USA ztratilo vojenské prvenství

od redakce

Pro celý svět se spojené státy americké představují jako vojenská, ekonomická a politická velmoc. Vnitřní hlasy v USA ale prozrazují, že velmocí již nejsou. Admirál námořnictva USA Charles A. Richard, velitel Stratcomu otevřeně přiznal, že USA ztratily prvenství ve vyzbrojování. Čína, Rusko i Indie jsou ve vývoji nových zbraní již před nimi.

Během projevu na výročním sympoziu a aktualizaci průmyslu v roce 2022 Naval Submarine League Richard řekl, že USA se musí připravit. »Musíme udělat nějakou rychlou, zásadní změnu ve způsobu, jakým přistupujeme k obraně tohoto národa,« řekl. »Řeknu vám, že současná situace živě osvětluje, jak jaderný nátlak vypadá a jak se k tomu stavíme, respektive nestavíme. Současná ukrajinská krize, ve které se právě nacházíme, je jen rozcvička,« uvedl tento týden americký důstojník během armádní konference. »Větší krize je na cestě. A nebude dlouho trvat, než budeme procházet zkouškou, kterou už jsme si dlouho neprošli,« doplnil v projevu, o kterém informovalo americké ministerstvo obrany.

Konkurenti jako Čína, řekl Richard, předčí USA, a to dramatickým způsobem. Spojené státy musí zintenzivnit svou odstrašovací hru, řekl, jinak budou svrženy. »Jak hodnotím naši úroveň odstrašení vůči Číně? Loď se pomalu potápí,« řekl. »Potápí se to pomalu, ale klesá to, protože v zásadě modernizují a realizují nové projekty v terénu rychleji než my. Jak tyto křivky pokračují, nebude záležet na tom, jak dobrý je náš [provozní plán] nebo jak dobří jsou naši velitelé nebo jak silní jsou naši vojáci – nebudeme jich mít dost. A tento problém se může projevit velice rychle…«

Poslední z oblastí, kde USA stále dominují, jsou jejich podmořské schopnosti – americká ponorková flotila, řekl Richard. »Podmořské schopnosti jsou stále jedinou… možná jedinou skutečnou asymetrickou výhodou, kterou proti našim soupeřům stále máme,« řekl Richard. »Ale pokud nezrychlíme tempo, pokud jde o vyřešení našich problémů s údržbou, spuštění nové výstavby… pokud na to nedokážeme přijít… nebudeme mít dobrou pozici k udržení strategické funkce odstrašování a národní obrany.«

Podle něj vede cesta zpět k tomu, co USA dělaly před 60ti lety. Tehdy byla americká armáda schopna vyvíjet zbraňě a systémy mnohem rychleji. Dnes jen modernizuje ty staré a procházející, ale nové moderní vymýšlet a vyránět nestíhá.

Rusko a USA u jednoho stolu?

List Kommersant přišel s informací, že Rusko a Spojené státy zvažují obnovení jednání o strategických jaderných zbraních. První rozhovory od začátku ruské invaze na Ukrajinu by se mohly uskutečnit už na konci tohoto měsíce nebo na začátku prosince. Zástupci ministerstev zahraničí obou zemí dříve uvedli, že o uspořádání osobního setkání v rámci dohody Nový START jednají. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová 29. září řekla, že Moskva a Washington hovoří zejména o setkání bilaterální poradní komise. Náměstkyně pro kontrolu zbrojení na americkém ministerstvu zahraničí Bonnie Jenkinsová 28. října uvedla, že USA »hledají termíny pro setkání s Rusy«.

Dohodu zvanou Nový START Moskva a Washington prodloužily letos v únoru, platit má do roku 2026. Smlouva, kterou v Praze v roce 2010 podepsali tehdejší prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, omezuje počet jaderných hlavic i jejich nosičů. Popisuje rovněž podmínky ověřování a inspekce jaderných zbraní druhé strany.

Od zastrašování tedy USA začíná uvažovat o diplomacii. Podle všeho mu minimálně v jaderné oblasti nic moc jiného nezbývá.

(hel)

Přečtěte si další články

10 komentáře

Yurri Simon 10/11/2022 - 09:19

Ničemové! Táhněte, vyzývají Rusové na sítích své vojenské velení. Ukrajinci se na ústup nepřítele z Chersonu dívají s humorem.

Tolik sprostých slov, nadávek a zoufání ruský internet dlouho nezažil. Odevzdat největší ukrajinské město, které se Rusům od 24. února povedlo obsadit, do rukou „nepřítele“, pokládá část ruské veřejnosti za „potupu, zbabělost a zradu“. Ukrajinci jsou ve svých emocích střídmější –⁠ nad chersonskou radnicí zatím ještě žlutomodrá vlajka nevlaje, upozorňuje poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

„Idioti, zku*vený ničemové, ať táhnou do pr*ele!“ Takto účastníci diskusí o vývoji na ukrajinské frontě na ruských sociálních sítích kupodivu tentokrát nečastovali protivníka, tedy ukrajinskou armádu, ale své velení, své generály, své politiky.
Oznámení generála Sergeje Surovikina, velitele takzvané speciální vojenské operace, jak se v Rusku musí říkat válce proti Ukrajině, o nelehké situaci na chersonském úseku fronty a rozhodnutí ministra obrany Sergeje Šojgua o stažení ruských vojsk z Chersonu, vyvolalo v ruskojazyčném segmentu internetu snad větší bouři nevole, pohrdání a kritiky než útěk Rusů z Izjumu či Limanu.

„My odcházíme!“ volali Rusové, jako by nevěřili vlastním uším. „Vždyť teď budou HIMMARSama střílet přímo na Krym!“

A padla i rétorická otázka: „Tak Rusko je tady navždy, jo? Opravdu?“ Což je narážka na různé výroky ruských politiků a především zvolání vrcholného představitele vládní strany Jednotné Rusko Andreje Turčaka, které zaznělo letos v květnu, dva a půl měsíce poté, co do Chersonu vkročil první ruský voják: „Rusko zůstane v Chersonu navždy.“ V září byl tento výrok stvrzen takzvaným referendem o připojení Chersonské oblasti k Ruské federaci.

Do Chersonu začaly přijíždět ruské učitelky a za příplatek každé ráno učily děti ruskou hymnu. Přivezeni byli i někteří úředníci, aby kontrolovali kolaboranty z řad Ukrajinců. Byť lásku k Rusku projevovali na každém kroku, jako Ukrajinci se v Moskvě netěšili absolutní důvěře. Do města se natlačily i ruské banky s rublem, ruští operátoři a ruská televize se svými zprávami o úspěších na frontě i mírové misi Moskvy.
„Kur*a, taková ostuda… A kdy Krym a Doněck odevzdáme?“ ptá se Nikolaj. „Asi manévr,“ odpovídá Saša Šeluchin ironicky. „Kdy to s tou kyjevskou chuntou skončíte!“ vyzývá velení armády, která se ocitla ve slepé uličce: stala se obětí propagandistických hesel politiků, kteří především v prvních týdnech po invazi tvrdili, že Ukrajina představuje jeden velký tábor nacistů, který je třeba celý zlikvidovat, zemi denacifikovat a její politické vedení fyzicky odstranit.

Lidé, kteří těmto tvrzením uvěřili, teď volají po pokračování boje s nacismem, což je odvěkou povinností každého Rusa, jak rovněž zní z internetu. „Tak jsme tam neměli lézt! Za co umírají naši kluci! Jste zrádci!“ napsala od plic Světlana a stovky uživatelů internetu s ní souhlasí.

Oficiální ruská média se ale omezila na suché konstatování, zveřejnění prohlášení ministra obrany Šojgua a velitele speciální vojenské operace Surovikina a krátké vysvětlení, že životy vojáků i civilistů jsou v Rusku ceněny nade vše.
Nejznámější prokremelský televizní moderátor Vladimir Solovjov po krátkém zděšení zdůrazněném mnoha vykřičníky za větou „Odcházíme z Chersonu!“ začal zveřejňovat videa s vděčnými obyvateli města, které se před Ukrajinci podařilo zachránit převozem na levý břeh.
Kritikou ruského velení tentokrát šetřil i zakladatel a majitel soukromé armády známé jako vagnerovci Jevgenij Prigožin. Rozhodnutí o stažení vojsk z Chersonu označil za „moudré“. Nyní prý vojska zaujmou ze strategického hlediska lepší pozici.

S tím souhlasí i čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, který opakovaně vyzýval k útoku na západoevropská města a použití jaderné zbraně. „Nepřítele zabíjet nepřestaneme, v boji neustaneme,“ slíbil a upřesnil, že Cherson bylo možné udržet, ale stálo by to příliš mnoho životů ruských vojáků. Naznačil také, že celá situace vznikla vinou velení, které operaci řídilo do příchodu Surovikina.

Podle investigativního serveru Vjorstka administrativa prezidenta Putina přikázala médiím, která v Rusku ještě mají povoleno vycházet, aby necitovala a nevydávala rozhovory s poslanci Dumy, kteří se k rozhodnutím ruské generality vyjadřují kriticky.
Co říká ruský generál, v Kyjevě neberou vážně
Na ulicích ukrajinských měst nikdo neplesal ani netancoval, téma Cherson ale bylo slyšet doslova odevšad. Lidé se o tom, co tenhle ruský krok znamená, baví na zastávkách MHD i na sociálních sítích. Mnozí děkují ukrajinským vojákům za vytrvalost a statečnost, kterou na frontě u Chersonu projevují. Jiní chválí velení za zdrženlivost při osvobozování okupovaných teritorií. Skoro všichni ale vyjadřují velkou nedůvěru ke všemu, co zní z Moskvy a z úst ruských generálů a politiků.

Většina Ukrajinců hledá za rozhodnutím o opuštění Chersonu „ruskou lest“. Na sociálních sítích Ukrajinci připomínají, že Rusové vždy vysvětlují své vojenské neúspěchy buď slovy o „dobré vůli“, nebo „přeskupením sil, stabilizací situace na frontě a důmyslnou taktikou“. Vždy jde hlavně o plán, který schválili v Kremlu, nikdy o úprk, selhání či prohru.

„Je to show,“ uvedla pro ruskou televizi Dožď mluvčí Operativního velení „Jih“ Natálie Humeňjuková. Podle ní se Rusové snaží „zachovat si tvář“, když tvrdí, že jim jde o životy vojáků a civilistů.

Skutečná vojenská operace ovšem probíhá bez hlasitých prohlášení a proklamací, tvrdí ukrajinská mluvčí. „Jde o element informačně-psychologické operace, aby vytvořili falešný obraz a zastínili své skutečné cíle,“ řekla Humeňjuková.

Ukrajinské veřejné mínění je na rozdíl od situace v Rusku ve shodě s oficiálním postojem Kyjeva. Kancelář ukrajinského prezidenta ale oznámila, že skutečné příznaky odsunu ruské armády z Chersonu nevidí. „Činy hovoří jasněji než slova,“ stojí v prohlášení poradce prezidentské kanceláře Mychajla Podoljaka.

„Ve městě zůstává značná část ruské skupiny vojsk a do oblasti se stahují další rezervy. Ukrajina osvobozuje území podle toho, jaké má informace od své rozvědky, a ne podle toho, co řeknou ve zrežírovaných televizních prohlášeních,“ řekl.

„Někteří si myslí, že jsou moc chytří… Ale my jsme o krok vepředu,“ napsal na sociální sítě Andrij Jermak, šéf ukrajinské prezidentské kanceláře. Stejně jako hlava Mykolajivské oblasti Vitalij Kim nevěří, že Rusové skutečně svá vojska z Chersonu stahují. „Pokud Rusové něco říkají, znamená to, že udělají něco úplně jiného,“ soudí Kim.

Ruskému stahování nevěří ani někteří ruští propagandisté. Ředitelka ruské televize RT Margarita Simonjanová na svém kanálu na Telegramu cituje reportéra státní televizní společnosti VGTRK Andreje Ruděnka: „Jsem přesvědčen, že se do Chersonu ještě vrátíme, ale z druhé strany!“

mladý liberál 09/11/2022 - 15:26

Nemusí mít přeci všechna prvenství, ať si klidně i jiní v něčem vyniknou. USA stačí, že vytvořily největší dluh na světě, nebo že provedly největší a nejdůkladnější genocidu původního obyvatelstva.

Oslavují návrat společných zateplovacích míst 09/11/2022 - 08:26

Z nedostatku se rychle udělá ctnost: „Vezmeme se za ramena “, „ Nikdy nepůjdeš sám “, „ Zvládneme to “: Socialistická hesla jsou vzývána stále nestydatěji –

Tak řeší situaci v v Berlíně – ve svém „boji“ s energetickou krizí, kterou si spolková vláda způsobila téměř zločinným způsobem ruskou sankční politikou

fronda 09/11/2022 - 00:57

Jistě, přežitky plynoucí ze staleté carské nadvlády se nevyhnuly ani bolševikům.

Ovšem rudý teror byl až reakcí na teror bílý a na zahraniční intervenci imperialistů.

V historii existovalo a existuje řada daleko šílenějších terorů, jenom teror “pánů” proti obyčejným lidem se tak ňák nebere. Ale když se to někdy obrátí, to je hned povyku…

fronda 09/11/2022 - 00:50

Naopak, byla to nejlepší událost, alespoň pro všechny vykořisťované. A že jich bylo a je!

Země bývalého Sovětského svazu jsou v problémech jenom kvůli rozbití Sovětského svazu (i když to voliči nechtěli) a návratu zpět do kapitalismu (ani to voliči nechtěli).

Rudý vítr 08/11/2022 - 15:00

Sovětský svaz vždy nejlepší na obranu.Zapad ten vždy zabíjel

fronda 09/11/2022 - 00:50

Kde se tu vzal Putin?

Čech 09/11/2022 - 14:02

Nikdy neříkej nikdy ani vždy. Byl to SSSR, který nám na konci 80. let vrazil kudlu do zad a předhodil nás západní oligarchii ke zkolonizování a vydrancování.

fronda 10/11/2022 - 00:16

Zrádce Gorbačov.

Yurri Simon 10/11/2022 - 09:21

Upřímnou soustrast, soudruzi.. Smiřte se s tím, že jak NSDAP po prohrané válce v Německu, tak i komouši po prohrané studené válce – po zásluze odtáhli do prdele..! :)

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.