V Dukovanech »odmaturovalo« 92 studentů z jaderné energetiky

od redakce

Třetím a zároveň posledním maturitním týdnem skončily v Jaderné elektrárně Dukovany letošní zkoušky studentů středních škol z jaderné energetiky. Zúčastnilo se jich rekordních 92 uchazečů. Pro velký zájem se letos konalo v Dukovanech mimořádně už 3. kolo této odborné třídenní stáže ukončené zkouškou.

Jaderných maturit se letos zúčastnilo 102 účastníků, z toho 92 žáků gymnázií a průmyslových škol a 10 pedagogů. Přijeli z nejbližšího okolí elektrárny, ale i z Kladna, Dobrušky, Mohelnice, Sokolic nebo Ostravy.»Jaderná energetika a výstavba nových jaderných bloků v ČR jsou témata, která stále více přitahují pozornost mladých techniků. Důkazem toho je velký zájem o stáž Jaderná maturita, kterou pro žáky středních škol organizuje Skupina ČEZ,« řekl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Oblíbené exkurze

Účastníky čekaly zajímavé přednášky a besedy s odborníky a hlavně oblíbené exkurze na strojovnu, simulátor velínu nebo do skladu použitého jaderného paliva. »Dlouho se o jadernou elektrárnu zajímám, a když přišla tato možnost, tak jsem po ní okamžitě skočil« odůvodnil svůj zájem o účast na Jaderné maturitě Kukáš z brněnské průmyslovky. »Nejzajímavější pro mě byla návštěva simulátoru blokové dozorny, kde jsme si mohli vyzkoušet odstavit reaktor,« svěřil se se svými zážitky Jakub z průmyslovky v Kutné Hoře.

Na závěr stáže čekal na všechny účastníky znalostní test. Nejlíp se s ním poprali a vyhráli titul Král jaderné elektrárny Lukáš Kyncl – Gymnázium tř. Kpt. Jaroše v Brně, Vojtěch Vrzal – SPŠ Purkyňova, Brno a Josef Lezna z Gymnázia Dr. Karla Polesného ze Znojma.

»Jaderná maturita je příležitost poznat fungování jaderné elektrárny a navázat budoucí spolupráci. Více než třetina účastníků projevila zájem o stipendium Skupiny ČEZ, které podporuje nábor budoucích řídících pracovníků jaderné elektrárny,« dodala Linda Navrátilová ze strategického náboru.

Stáže pro VŠ o prázdninách

Jaderná maturita se letos konala (fyzicky) po dvanácté. Stáže Skupina ČEZ připravuje především pro žáky a pedagogy partnerských středních škol, kterých je v ČR více než sedmdesát.

Další, tentokrát dvoutýdenní stáž pro vysokoškoláky, při které se podívají i k reaktorům a do dalších nejcitlivějších částí jaderných elektráren, odstartují v Dukovanech o letních prázdninách. Nabídku stáží a exkurzí najdou zájemci na internetových stránkách www.kdejinde.cz.

(vž)

FOTO – Jiří BEZDĚK

Přečtěte si další články

6 komentáře

tOjsOuOni 14/06/2022 - 22:42

KORUPCE _5_

Jako každá jiná státní instituce v Rusku jsou ozbrojené síly prolezlé korupcí na všech úrovních. To není nic nového: Tolstoj ve svých Sevastopolských náčrtech z roku 1854 napsal o ruských důstojnících: “Dokud jsou ve službě, jejich hlavním cílem je získávání peněz.”
V 1998 ruský generální prokurátor označil ruské ozbrojené síly za „nejzkorumpovanější vládní strukturu v Rusku“. Jestli něco, od té doby se to zhoršilo.

tOjsOuOni 14/06/2022 - 22:40

KORUPCE _6_

Korupce začíná ještě předtím, než někdo vstoupí do armády. Jak poznamenal @kamilkazani, jen chudí nebo hloupí se nechají odvést. Zbytek se z toho dostane podplacením lékaře nebo náborového důstojníka. „Poplatek“ se v roce 2007 údajně pohyboval mezi 5 000 až 10 000 $.
Až 70 % těch, kteří byli povoláni k odvodu, se z ní vykupuje, přičemž ozbrojeným silám zůstávají ti nejchudší a nejméně zdraví.

tOjsOuOni 14/06/2022 - 22:39

KORUPCE _7_

Generálplukovník Vladimir Michajlov v roce 2007 uvedl, že více než 30 procent z 11 000 mužů odváděných ročně do ruských vzdušných sil bylo „duševně labilních“, 10 procent trpělo nadměrným užíváním alkoholu a drog a 15 procent bylo nemocných nebo podvyživených.
Pokud budete odvedeni, bude s vámi zacházeno jako s nejnižším z nízkých a budete nemilosrdně vykořisťováni staršími vojáky, známými jako „dyedi“ („strýcové“).

tOjsOuOni 14/06/2022 - 22:38

KORUPCE _8_

V roce 2007 branci v Petrohradu řekli ruským médiím, jak je starší vojáci nutili vykonávat sexuální služby pro vlivné klienty středního věku nebo čelili mučení.
Jiní vojáci mluvili o tom, že byli „posláni do parku vydělávat peníze“. Údajně bylo možné vyzvednout vojáka v centru Moskvy nebo navštívit nedalekou vojenskou základnu, kde si klienti mohli vybrat jednoho za 100-500 dolarů – peníze, které by šly dyedi, nikoli branci.

jmm 14/06/2022 - 10:30

Chce to další “atomovky” – ne bomby :-)

SLOVAN 15/06/2022 - 12:42

Medvedev jede bomby, komentatori v RTV nevi jestli uderit na Londyn nebo NY.
A Putinovy oddily vidi mocne rakety rovnou krouzit okolo Ameriky.
🚀🚀

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.