Význam SNP nutno připomínat, neboť mladí již nevědí…

od redakce

V těchto dnech si připomínáme 78. výročí vypuknutí Slovenského národního povstání jako velkého milníku v boji Čechů a Slováků proti fašismu za osvobození zpod německé okupace v letech 1939 až 1945. Významnou roli v tom sehrálo partyzánské hnutí na Slovensku, Moravě a v Čechách.

V září a říjnu 1944 bylo rozhodnuto o přenesení bojů ze Slovenska do moravskoslovenských Beskyd. Tímto úkolem byla pověřena ve Sklabini vzniklá 1. partyzánská brigáda Jana Žižky. Jejím velitelem byl Janko Ušiak a náčelníkem štábu kapitán Rudé armády Dajan Bajanovič Murzin. Příslušníci této brigády po částech a za bojů překračovali hranici mezi obcemi Makov na slovenské straně, a Velkými Karlovicemi na straně moravské tehdy protektorátu Čechy a Morava. Sám K. H. Frank se velmi obával rozhoření partyzánského boje na Moravě, a proto nechal tuto hranici bedlivě střežit. K největším bojům došlo v údolí Podťatého u Velkých Karlovic. S přechodem pomáhali tamější odbojáři, například učitel Jan Háša. Ten padl v boji u úkrytu partyzánů pod Kněhyní. Na vrcholku, na hranici nad Velkými Karlovicemi, proto stojí Památník partyzána, který na tyto události upomíná.

Právě tam se i letos 25. srpna konalo shromáždění organizované obcí Makov za spoluúčasti Žilinského samosprávného kraje a Slovenského svazu protifašistických bojovníků. Za účasti občanů a hostů byly položeny kytice a věnce k pomníku a v proslovech bylo vzpomenuto významu Slovenského národního povstání a boje za svobodu.

Vystoupili starosta obce Makov, předsedkyně samosprávného Žilinského kraje, předseda oblastního výboru Slovenského svazu bojovníku proti fašismu v Žilině, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Beskydsko a místopředseda Českého svazu bojovníku za svobodu. Shromáždění bylo zakončeno zpěvem partyzánských písní členkami ze souboru Makov.

Je i nadále nutné tyto události upomínat, neboť mnozí mladí lidé i jejich rodiče dnes málo vědí o tomto období našich národních dějin. 

Josef NESVADBA, předseda Krajské rady Česko-ruské společnosti Zlín a člen OV KSČM Zlín 

FOTO – autor

Přečtěte si další články

18 komentáře

Rudý vítr 30/08/2022 - 05:02

Soudruzi se postavili zrudnemu fašismu na odpor a lidskej odpad (aj teď)ho podporoval.

AntoniO Gramsci 30/08/2022 - 03:22

ZABUDNUTÝ HRDINA IMRICH KARVAŠ
Ľudácky režim nemal po vzniku štátu dosť odborníkov, a preto musel zveriť vznikajúcu Slovenskú národnú banku čechoslovakistovi, liberálovi a slobodomurárovi.
Imrich Karvaš vábeniu fašizmu nikdy nepodľahol. Pred Nemcami i ľudákmi od začiatku skrýval zlato, financie, zásoby i potraviny a v roku 1944 sa stal „financmajstrom Povstania“. Nacisti ho za to odsúdili na trest smrti.
Boli by ho aj popravili, keby nacisti nakoniec vojnu neprehrali. Imrich Karvaš sa v novembri 1945 postavil pred Národný súd, ktorý ho zbavil všetkých obvinení z kolaborácie s nacistami a ľudáckym režimom. V jeho prospech svedčili mnohí predstavitelia odboja a SNP a súd uznal jeho zásluhy v odboji.
Vrátil sa k pedagogickej činnosti. V novembri 1946 sa stal dekanom bratislavskej právnickej fakulty. Zároveň pôsobil ako poradca vlády pre obnovu Slovenska.
V rokoch 1947 – 1948 bol predsedom Medzinárodného výkonného výboru kúpeľov. Publikoval svoje najvýznamnejšie vedecké dielo Základy hospodárskej vedy.
Po februárových udalostiach roku 1948 odmietol spoluprácu s komunistickou stranou, čo malo v máji roku 1949 za následok zatknutie, obvinenie z velezrady a po vykonštruovanom súdnom procese odsúdenie štátnym súdom v Prahe na dva roky väzenia a stratu majetku.
Odmietol pritom viacero ponúk na exil do USA a západnej Európy v prvých mesiacoch po februárovom prevrate. V roku 1953 bol v rámci tzv. „B-akcie“ vysťahovaný s celou rodinou z Bratislavy a žil v Tatranskej Lomnici kde si privyrábal doučovaním cudzích jazykov.
V roku 1958 bol druhýkrát obvinený a odsúdený pre špionáž a velezradu na sedemnásť rokov väzenia. V ilavskom väzení sa mu obnovili epileptické záchvaty a takmer prišiel o zrak.
O dva roky neskôr bol amnestovaný a roku 1969 bol úplne súdne rehabilitovaný. Po treťom infarkte zomrel v Bratislave dňa 20. februára 1981.
Príbeh Imricha Karvaša nie je len príbehom zabudnutého hrdinu, ktorý miloval svoju vlasť a bol oddaný jej pomáhať, ale aj historickým mementom, že tak nacizmus ako aj komunistami vedený socializmus predstavovali dve tváre neslobodných režimov, kde bol človek dobrý iba ako sluha surovej moci. Imrich Karvaš bol vojnový hrdina a jeho vlastenectvo a túžba slúžiť vlasti ho neopustila do jeho posledných dní. Za svoju charakternosť a odvahu si musel tak od nacistov ako aj komunistov vytrpieť veľa neslobody a útrap. Pamätajme na jeho pamiaku a odkaz.
Predstavitelia totalít, ktorí v minulosti ničili životy ľudí, akými bol aj Imrich Karvaš sa totiž čoraz úspešnejšie derú k moci aj dnes.

Kotaz 30/08/2022 - 01:25

Nikdo neumí říct kunda líp než ta píča z Hradu….

Proc se všude píše o makakovi Burešovi, ale o bolševicích není na netu ani zmínka??

Čes noviny 29/08/2022 - 22:24

Blahopřeji všen zdejším Kremlinům, PetJebaLeninům, Rasputinům, mudrcům, pamětníkům , Yuri a dalším , že dovedli ekonomickou válku a sankce proti Rusku do úspěšného konce a nedáme Rusku konečně vydělat. . Nord stream 2 už Němci neotevřou, Jamal Ukrajinci, Nord Strea1 neotevřou Rusové.

Podle Habecka Rusko už dodávky plynu do Evropy po odstávce neobnoví
Berlín – Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka Rusko po oznámené odstávce už neobnoví dodávky plynu do Německa plynovodem Nord Stream 1. Ministr to dnes řekl v Berlíně při veřejné debatě, které se účastnila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
“Už se to nevrátí. To je hořká realita,” připustil Habeck

Ještě že nás černé domino Pekarová na výpadky energie dobře připravila. V pekárnách si časem obléknou svetry a půjdou domů. Někde to už dělají.

fronda 29/08/2022 - 22:24

Do mladé generace režimní propaganda hustí, že poraženým náckům se někdy stalo bebí…

Fery 29/08/2022 - 23:23

Vraždění nemluvňat československou armádou v Přerově pod velením komunisty Pazúra je pro tebe OK, frondo?

fronda 30/08/2022 - 22:33

To je přesně ono. Z celé války a jejích příčin si historičtí revizionisté vyberou pár excesů. Pazúr nebyl komunista, ale přeběhlík a kariérista a dostal za své zločiny 20 let.

tOjsOuOni 29/08/2022 - 21:41

Na jaře opouštěla ​​9letá dívka Saša se svou rodinou Gostomel (Kyjevská oblast), když ruská armáda střílela na jejich auto.

Její nevlastní otec zemřel a dívka byla hospitalizována. Lékařům se dívčinu ruku nepodařilo zachránit.

Nyní má bionickou ruku.
#RussiaIsATerroristState

Eva L 29/08/2022 - 21:43

No nic, dam sem recept

jmm 29/08/2022 - 13:37

Strejda dědy ukrýval Ruské partyzány v Železných horách-jen se s nimi domluvil, že žádné akce v okoli….
30 000 000 dík Rusům, že se nvzdali….
A ti “čučkaři” na druhé straně čekali jak to dopadne a pak najednou hrhrhr a “lamanche” byl plný krve….

mírový štváč 4 29/08/2022 - 21:50

Stalin zmaril 1/3 vojclu zbytecne, prvosledovi pologramotni nerusove. Dalsich 10 mio pri cistkach, hladomorech vlastnich lidi.

O americke pomoci, spojencich ani tuk.
Co bylo r 39-41 to stejne.

Pomniky jste oblezli uz v kvetnu, v Pobalti je bolsevickym osvoboditelum od svobody kaci

pametnik 29/08/2022 - 21:52

Ty chceš od tuSSáků s bolševiků slyšet pravdu a dodržování smluv ??!

fronda 29/08/2022 - 22:22

Jistě by bylo lepší kapitulovat a čekat, kdo je případně zachrání, jako to předvedl bohatý a gramotný Západ.

Sovětský svaz zdědil zaostalost po carském Rusku, včetně negramotnosti a nevýkonného zemědělství. První světová válka a zahraniční intervence tomu nepomohla.

O spojencích se běžně mluvilo, stejně tak o dění v letech 39 až 41. Ale na rozdíl ode dneška se říkala pravda.

Pobaltí okupují nedemokratické režimy, navazující na diktatury 30. let. Lidé tam nemají možnost se svobodně projevit.

2% MINORITA 30/08/2022 - 01:22

Naštěstí názory

fronda 30/08/2022 - 22:29

To jsou fakta.

2% MINORITA 30/08/2022 - 01:23

Naštěstí názory

honza gajdoš(gajdosh) 30/08/2022 - 09:49

Tvl,”pobalti okupují nedemokratické režimy”, to nevymyslíš. To teda nejspíš i u nás, že?
A nebyly by pro Tebe ctěný Frondo, jediné demokratické volby takhle:
1) volební právo budou mít jen občané, kteří složí zkoušku před komisí složenou z členů KSČM, starších 60 let(Dolejš tam nesmí)

2) kandidovat můžou všechny subjekty

3) volby nebudou tajné, ale každý volební lístek bude adresný

4) pokud i přes toto “demokratické pozvednutí úrovně voleb” někdo bude volit prozápadní subjekt, dopustí se se trestného činu nejvyšší závažnosti a bude potrestán na hrdle nebo doživotní pracovní káznicí, buď v obnovených dolech v naší zemi, nebo v parnerském Rusku

fronda 30/08/2022 - 22:31

Pobaltské nedemokratické režimy se výslovně hlásí k diktaturám 30. let a stejně jako ony kriminalizují činnost řady nepohodlných politických stran. Tady jsou také takové tendence, ale zatím k tomu nedošlo.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.