Další rasistická kaňka soudů v USA

od redakce

Muže z americké Philadelphie propustili v úterý po 37 letech z vězení poté, co soudce zneplatnil jeho odsouzení. Willieho Stokese odsoudili za vraždu v roce 1984. Klíčový svědek v jeho procesu byl přitom už několik dní po vynesení verdiktu obviněn z křivé výpovědi. Informovala o tom agentura AP.

»Dnešek je ohromný den. Všichni jsme velmi vděční,« řekl v úterý médiím právník 61letého Stokese Michael Diamondstein. »Avšak také je to smutný den, protože nám připomíná, jakého bezpráví, neférovosti a nespravedlnosti se strážci zákona v Philadelphii tak dlouho dopouštěli,« dodal.

Klíčovým momentem případu byla výpověď Franklina Leeho, který se se Stokesem jako přátelil. Při předběžném soudním jednání uvedl, že se mu jeho známý přiznal, že zabil muže jménem Leslie Campbell. Lee během hlavního líčení v létě 1984 tuto výpověď vzal zpět, Stokes byl nicméně i tak uznán vinným a poslán na doživotí za mříže.

Lee svého »kamaráda« usvědčil v době, kdy byl sám ve vazbě kvůli nesouvisejícímu zločinu. Vyšetřovatelé mu prý za svědectví proti Stokesovi nabídli mírný trest a také zprostředkování drog a sexu, píše AP. Po Stokesově odsouzení se Lee přiznal ke křivému svědectví s tím, že si jeho přiznání vymyslel. O tomto vývoji byl ale podle ČTK Stokes informován až v roce 2015…

Úředník, který vyslechl argumenty v odvolacím řízení, tuto skutečnost označil za hrubé porušení ústavních práv černocha odsouzeného za vraždu. Soudce při následném jednání souhlasil a minulý týden odsuzující verdikt zrušil. Prokuratura v Philadelphii by ještě mohla spustit nový proces, plány v této věci však zatím neoznámila.

Zpráva o Stokesově propuštění přišla necelé dva měsíce poté, co se v USA dostal na svobodu jiný muž tmavé pleti odsouzený za vraždu za krajně problematických okolností. Kevin Strickland byl ve vězení ve státě Missouri dokonce více než 40 let. Jediná svědkyně, která jej v případě trojnásobné vraždy označila za spolupachatele, se po letech rozhodla svou výpověď odvolat…

(rj)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.