Korunovace? Divadlo za miliony liber v době krize

od redakce

Tak máme za sebou zase jedno pořádné divadlo. Dokonce ještě větší, než byl pohřeb vloni zesnulé britské královny Alžběty II. A když divadlo, tak samozřejmě zase z Londýna, nikoli ovšem z muzikálového West Endu, ale zase z jednoho z těch »hoch« církevních svatostánků, kde byl korunován Alžbětin nástupce, její syn Karel III.

Ano, ten Karel III., který coby princ Charles bezostyšně lhal při své první svatbě, aby po letech trýznění své choti nakonec donutil celým světem milovanou princeznu Dianu k rozvodu, protože nikdy nepřestal milovat svou celoživotní lásku Camillu.

Karel III. má bezpochyby jedno plus – a to svůj vztah k přírodě, k umírající planetě, na druhou stranu kromě pár charit a podpory několika projektů nikdy nešel proti kapitalistickému systému jako takovému, systému, který má na současné krizi ekonomické, sociální, energetické i ekologické největší podíl.

A tenhleten Karel III. byl v sobotu 6. května církevními preláty pomazán, aby jako jakýsi pokračovatel Ježíše Krista (tak nějak to tam říkali), tedy jako pokračovatel vlastně historicky prvního komunisty, utvářel z pozice svého nového úřadu život v míru a blahobytu. Nový král přijal rovněž ostruhy cti a odvahy, aby byl statečným zastáncem potřebných. Tak se budeme těšit!

Mega masáž

Vůbec jsme byli svědky neskutečné masmediální masáže na všech třech hlavních českých televizních kanálech i mimo ně. Už v předvečer korunovace moderátorka Televizních novin na Nově dojatě oznamovala, že »Londýn zažil mimořádnou událost, když král Karel III. vyšel ze svého paláce, aby se osobně pozdravil se svými poddanými«. No jo, ale proč vlastně mimořádnou? Vždyť to by měl dělat automaticky, denně, aby od těch svých poddaných zjišťoval, co je trápí a v čem by jim mohl pomoci. Jak ho k tomu při korunovaci vyzvali právě ti církevní činitelé, co mají obvykle plná ústa Krista, ale skutek utek!

Nova pak již od pátečního večera odpočítávala čas od začátku korunovace, skoro 11 hodin dopředu, jako kdyby šlo o pro Čechy, Moravany a Slezany nějakou zásadní dějinnou událost a ne jen o show pro davy, navíc show cizího státního útvaru.

Celou sobotu jsme byli přesvědčováni, jak celá Británie, ba celý svět se po sedmdesáti letech dožívají nejdůležitější události našich životů, jak se během celodenního přenosu nesmíme jít pomalu ani vyčůrat, aby nám něco podstatného neuniklo.

Realita je ale poněkud jiná. Zdaleka ne všichni Britové měli sobotu za nejdůležitější den svých životů. Část z nich naopak na Trafalgarském náměstí dala jasně najevo, že král Karel III. není jejich králem. Toto heslo měli na tričkách, transparentech i samolepkách. Přítomní podle serveru České noviny zmiňovali různé argumenty pro pád monarchie, hlavně ale kritizovali nedemokratičnost systému s dědičnou hlavou státu a nerovnost, kterou ztělesňuje. V neposlední řadě demonstranti zmiňovali netransparentní financování monarchie a poukazovali na to, kolik celá ta velkolepá korunovace bude stát liber v situaci, kdy ekonomická situace v Británii je v tomto století v historicky nejhorším stavu. Pomalu už srovnatelná s asociální bídou za časů premiérky Margaret Thatcherové. Není náhodou, že i teď v Británii vládnou asociální konzervativci, jejichž politiku Karel III. nekritizuje stejně, jako to nedělala jeho matka.

Podle účastníků protimonarchistického protestu členové královské rodiny nemohou dobře zastupovat britskou veřejnost, protože nerozumí problémům obyčejných lidí, píší České noviny. Katastrofální situace ve zdravotnictví, nezaměstnanost, hlad. Co s tím nový panovník udělá, když neodmítl honosné uvedení do úřadu? Nejspíš nic moc.

Republikánskou akci na Trafalgarském náměstí organizovalo hnutí Republic, které funguje už na čtyřicet let. Lídr organizace Graham Smith byl pro jistotu hned v sobotu ráno společně s několika dalšími členy zatčen, neměli si prý na protest s sebou přinést megafon. To holt je ta svoboda a demokracie, náš vzor, no.

Monarchie v ohrožení

Průzkumy veřejného mínění jsou i proto neúprosné. Popularita monarchie v Británii klesá, ač ji už jen drobná většina veřejnosti stále schvaluje. Konkrétně podle listu The Guardian v nedávno zveřejněném průzkumu dohromady 55 procent (z toho jen 28 procent ale považuje zachování monarchie za naprosto důležité, ostatní jen za spíše důležité), opačného názoru je dohromady zbylých 45 procent Britů!

(rj)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.