Také úterý sedmého března bylo dnem, kdy Francie znovu zažila stávky, blokády i demonstrace. Francouzi dali najevo, že důchodovou reformu prezidenta Emmanuela Macrona nadále odmítají.
Nechtějí posun věku odchodu do penze ze 62 let na 64. Odboráři chtějí život v zemi zcela zastavit a mluví o začátku nové fáze protestů, které trvají zhruba měsíc a půl, zatímco vláda stažení reformního plánu dál zatvrzele odmítá. »Je to první den nové fáze, s novým heslem: zastavit chod země,« prohlásil šéf svazu CGT Philippe Martinez. Úterní »mobilizace« proti reformě je už šestou. Účastnily se jí tři miliony lidí.
Odborový svaz CGT oznámil, že u všech francouzských rafinerií pracovníci přerušili dodávky pohonných hmot, a avizoval pokračování stávek. Protest se dotýká mnoha sektorů od základních škol, přes hromadnou dopravu po energetiku. Do stávky se zapojili i popeláři a řidiči kamionů, což znamená rozšíření protestního hnutí do nových sfér hospodářství. Deník Le Monde informoval, že na novinových stáncích na jihovýchodě Francie se neobjevilo nové vydání regionálních listů La Provence a Nice-Matin kvůli stávce v tiskárnách. Státní železniční dopravce SNCF a pařížský dopravní podnik RATP podle Českých novin varovaly před silným narušením provozu, z vysokorychlostních spojů TGV např. vyjíždí jen každý pátý. Pařížské letiště Charlese de Gaulla zrušilo pětinu spojů, Orly skoro třetinu. Ve školství se očekávala 60% účast ve stávce. V energetickém sektoru je provoz narušen už od víkendu a odboráři slibují »černý týden« s možností cílených výpadků proudu.
Nový vládní plán důchodové reformy představený v lednu, který aktuálně projednává francouzský Senát, je velmi nepopulární. Většina Francouzů s ním nesouhlasí a považuje reformu za nespravedlivou a s protesty souhlasí. Vláda chce hranici pro odchod do důchodu o dva roky zvýšit do konce dekády, prosazuje i rychlejší prodloužení doby, po kterou je nutné přispívat do penzijního systému pro vznik nároku na plný důchod. Jenže na to někteří pracující s nízkými platy potřebné finance ani nemají. Kromě demonstrací a stávek čelí kabinet odporu v parlamentu, kde Macronův blok nemá většinu. Zároveň návrh prosazuje v nestandardní proceduře, která umožňuje po jisté době začít opatření zavádět i bez souhlasu parlamentu… Odbory požadují úplné stažení návrhu.
(ava)