US Army k nám dorazí již večer

od redakce

První část amerického konvoje, který v rámci aliančního cvičení projede přes Českou republiku, přijede na Rozvadov v úterý večer. Poslední američtí vojáci by pak měli ČR opustit za týden v úterý ráno.

Celkem přes ČR přejede šest konvojů, které budou rozděleny do několika menších skupin, řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Vojáci, kteří budou vybaveni například kolovými obrněnými transportéry Stryker, míří na cvičení na Slovensko.

Konvoj bude rozdělen do šesti částí a každá z nich následně i do pěti menších skupin, které po českých dálnicích pojedou s časovým odstupem kvůli plynulosti dopravy. První část má podle plánů dorazit na hraniční přechod Rozvadov v úterý v 19.00, v minulosti se vojáci často potýkali se zpožděním. Technickou přestávku mají vozidla naplánovánu v Ostrově u Stříbra. Ráno dorazí do Rančířova na Jihlavsku, kde pro ně česká armáda připravila stanový tábor. Po odpočinku znovu na cestu vyrazí ve večerních hodinách. Českou republiku opustí na hraničním přechodu Břeclav.

Trasa vede z Rozvadova po dálnicích D5, D0, D1 a silnici I/38 do Rančířova, druhý den pak opět po silnici I/38 na dálnice D1 a D2. Přesun až 1500 vojáků a 700 kusů techniky je součástí cvičení Saber Strike 2022.

Armáda na Twitteru uvedla, že v každé skupině bude na českých silnicích maximálně 20 vozidel. Řidiče vyzvala, aby dbali pokynů policie a nevjížděli do konvoje. »Nepředjíždějte, pokud nemáte jistotu, že předjedete celý konvoj,« uvedla.

Podle Dvořákové se stejně jako v minulosti do cvičení zapojí 2. jezdecký pluk (2nd Cavalry Regiment), který je v současné době umístěn jako součást amerických vojenských sil v Německu. S sebou budou mít vojáci kolová obrněná bojová vozidla Stryker nebo terénní vozidla HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle – vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo), vybaveni budou i logistickou podpůrnou technikou, jako jsou cisterny nebo podvalníky.

(cik)

Přečtěte si další články

7 komentáře

4beatles 15/02/2022 - 23:09

Američané poctivě nahlásili trasu, hodiny přesunů, počty vozidel… S něčím podobným se Sověti vůbec nezdržovali. Nemějme prosím krátkou historickou paměť.

jmm 15/02/2022 - 08:11

“Jezdci” z USA ať cválají po své “Navajo Country”.
Nechceme je tu!

Yurri Simon 15/02/2022 - 08:47

Vy, komouši, je tu nechcete. No a co má být..? :)) Jenom škoda, že se toho nedožili soudruzi Husák, Štěpán, starý Grebeníček, a další… :)

petr 15/02/2022 - 14:18

super,hlavně,že se tady už neprohánějí mužici ! a komunisti si můžou … :)

Miroslav Rys 15/02/2022 - 10:38

Jdi jim zabránit vlastním tělem, to dáš 😃😃

Yurri Simon 15/02/2022 - 16:29

Jmm, nejseš to náhodou ty, ten osamělý bojovník proti konvojům našich spojenců, který se jako jediný před sedmi lety dostavil na “mohutný” protest k ruzyňským kasárnám, aby se tam spojil s dalším kůlem v plotě, “velitelem” Vyvadilem, odkud potom museli již společně zdrhat, aby jim ty davy lidí s americkými vlajkami nerozbili huby..??? :-)))

Carosone 15/02/2022 - 17:15

Diskusní bláboly Yurri Simona a jemu podobných jen dokládají neskutečně ubohou úroveň proamerických trollů. Ti se snaží narušit normální, věcnou diskusi urážkami apod. Jejich nevzdělanost a hloupost jim totiž neumožňují věcně argumentovat, a tak jen opakují omšelé mantry dezinformačních webů, jako jsou Lidové noviny, Novinky, iDnes nebo Česká televize.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.