České ženy podceňují onkologickou prevenci. Jedním z důvodů je strach z vyšetření a pak také obava z případné diagnózy. Ženy se dopředu bojí, co by rakovina pro ně mohla znamenat.
Screeningu a obecně prevence se účastní především mladší ženy, které ale rakovinou většinou ještě netrpí. Naopak starší ženy, u kterých je riziko vyšší, prevenci podceňují, říká výzkumnice Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – SYRI Anna Altová.
Nejčastější onkologické onemocnění českých žen je rakovina prsu. Mezi častá onemocnění patří rakovina děložního hrdla. Obě onemocnění jsou dobře léčitelná, pokud jsou zachycena včas. Screening těchto onemocnění je stále dostupnější, jít na mamograf nebo na stěry ale ženy často odmítají. Kromě strachu z diagnózy hraje roli i vztah s lékařem nebo možnost se trefit do ordinačních hodin v rámci pracovní doby.
»Lékaři často nemají dostatek času popsat ženám všechny aspekty prevence a co je čeká. Důvod může být i chování lékařů, a to nejen v gynekologické péči. Roli hraje např. i strach žen, který pramení kupříkladu už z návštěv jejich dětských lékařů. Ukazuje se, že ženy, které mají negativní zkušenost s lékařskou péčí, se často nechtějí účastnit ani prevence,« uvedla Altová.
Strach z vyšetření výzkumníci zaznamenali u pětiny žen, strach z diagnózy pak u 23 procent. »Nejčastěji, konkrétně v 36 procentech, však ženy uvádí, že nepociťují žádné příznaky daných onemocnění, cítí se zdravé a nemají tedy podle svého mínění důvod se prevence účastnit. To je ale velký problém, protože aby člověk pociťoval příznaky, tak už musí být v pokročilém stadiu onemocnění, kdy už moderní medicína nemusí být schopná problém vyřešit,« informovala Altová.
I když je trend stále nevyhovující, může se změnit. Odpovědnost mají především mladé ženy, které na vyšetření chodí, přestože riziko u nich z důvodu věku není výrazné. »Tím, jak bude tato generace stárnout, by se mohla situace zlepšovat. Předpokládáme, že dnes mladé ženy budou mít tendenci ve screeningu pokračovat i ve starším věku a tím pádem se to bude zlepšovat,« uzavřela Altová.
(vž)