Bez vašich poplatků

od redakce

Již několik měsíců se na obrazovkách České televize objevuje u vybraných pořadů nápis: »Bez vašich poplatků by tento pořad nevznikl.« K němu se přidává i poděkování, že je platíme. Ostatně, málokomu se podařilo uniknout této platbě, určené zákonem, a přitom se v pohodlí domova dívat na televizi. Před zvlášť populární pořady, jakými jsou třeba Toulavá kamera či vědomostní soutěž Kde domov můj, jsou ještě zařazovány »upoutávky« stejného ražení s jejich moderátory.

Jistě mnohé diváky napadlo, že jde o kampaň před zvýšením televizních poplatků. Až Rada ČT zvolí nového generálního ředitele, tento záměr bude jistě realizován. Podle kandidátů na červnovou volbu lze soudit, že se ale nezmění to, co řadě diváků nejvíc vadí. Totiž nevyváženost zpravodajství a politických diskusních pořadů. Vedení ČT neriskuje, aby zmíněný slogan připojovala právě ke zpravodajství, protože se nechce dočkat zvolání typu: »A to by bylo dobře!« Příkladem může být vleklá válka na Ukrajině. Trvalo dlouhé měsíce, než si v ČT dovolili ke zprávě ukrajinského prezidenta o úspěších jeho vojsk špitnout, že to nejde ověřit z jiných zdrojů. Jako by novináři nevěděli, že ve válce nejde důvěřovat ani jedné ze stran. Už Napoleon zdůrazňoval význam propagandy, která se vyrovná několika plukům. Zřejmě pod tlakem propadu důvěryhodnosti ČT a možná i našich spojenců v NATO, kteří potřebují pro umístění amerických vojsk na našem území vyvolat u obyvatel strach, nikoli pochyby, se v ČT osmělili občas zařadit i jinou zprávu než výroky V. Zelenského. Nicméně po internetu stejně koluje jízlivé podotknutí: »Nevěřím, že vypnuli všechny dezinformační weby, neboť ČT stále vysílá.«

Dobrá, ve válečné propagandě je obtížné se orientovat. Požadavek vyváženosti by ale měl platit pro domácí politiku. Nestačí k vystoupení vládních představitelů připojit větičku od Aleny Schillerové z ANO, jak se zřejmě redaktoři ze zpravodajství domnívají. Spíše je na nich patrné okouzlení z moci, kterou mají. Projevilo se to znovu při letošní prezidentské volbě, kdy se ČT výrazně podílela na zvolení Petra Pavla. Dál ho sleduje na každém kroku, aby vytvářela obraz skvělého státníka. Petr Pavel sice verbálně odmítá kult osobnosti, ale zdá se, že prakticky je s tímto postupem srozuměn. Vláda jeho podporu potřebuje a on by měl přece splácet tu její. Navíc ČT v diskusních pořadech, včetně tzv. průzkumů volebních preferencí, dělá vše pro to, aby zabránila společnému postupu levice. Pravice se na koalici Spolu dohodla, ale podobný postup na levici by mohl zmařit plány na její dlouhodobou nadvládu. A zatím se to, nutno přiznat, daří. Televizní poplatky ale neplatíme za několik oblíbených pořadů, ale za celou veřejnou službu, od níž očekáváme víc než oslavu pravicové politiky.

Miroslava MOUČKOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.