Biliony sem, biliony tam

od redakce

»Vláda mně ukládá, abych do října 2023 jednala s americkou stranou tak, abychom vyjednali samozřejmě co nejlepší, nejvýhodnější podmínky pro Českou republiku. Švédské nadzvukové letouny máme do roku 2027, respektive s opcí do roku 2029,« řekla v jednom novinovém rozhovoru ministryně obrany Jana Černochová. Řeč je o připravovaném nákupu amerických stíhaček F-35 pro Armádu ČR. Ta dosud využívala od roku 2005 JAS-39 Gripen, které si od Švédska pronajímá. Máme k dispozici 12 jednomístných stíhaček a dvě v dvoumístném provedení.

Je však vůbec finančně reálné, aby si Česká republika mohla dovolit nákup 24 strojů F-35? Všechna čísla hovoří proti, ale Černochová a nový náčelník generální štábu Karel Řehka, podporovaní současnou vládní garniturou, si stojí za svým. I za cenu toho, že si na nová letadla půjčíme a giganticky se zadlužíme. Pokud tento nesmysl Fialova vláda dotáhne k realizaci, tak ještě několik generací ji bude proklínat. Zvláštní, že kabinet využívá každou příležitost ke kritice schodku Babišovy vlády, ale po této připravované finanční eskapádě bude 300miliardový minus ve státním rozpočtu zcela zanedbatelný.

Ještě před jednáním s americkou stranou by si Černochová měla zopakovat základní počty, které zvládne absolvent základní školy. Podle dostupných informací je cena jedné stíhačky v přepočtu 1,9 miliardy Kč, za 24 letadel by vysolil náš stát 455 mld. Kč, ale to se jedná o základní cenu. My bychom však platili systémovou cenu, která je zhruba dvojnásobná – tedy skoro bilion Kč. Za 30 let předpokládané životnosti letadel se vyšplhá systémová cena na 4 biliony Kč. K tomu se musí započítat úroky a jsme na 7 až 8 bilionech Kč. Provozní náklady dosáhnou za 30 let trojnásobku kupní ceny. K 24 stíhačkám F-35 potřebujeme nejméně stejný počet pilotů, jejichž přeškolení bude taky něco stát. Každý z nich by měl nalétat ročně kolem 60 hodin, přičemž jedna letová hodina vyjde na cca milion korun. Jednoduchým výpočtem dojdeme k částce kolem 1,4 miliardy Kč. A kde jsou náklady na pojištění letadel, provoz, opravy, úpravy letišť, logistiku?

Připomeňme, že příjmy státu jsou pro letošní rok naplánovány na 1,6 bilionu, výdaje cca na 1,9 bilionu Kč. No tak si půjčíme. Biliony sem, biliony tam. Černochová i Řehka si už kryjí záda, když se mluví o tom, kde na to vzít. Ten nákup prý vlastně rozhodli už jejich předchůdci na generálním štábu. »Před dvěma lety – ještě jako předsedkyně výboru pro obranu – jsem se chtěla informovat, jak mají armáda a ministerstvo obrany vymyšleno, jaký bude další vývoj nadzvukového letectva. Bylo mi řečeno, že se chystá nějaké vojenské doporučení, na kterém pracuje Armáda České republiky. Tehdy to říkali pan náčelník generálního štábu Aleš Opata a pan ministr obrany Lubomír Metnar. Já jako nová ministryně a pan generál Karel Řehka jako nový náčelník generálního štábu plně respektujeme to, co v tom doporučení bylo,« tvrdí Černochová. A Řehka jí přizvukuje: »Vojenské doporučení dělali moji předchůdci. Já v podstatě přišel k hotovému, měl jsem možnost se s ním seznámit, a je zpracováno opravdu kvalitně.«

Tak »kvalitně«, že předem byl vyřazen ze soutěže švédský Saab, výrobce gripenů. Přitom gripeny jsou rychlejší než F-35, mají lepší manévrovací schopnosti, což je dost podstatné na evropském nebi. F-35 jsou mnohem větší a dvakrát tak těžší. Na gripeny jsou naši piloti vycvičení a logistika zavedená. Navíc Švédové nabídli, že po uplynutí smlouvy nám letouny ponechají zadarmo. Pochopitelně Saab byl rozhodnutím české vlády rozladěn a sdělil, že nedostal možnost představit současné a budoucí možnosti gripenů. Což Černochová okomentovala stručně: »Ano, neměli možnost a nebudou ji mít, pokud se dohodneme s americkou stranou. Vláda rozhodla tak, jak to považuje za nejlepší pro Českou republiku a pro její armádu.« Konec a tečka. My máme zřejmě peněz dost, vždyť to všechno stejně zaplatí čeští občané a firmy na daních. Tak jako platí nehorázné ceny za elektřinu, plyn a pohonné hmoty. Jak řekl jeden nejmenovaný vojenský odborník: »Pro amerického dodavatele to bude finanční mejdan.« Pro nás naopak finanční průšvih.

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

23 komentáře

Australan 17/08/2022 - 23:56

Ukrajinské ministerstvo obrany informovalo, že doteraz neprišli ani o jeden systém HIMARS, aj keď Rusko opakovane prináša informácie o ich ničení. Od začiatku invázie dostal Kyjiv najmenej 20 týchto systémov. (Guardian)

Po explóziách na základniach na Kryme Rusi z oblasti narýchlo sťahujú lietadlá a vrtuľníky, informovala ukrajinská vojenská rozviedka, ktorá zaznamenala prelety už 24 strojov.

Ukrajincov na Kryme aj inde, aby sa vyhýbali ruským základniam. „Nepribližujte sa k vojenským objektom ruskej armády,“ varoval prezident v pravidelnom príhovore s tým, že pre „fušerstvo“ môžu takisto vybuchnúť.

Australan 17/08/2022 - 23:56

Ukrajinské ministerstvo obrany informovalo, že doteraz neprišli ani o jeden systém HIMARS, aj keď Rusko opakovane prináša informácie o ich ničení. Od začiatku invázie dostal Kyjiv najmenej 20 týchto systémov. (Guardian)

Po explóziách na základniach na Kryme Rusi z oblasti narýchlo sťahujú lietadlá a vrtuľníky, informovala ukrajinská vojenská rozviedka, ktorá zaznamenala prelety už 24 strojov.

Ukrajincov na Kryme aj inde, aby sa vyhýbali ruským základniam. „Nepribližujte sa k vojenským objektom ruskej armády,“ varoval prezident v pravidelnom príhovore s tým, že pre „fušerstvo“ môžu takisto vybuchnúť.

Josef Lipa 17/08/2022 - 00:53

Ani jedna ruda kunda neutekla za 30 let za svobodou a prosperitou do euroasie.

svaty_Vaclav 16/08/2022 - 23:16

Váženi soudruzi a příznivci.
Opravdu souhlasite s vyzbrojením naší armády lepšími, rychlejšími a levnějšími stíhačkami Gripen?
Toto jako chcete Rusku a Putinovi udělat?! Vážně?
Pojďme k volbám podpořit ODS!

detox 16/08/2022 - 23:40

Jaké Gripeny? Vždyť ty už přeci dávno máme.

za vůdce!, myslím Putina 17/08/2022 - 00:36

Takže jseš pro ?!

detox 17/08/2022 - 09:07

Pro co?

za vůdce!, myslím Putina 17/08/2022 - 17:47

Hrozit Rusum Gripeny

fronda 16/08/2022 - 22:57

Vazalové amerického režimu v čele s Hnědalou nemohou jinak. Jen plní rozkazy.

tatka 17/08/2022 - 00:38

Že tys nedával ve škole pozor

fronda 17/08/2022 - 01:16

Vždycky se směju, když vidím, jak se dnes různé celebrity chlubí homosexualitou, jak se po ulici vodí za ruku dvě holky. Za mých mladých let bylo něco takového nepředstavitelné, za přítelem jsem jezdil tajně do Prahy,”

Rudolf 17/08/2022 - 01:17

Chudáčku malej, teď někoho máš?

Lepší než rudé sračky 16/08/2022 - 22:18

Čistírny odpadních vod pro obce v CHKO budou | 16 Srp 2022
Před kým utíkají ukrajinští uprchlíci? | 16 Srp 2022
Čeští odborníci učí Mongoly pečovat o les | 16 Srp 2022
Jan Ambrůz v Domě umění města Brna | 16 Srp 2022
Příležitost pro české podnikatele: Metalex Vietnam 2022 | 16 Srp 2022
Vědci budou sdílet informace, jak efektivně hospodařit s vodou | 16 Srp 2022

Home»Zpravodajství»Vymažme fialovou vládu!

Vymažme fialovou vládu!
16 Srp 2022 Zpravodajství, Z domova

Jedenatřicátý ročník Přátelského setkání Čechů, Moravanů a Slováků na Lázku první srpnovou sobotu byl letos přece jen trochu jiný. Nejen z důvodu pandemie koronaviru, kvůli které proběhly předchozí ročníky pouze symbolicky, ale především kvůli situaci občanů České republiky, kteří se vinou neodpustitelných kroků vlády Petra Fialy dostali do jedné z nejhorších ekonomických situací v dějinách země.

I právě proto spustila Komunistická strana Čech a Moravy kampaň »Vymažme fialovou« a pořádá řadu protivládních akcí po celé České republice. Na akci reprezentovali ÚV KSČM jeho první místopředseda Petr Šimůnek a místopředsedové Milan Krajča a Ludvík Šulda, který vystoupil s hlavním projevem. V něm připomněl stav, ve kterém se vinou pravicové vlády nachází naprostá většina obyvatel ČR.

Spoléhají na krátkou paměť

Připomněl situaci, kdy levnou energii vyrobenou v našich jaderných a tepelných elektrárnách obchodujeme přes burzu v Lipsku, což její ceny žene do závratných výšek, a kdy v době hospodářské krize plánuje Fialova vláda zbytečný nákup amerických stíhaček F-35 v hodnotě několika set miliard korun.

V jeho projevu rezonovaly i výsměchy »fialové« vlády, která zdražování svaluje na současný konflikt na Ukrajině, kdy se spoléhá na krátkou paměť občanů, neboť zdražování začalo již na konci minulého roku. Závěrem připomněl korupční praktiky hnutí STAN, kdy jeho vysocí činitelé, místopředsedové strany i poslanec Evropského parlamentu, byli buď zatčeni či se ukázalo, že byli v kontaktu s trestně stíhanými osobami a jejich chování bylo více než podezřelé.

Petr Šimůnek na Lázku zahájil kampaň KSČM »Vymažme fialovou«, kdy připomněl nejen ekonomický stav země, ale také chování pravice, která místo snahy o podporu mírových rozhovorů Ruska a Ukrajiny nás v podstatě zatahuje do válečného konfliktu na základě financování vojenské výzbroje Ukrajiny či přímým vývozem vojenské techniky na ukrajinské území. Milan Krajča, který je aktivním organizátorem mírových demonstrací a protivládních mítinků, vyzval přítomné, aby se účastnili všech akcí pořádaných KSČM, protože se nacházíme v situaci, kdy je nutné vyjít do ulic a svůj odpor k vládě dávat hlasitě najevo.

Dětští hrdinové

Po skončení projevů čekal návštěvníky bohatý program, který moderovala bývalá poslankyně Květa Matušovská. Paralelně k němu probíhaly v nedalekém stanu diskuse, ve kterých postupně vystoupili Jaromír Vašek, prezidentský kandidát Josef Skála, Petr Šimůnek, Milan Krajča a Václav Snopek. Lidé zaplnili diskusní stan již při první tematické diskusi o situaci v Donbaské a Luhanské lidové republice, podrobně popsané Jaromírem Vaškem, který tuto oblast pravidelně navštěvuje.

Asi nejemotivnější část vyprávění tvořily jeho zážitky z návštěv tamních škol, jejichž žáci se pravidelně prezentují, například v rámci vystoupení pěveckých či tanečních souborů.

Mnoho dětí z tamní oblasti se stalo hrdiny. Například osmiletá Vladislava ze Šachťorska (DLR) dostala vyznamenání za hrdinství, kdy v době bojů, riskujíc svůj život, nosila léky a jídlo nemohoucím staříkům ve městě. Vašek ve svém vystoupení připomněl, že západní země osm let zcela ignorovaly situaci na Ukrajině. Ignorovaly existenci nacistického hnutí AZOV, masakr v Oděse i zabíjení dětí a žen v Doněcku.

Hirošima a Nagasaki

Plno bylo i při diskusi s prezidentským kandidátem Josefem Skálou. Ten poctivě odpovídal na všechny dotazy přítomných a několikrát zdůraznil nutnost spolupráce všech levicových a vlasteneckých protivládních stran a hnutí. Akce proběhla v den, kdy si japonská Hirošima připomněla nejhrůznější den své historie. Před 77 lety chtěly USA dokázat svoji nadřazenost a na příkaz tehdejšího prezidenta Harryho Trumana svrhly první atomovou bombu na toto japonské město. Tři dny poté, 9. srpna 1945, potkal stejný osud město Nagasaki. Hrůzný akt moci si vyžádal několik set tisíc mrtvých.

Právě vojenské operace USA a zbytečné prodlužování konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, kdy vláda Petra Fialy se místo podpory výzev k mírovým rozhovorům aktivně podílí na dodávkách vojenské pomoci Ukrajině, patřily k hlavním tématům diskutujících návštěvníků mítinku na Lázku.

Vzpomínka na partyzány

Na Lázku jsem byl naposledy před čtyřmi lety, a pokud bych měl sdělit svůj nejsilnější dojem z letošního ročníku, tak je jím bezesporu fakt, že mnoho z těch, kteří i přes nepřízeň počasí zaplnili zdejší areál, jezdí na tuto akci desítky let. Právě ti, kdo se pravidelnou účastí na těchto akcích nebojí veřejně prezentovat své levicové názory, jsou stabilním základem komunistického hnutí v České republice.

Po skončení akce jsem se na chvíli zastavil v nedaleké obci Cotkytle a se dvěma domorodci si připomněl II. světovou válku, kdy právě zdejší obec byla obsazena wehrmachtem i gestapem. Zdejší kopcovitý a lesnatý terén a nadmořská výška kolem 700 m n. m. byly ideální pro úkryty partizánských jednotek, které sice byly několikrát rozprášeny gestapem, aby se postupně opět aktivovaly díky novým dobrovolníkům i sovětským zajatcům uprchlým z pochodů smrti. Jedním z útočišť partyzánů ve zdejší obci byl i tzv. Pecháčkův dům. I díky tomu je oblast Cotkytle a Lázku symbolem odporu, vzdoru a vlastenectví.

Společná akce OV KSČM Ústí nad Orlicí a OV KSČM Svitavy, na které se podílí několik desítek členů KSČM, tento symbol stále připomíná a posiluje. Pořadatelům za to patří velký dík.

Roman ROUN

FOTO – autor

TAGS TOP
Facebook linkedin
Související
Čistírny odpadních vod pro obce v CHKO budou
Čistírny odpadních vod pro obce v CHKO budou
16 Srp 2022
Čeští odborníci učí Mongoly pečovat o les
Čeští odborníci učí Mongoly pečovat o les
16 Srp 2022
Jan Ambrůz v Domě umění města Brna
Jan Ambrůz v Domě umění města Brna
16 Srp 2022
37 Comments

SOUTĚŽ O NEJVĚTŠÍ PIČOVINU
16/08/202222:04 –
VK- Šéfredaktor AE News

Americká herečka Anne Heche se pokusila utéct z pytle na mrtvoly v přímém přenosu televize v Los Angeles, ale hasiči jí to nedovolili a odvezli ji do nemocnice! Záhy poté o ní začali tvrdit, že je v kómatu a bude odpojena od přístrojů, až se najde vhodný příjemce pro její orgány, protože v řidičáku měla informaci o Donor programu! Na její orgány již někdo čekal v době, kdy ještě byla naživu a teprve ji vezli do nemocnice? V září přitom bude premiéra jejího filmu o obchodu s lidským masem! Z hořícího auta ji vytáhli bez popálenin a bez shořelých vlasů! Mrtvý mozek zjevně neměla, když chtěla utéct!
Americkou alternativou v posledních hodinách otřásají naprosto neuvěřitelné a bizarní záběry americké herečky Anne Heche, která 5. srpna se svým vozem Mini Cooper napálila v plné rychlosti do jednoho z rodinných domků v Malibu v Los Angeles. Motor začal okamžitě hořet a herečka prý měla v krvi kokain a fentanyl. Požár auta sledovala i helikoptéra místní televizní stanice a komentátor v té chvíli netušil, o jakou osobu v autě se jedná. Hovořil o ní tedy v mužském rodě, ale to není to hlavní. Když se kolem sjeli hasiči, tak do médií pronikla zpráva, že jedna osoba v autě uhořela po děsivém nárazu v plné rychlosti do rodinného domu. Jenže záběry z helikoptéry zachytily neuvěřitelnou scénu, a to doslova jako z béčkového hororu, o kterém byste si mysleli, že se to nikdy v reálu stát nemůže.

Dvojice hasičů odvážela na vozíku tělo zabalené v bílém pytli, redaktoři televize prostě mysleli, že se dívají na transport zabalené mrtvoly. Když se hasiči s vozíkem přiblížili k sanitce, najednou se tělo z pytle prorvalo ven a herečka Anne Heche se snažila z vozíku mermomocí utéct. Podle informací nešlo o pytel, ale o zakrývací plátno pro převoz zemřelých. Když pacient zemře, plátno se přes něj přebalí od hlavy až k patám. Hasiči ji ale chytili a vtlačili do sanitky. Krátký záběr odhalil 4 zásadní fakty. Za prvé, herečka po vytažení z auta rozhodně neměla mrtvý mozek, nebyla v kómatu a ovládala své tělo naprosto dokonale, nebyla ani paralyzovaná.

Za druhé, neměla na těle žádné popáleniny, žádné spálené oblečení. A za třetí, neměla nijak poškozené vlasy od ohně nebo od žáru. Vlasy jsou první věc, která na člověku shoří a chytne, přičemž není potřeba ani kontakt s otevřeným plamenem, ale stačí pouhý sálavý žár. Anne Heche měla vlasy v pořádku. A za čtvrté, nedostala první pomoc. Měla dostat masku s kyslíkem a rozhodně jí neměli zabalovat do pytle, resp. do prostěradla, protože potřebovala dýchat, a to s hadrem na hlavě a na hubě prostě nejde

preceda 16/08/2022 - 20:55

Bambiliony budou stat migranti

Nino 16/08/2022 - 20:54

Tady pisalci by se mohli priblizit veku clenu KSCM, aby jsme jim lepe rozumeli. Zadny fakebook a tak. Tento snad chce rychlejsimi letadly skodit Rusku?

Gejza 16/08/2022 - 14:31

Souhlasím, škoda jen, že autor není při sběru dat pečlivější. Pan Koller, od nějž evidentně čerpá, při interpretaci údajů chybně posunul desetinnou čárku, což pod svým videem s omluvou zkorigoval v autorském komentáři. Jsou to tak obrovské sumy, že se v tom člověk snadno zamotá, ale na ty uváděné by nestačilo ani několik ročních rozpočtů ČR. Prvotní chyba je ve vynásobení 1,9 mld. x 24, což je správně 46 mld., nikoli 455. Od toho se pak opdvíjí další čísla. Ovšemže i tak je to obrovská suma, kterou ci ČR nemůže dovolit, ani kdyby takováto drahá a přitom ne moc povedená letadla skutečně potřebovala.

FertAgro 16/08/2022 - 21:00

Kdyby tam zustali Stropnicky nebo Metnar, tak by se to nestalo.

Zlatí komunisti, zlatí! 16/08/2022 - 12:37

ČSLA provozovala 16 stálých vojenských letišť. V roce 1988 provozovala celkem 687 letadel (z toho 407 bojových), 101 bojových vrtulníků, 4585 tanků, 540 protitankových raketových kompletů, 77 odpalovacích zařízení pro rakety, 4900 bojových obrněných vozidel a 3445 děl, raketometů a minometů.

Paterak 16/08/2022 - 13:10

Sprostý podpásový úder

fronda 16/08/2022 - 22:56

Bylo to nutné kvůli odstrašení agresorů ze zločineckého Severoatlantického paktu. A silná socialistická ekonomika si to mohla dovolit.

Lubomír Šálek 18/08/2022 - 19:24

Silná socialistická ekonomika, která nebyla schopna naplánovat a vyrobit ani dámské vložky. To je síla, jak u vozu Záporožec. A doposud nevíme, kde soudruzi udělali chybu. Že by to bylo v systému.
A žraloci z volstrítu se jaksi nedostavili, aby na ten tábor míru a socialismu zaútočili. Jen převahu v tancích měla ta slavná Varšavská smlouva 2 ku 1. A tank je útočná zbraň, nikoliv obranná. Ovšem denacifikace si žádá oběti, že.
Naštěstí ta švejkovská armáda, která byla prolezlá alkoholismem, neprofesionalitou a šikanou, nebyla schopna pořádně ani zorganizovat cvičení, natož na někoho zaútočit. Ovšem ideologicky byla na výši, ovšem v úrovni poručíka Troníka a kapitána Ořecha. Netušil jsem, že se na vojně potkám s lampasáky, proti kterým byl Terazky inteligent.

Rudý vítr 16/08/2022 - 09:13

Dejte raději místo stíhaček lidem najíst kdo nemá práci tak mu ji dát spravit pořádek v sociálních a zdravotních jistotách a kdo nepracuje ať neji ….

pro pomalejší 16/08/2022 - 12:34

Kolik doteď zaplatila vláda za stíhačky? Nebo tento rok?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.