Rusko pokračuje ve stahování sil k ukrajinským hranicím, uvedl Kyjev

od redakce

“Velení ozbrojených sil Ruské federace nadále přijímá opatření k posílení úderného potenciálu svých vojsk, aby zvýšilo tempo útočné operace. Do příhraničních oblastí s Ukrajinou přivážejí po železnici zbraně a vojenskou techniku z (ruských) skladů v Západním, Centrálním a Východním vojenském okruhu a Severní flotily,” tvrdí ukrajinské vojenské velení.

Ruské jednotky podle něj podnikají útoky ve směrech z Izjumu na Barvinkove a na Slovjansk. “Pokračuje posilování útočné skupiny nepřítele – do určitých regionů bylo přesunuto až 300 kusů zbraní a vojenské techniky a asi tisíc vojáků mobilizovaných na dočasně okupovaných územích Doněcké a Luhanské oblasti,” píše mimo jiné generální štáb.

Na severu Ukrajiny podle něj nepřátelské jednotky ostřelovaly pozice ukrajinských ozbrojených sil z ruské Brjanské oblasti.

Podobná tvrzení bojujících stran nelze nezávisle ověřit. Moskva se ráno k vývojům bojů zatím nevyjádřila.

Rusko podle Londýna usiluje o trvalou kontrolu nad Chersonskou oblastí

Rusko podle Londýna usiluje o dlouhodobou politickou a ekonomickou kontrolu nad jihoukrajinskou Chersonskou oblastí, jejíž převážnou část obsadilo v počáteční fázi své invaze. Uvedlo to ve svém pravidelném hodnocení britské ministerstvo obrany. Podle Moskvy při ostřelování vesnic v Chersonské oblasti ukrajinskými silami zemřeli civilisté a další lidé byli zraněni.

“Od obsazení jihoukrajinského města Chersonu na začátku března se Rusko snaží legitimizovat svou kontrolu nad městem a okolními oblastmi dosazením proruské správy,” uvedlo britské ministerstvo obrany. “Tato správa v nedávných prohlášeních mimo jiné uvedla, že návrat pod ukrajinskou kontrolu je ‘nemožný’, a oznámila čtyřměsíční přechod od ukrajinské hřivny na ruský rubl,” dodalo s tím, že ruský rubl se v Chersonu používá od neděle.

Podle Londýna trvalá kontrola nad Chersonem a jeho dopravními cestami zvýší schopnosti Ruska udržet postup na sever a západ a upevní také jeho kontrolu nad poloostrovem Krym.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury RIA Novosti uvedlo, že ukrajinské síly ostřelovaly školu, školku a hřbitov v obcích Kyselivka a Šyroka Balka nedaleko Chersonu. Resort neposkytl žádné informace o tom, kolik lidí bylo zabito nebo zraněno, ani kdy k ostřelování došlo. Ukrajina na zprávu zatím nereagovala.

Rusko chce podle Kyjeva v Chersonu uspořádat referendum o vzniku nové republiky po vzoru – Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Na začátku tohoto týdne ruští vojáci podle ukrajinské správy obsadili budovu radnice. V sobotu ukrajinské úřady informovaly, že v Chersonské oblasti nefunguje mobilní síť ani internet.

(čtk)

Přečtěte si další články

3 komentáře

Yurri Simon 03/05/2022 - 10:54
fronda 02/05/2022 - 21:18

Proč by taky měl Ukrajinu kontrolovat Washington prostřednictvím kyjevského loutkového režimu?

Emil Novák 02/05/2022 - 15:52

Nemuselo se to stát. Konflikt na Ukrajině zavinili USA, NATO, EU, za Českou republiku pak profašistická vláda Petra Fialy.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.