V Česku si dnes lidé připomenou výročí upálení mistra Jana Husa

od redakce

 V Česku si dnes lidé připomenou výročí smrti církevního reformátora Jana Husa, který byl pro své názory upálen před 607 lety na koncilu v německé Kostnici. Lidé mohou jeho památku uctít na bohoslužbách v Betlémské kapli v Praze či v Husově rodišti – Husinci u Prachatic. Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, který odstranil z češtiny spřežky a zavedl diakritická znaménka.

V Betlémské kapli začne tradiční bohoslužba v 15:00 a povede ji patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta spolu s farářkou Marikou Zvardoň a biskupem pražským Davidem Tonzarem. Organizátoři plánují při bohoslužbě připomenout i letošní 430. výročí narození učitele, filozofa a spisovatele Jana Amose Komenského. Bohoslužbu budou živě přenášet ČT2 a Český rozhlas Vltava.

V jihočeském Husinci dnes vyvrcholí Husovy oslavy, které začaly v pondělí. Ekumenická bohoslužba se uskuteční od 10:00 a od 16:00 mohou lidé přijít na bohoslužbu do Husovy kaple. Otevřen bude také Husův rodný dům. V dolním parku obec připravila doprovodný program s koncerty, divadlem a trhy. Bližší informace najdou zájemci na webu obce.

Jan Hus byl katolický kněz. Církev ale kritizoval za odvrácení se od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, poukazoval na kněží žijící v hříchu či na kupčení s odpustky. Církev ho označila za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července roku 1415 byl Hus upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci, během které husité v letech 1420 až 1431 porazili několik křížových výprav a jejich víra v zemi pevně zakořenila. Husův odkaz zůstával živý i později, kdy po roce 1620 nastala vlna často násilné rekatolizace. V renesanci sloužil Hus jako štít protestantům, v období národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec, bojovník za svobodu a pravdu.

Husovy názory stály pět staletí po jeho smrti u základů samostatného československého státu, k odkazu husitů se hlásily československé legie. Komunisté zase v Husovi hledali sociálního revolucionáře, evangelíci v něm nacházeli kořeny české reformace, pro katolíky byl ale dlouho kacířem. Ve Vatikánu vnímání Jana Husa změnil až papež Jan Pavel II. V roce 1999 prohlásil, že lituje Husovy kruté smrti a uznal ho za reformátora církve.

Státním svátkem je 6. červenec v českém kalendáři od roku 1990. Není ale svátkem, během nichž musejí mít velké obchody podle zákona zavřeno.

(čtk)

Přečtěte si další články

4 komentáře

svaty_vaclav 06/07/2022 - 17:46

Husovy knihy a Husovy myšlenky jsou nežádoucí a nebezpečné pro katolickou církev i v dnešní době. Při jejich čtení si člověk uvědomí, že všechno proti čemu brojil Mistr Jan Hus katolická církev dělá i dnes. Břichopasectví, hamižnost a mamonářství katolické církve můžeme sledovat v přímém přenosu v Havlem rozbitém Československu. Církevní preláti a příslušníci katolické církve se svých majetků jen tak nevzdají a udělají všechno pro to, aby s hamižností sobě vlastní tyto neprávem nabyté majetky z cizího rozmnožovali. K tomu je té „naší“ „apolitické“ katolické církvi dobrá jakákoli lež a podraz a spřažení se s kýmkoli, třeba i s TOP-09, ODS, STAN, KDU-ČSL a Piráty.

Rudý vítr 06/07/2022 - 13:02

Bohužel víme co dělala katolická církev za svého působení.Sama krev,bolest, utrpení……za mně zrušit.Cest práci

honza gajdoš(gajdosh) 06/07/2022 - 13:09

A všechny oportunisty, revizionisty, lidi nedělnického původu, volnomyšlenkáře, máničky, buržoasní sporty, buržoasní hudbu, prostě všechno nekomunistické, že? A zůstane vás 250 000 ideologů, ne které nebude nikdo dělat

Rudý vítr 06/07/2022 - 15:55

Za mně po válce kdyby nebylo komunistů a nebudovali vlast byli jsme v prdeli .Jak rád jsem chodil na brigády,akce Z,pomáhal kde se dalo.Ted mi je do pláče……

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.