Prezident obdržel petici za odstoupení vlády

od redakce

Více než třicet tisíc podpisů za pouhých čtrnáct dní na petici, která žádá demisi vlády. To se podařilo shromáždit lidem vystupujícím v iniciativě Česká republika na prvním místě. Dnes se uskutečnilo protestní setkání na Hradčanském náměstí, kdy byly tyto petiční archy předány do kanceláře prezidenta republiky. Petice ale nekončí a pořadatelé doufají, že ještě mnohem více podpisů a účastníků přijde i na další celorepublikovou demonstraci plánovanou 28. října.

Podepsané petice lidé posílali ze všech koutů České republiky. Mnohé i se vzkazy, aby tyto aktivity, snažící se o demisi vlády a nové předčasné volby neustávaly. Jeden z dopisů na místě přečetl i místopředseda ÚV KSČM Ludvík Šulda, který zároveň přítomné pozdravil i jménem této politické strany.

Podle iniciativy Česká republika na prvním místě vláda premiéra Petra Fialy dokázala dostat ekonomicky stabilní Českou republiku na pokraj ekonomického bankrotu. A protože nesplnila svojí zákonnou povinnost dodržet a zajistit ekonomickou stabilitu země a jejích občanů, tak tento důvod považují autoři petice za dostatečně zákonný k tomu, aby byla vláda odvolána a aby byly vypsány předčasné volby.

»Vláda Petra Fialy už před necelým rokem slíbila, že vyřeší energetickou krizi v České republice. Vláda má spoustu nástrojů, jak tuto krizi mohla vyřešit, ale nevyřešila,« vysvětluje důvody k vypsání petice jeden z předkladatelů Ladislav Vrabel. »Jsme v situaci, kdy máme inflaci na úrovni osmnácti procent. Téměř nejhorší v Evropě. Máme předražené pohonné hmoty, nejdražší elektřinu v Evropě. Přitom jsme hlavním výrobcem elektřiny a vyrábíme více, než potřebujeme. Naše ekonomika stojí před kolapsem. Náš rozpočet je nevyrovnaný a vláda přiznává, že neví, jak dostat peníze do rozpočtu. Ceny potravin jsou neúměrně vysoko a hodnota našich peněz prudce klesá. Lidé mají problémy, protože mnohdy neví, za co zaplatí složenky za elektřinu, plyn a za co budou kupovat benzín. Firmy začínají krachovat. A dokonce i největší firma fungující u nás, česká škodovka zvažuje, že opustí Českou republiku, protože je nekonkurenceschopná,« popisoval stav republiky demonstrantům shromážděných na Hradčanském náměstí Vrabel.

O konec vlády usiluje i nová pravicová strana

Na demonstraci vystoupil i David Tesař, předseda nové pravicové politické strany, která vznikla z původního spolku Manifest.cz, z.s. a přetavila se do politické strany Manifest.cz Pravá Svoboda a Prosperita (PSP). I Tesař četl dopisy, které lidé posílali iniciativě společně s vyplněnými petičními archy. »Chceme ukázat, že my jsme demokraté. Nechceme cenzuru, každý má právo vyslechnout si jakýkoliv názor. Nyní jde o vyšší zájmy, o Českou republiku. A politické názory musejí jít stranou. Proto spolu jednáme. Nám jde o vyšší morální princip,« komentoval situaci Tesař, když předával slovo zástupci KSČM.

Vláda má jednat o míru, ne posílat zbraně

Dalším tématem těchto shromáždění je i dění na Ukrajině a jejich dopady na Českou republiku. »Nechceme válku. Pravdu podle nás nemají ani Ukrajinci, ani Rusové. Pravdu mají všichni ti, kteří chtějí mír,« vysvětloval Ladislav Vrabel. »Jenže náš problém je naše vláda a bohužel i prezident. Naše vláda netvrdí a neprosazuje to, aby byl mír. Naše vláda tvrdí, že je potřeba posílat zbraně na Ukrajinu. Jenže zbraně vyvolávají pouze další eskalaci násilí.« vysvětluje Vrábel.

I proto chtějí účastníci iniciativy České republika na prvním místě aktivizovat občany, a doufají ve velkou účast na demonstraci 28. října. Skutečně masivní demonstrace s účastí statisíců lidí už podle nich dokáží aktivovat změny. »A lidé chtějí hlavně mír. Proto chceme odstranit vládu samozřejmě legálním způsobem. Proto chceme, aby podala demisi, nebo aby ji prezident odvolal. Aby se do vlády dostali lidé, kteří budou chtít vyvolat mírová jednání,« dodal Ladislav Vrabel.

(koc)

FOTO – Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

34 komentáře

svaty_vaclav 13/10/2022 - 22:45

Sledujte @neCT24

Česká ministryně války Jana Černochová dnes v USA zahájila nákup amerických letadel za 100 miliard korun. Černochová s tím pospíchá, protože příprava 3. světové války proti Rusku je v plném proudu. Všechny události v Evropě to potvrzují. Země NATO se dnes usnesly, že začnou masivně zbrojit.

…………………

Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Čech 13/10/2022 - 13:30

Trpělivost růže přináší, pravicující chudino.

Čech 13/10/2022 - 13:31

Pro místního maskota, “Yurri Simon”, odpověď na zmizelý komentář.

1 2

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.