neboť je zárukou “euroatlantického směřování”. Takže nic pro komunisty, takových poskoků amerického režimu kandiduje celá řada.

jmm 02/05/2022 - 07:43

A proto Skála na hrad!

Fery 02/05/2022 - 11:12

Ta rudá svině bude ráda, když získá těch 50 000 podpisů…

psy_cho 02/05/2022 - 15:49

Aby sehnali tolik podpisů, budou muset dost členů exhumovat. Stejně jsou ti komunisti divná svoloč, mají desetinky procenty podpory a staví svého fürera Skálu. Přitom budou mít možnost volit soudruha komunistu estébáka Babiše, kterého drželi u moci, komunistu Pavla, levičáka a hlavně odboráře Středulu, je vidět, že jim nejde o “obyčejného” člověka, ale jen o sebe s korýtko pro naprostého tragéda. Tak nevím, odborář je jim málo, komunista je jim málo a estébácký komunista také. Asi chtěli nějaké větší eso, komunistického vraha, něco na způsob Gottwalda.

fronda 02/05/2022 - 21:06

Všichni uvedení, ať už žluťák nebo převlékači kabátů, podporují to “euroatlantické směřování”, takže jsou pro komunisty nepřijatelní.

hogo fogo 01/05/2022 - 13:01

Ceny energií samovolně nerostou, někdo to ovlivňuje. Vláda není schopna těmto problémům čelit a dělat opatření. Politici by měli naslouchat více odborníkům jako v sousedních zemích a řešit elektřinu, plyn, ropu, uhlí a potraviny.

V podstatě je to zralé připravovat odstup vlády, dokud se ještě nechá něco zachránit a nezabývat se “žebračenkama”.Mají tam odborníky, kteří dokážou nakoupit plyn za cenu před krizí a odstoupením od trapné burzy, která nefunguje a už jede jen na spekulaci, zajistit kubík pro občana klidně za 9Kč/m3 i s výdělkem pro českého obchodníka. Jen se jim nechce. A to se nebavíme o firmách. Zahraniční budou odcházet z Česka, protože se jim tady nevyplatí vyrábět. Do roka tady bude jen skanzen bídy!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.