Nejen nad jedním slovem

od redakce

Také stále jedno opakované slovo může vyvolat nenávist, anebo nadlouho ovlivnit generace. Toho si je vědoma Česká televize. Proto některé státy jsou v jejím sloganu »demokratické«, jiné nikoli. Tak slovo »demokracie« je spojené jen s někým a ty ostatní státy vlastně »popírají svobodu a lidská práva« všeho druhu, byť třeba na rozdíl od těch vyzvedávaných je v nich uzákoněno jedno z nejvyšších lidských práv – právo na práci. Lidem je vsugerováváno, že Rusko je agresor, který napadne dřív nebo později Ukrajinu a její »demokratický« režim, ač, srovnali-li bychom nějaký ten ukazatel demokratičnosti, by Ukrajina byla daleko za ním.

V současnosti probíhají olympijské hry v Pekingu, v Čínské lidové republice. Moderátor Železný z ČT však název státu snad takto nikdy nevyslovil. Kdykoli cokoli řekne o této zemi, pak vždy zazní pejorativně znějící »komunistická Čína«. Slovo »komunistická« ve slovníku ČT se rovná slovům »nedemokratická«, »nesvobodná«. Stálým opakováním těchto slov se vsugerovává do mysli televizních diváků přesvědčení, že tam, v daleké Číně, není něco v pořádku, a přestává se divit, že »světové společenství«, jehož je přece také součástí, chce ČLR snad dokonce vymazat z mapy světa.

I ono »světové společenství« je vlastně jen eufemisticky nazývané NATO. Jde ovšem o běh na dlouhou trať, ale opakuje-li se stále tatáž myšlenka, tentýž slogan, bezesporu ho přijímáme, aniž si to uvědomujeme. A ono opakování nemusí trvat dlouho. Jak je známo z historie, Goebbelsova propaganda za pár let dokázala z malého Československa udělat agresora a zemi, která »nedemokraticky«, ba dokonce hrůzně, zacházela se svými Němci. Většina německého národa, a nejen německého, tomu uvěřila a postavila se za mnichovské řešení. Pokud jde o nás dnes, za třicet let si lidé už dokonce zvykli na to, že předlistopadový »komunismus« byla jen spousta násilí a epocha »stagnující totality«, ač »komunismus«, jak ho chápali Marx s Engelsem, tu nikdy nebyl a nemohl být, a my, kteří to víme, už ani rezignovaně neprotestujeme.

Zajímavé ovšem na tom všem je, že moderátor Železný nikdy nevyslovil ve spojení s USA přídavné jméno »kapitalistické«, neřku-li »imperialistické«. A přitom na rozdíl od onoho pejorativně chápaného slova »komunistická« ve spojení s Čínskou lidovou republikou to je pravda.

Adolf GRUBER

Přečtěte si další články

7 komentáře

Jan Smiřický 15/02/2022 - 21:31

Komunismus je samozřejmě zlo. Vy komunisté jste ve dvacátém století povraždili desítky milionů lidí, víc než nacisté.

fronda 17/02/2022 - 00:22

Kdepak. Za většinu těch obětí nesou vinu kapitalisté.

Carosone 15/02/2022 - 16:30

Bože, tolik blbství a hloupostí v jedné větě! To se hned tak nevidí!

tomasklima162 15/02/2022 - 16:10

Záměna významů slov je typická bolševická lest. Vaše krvavá diktatura opravdu nebyla demokracie. Tuzex a Sanops ve skutečnosti nebyly sociálně spravedlivé a imperialistické bylo a je především rozpínavé Rusko.

jmm 15/02/2022 - 16:19

“komunismus” je velmi “abstraktní” pojem i když význam je asi znám…
Vůbec není možno to slovo spojovat spojovat s nějakou zemí…

Carosone 15/02/2022 - 16:32

Bože, tolik blbství a hloupostí ve třech větách! To se hned tak nevidí!

williks2 15/02/2022 - 22:51

Tuzex byl obchod pro lidi, kteří měli v držení valuty. Mezi jinými to byli členové Charty 77, kteří dostávali v pravidelných intervalech ze zahraničí peníze (valuty). Václav Havel s manželkou Olgou dostávali ob jeden měsíc každý (v té době cca 10 dolarů – 200 tuzexových korun). Dále tuzexové koruny měli také dělníci pracující v zahraničí.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.