Lidé nezapomínají, ani za ticha českých médií

od redakce

V těchto dnech si za ticha českých médií připomeneme hrdinu českého odboje Julia Fučíka. Po květnu 1945 se stal symbolem českého odboje. Stal se součástí poválečných československých dějin… Ale to Julius Fučík již nemohl ovlivnit. Přesto hned krátce po polistopadové eufórii začal další soud nad Fučíkem. Tedy další poprava. Jeho kádrovým nedostatkem je, že byl komunista, a pro tento »škraloup« je opět vynášen rozsudek. Soudci s máslem na hlavě z Fučíka udělali kolaboranta, dokonce i zrádce. Nakonec se nic neprokázalo, naopak Fučík před historií obstál, přesto omluvy se nedočkal.

Před 79 lety, 8. září 1943, kráčel Julius Fučík na popraviště ve věznici Plötzensee v Berlíně. V této věznici bylo popraveno mezi lety 1940-1943 na 677 českých vlastenců, mezi nimi i Julius Fučík. Rozsudek smrti vynesl R. Freisler, nacistické eso mezi soudci. Fučíkovi bylo 40 let, tedy nejkrásnější léta života. Bojoval, prohrál, padl v boji… Popravě přítomný kněz později řekl: »Choval se během popravy statečně«. Připomínám dnes i jeho větu: »Člověk se nestane menším, i když je zkrácen o hlavu.«

Julius Fučík byl brilantní prvorepublikový novinář, divadelní kritik, spisovatel. Fučík byl ale i komunistou, věřil této myšlence tak jako řada dalších představitelů české inteligence – připomínám básníky a spisovatele Vančuru, Seiferta, Nezvala, Neumanna… Mezi jeho blízké přátele patřily další významné prvorepublikové osobnosti, jako F. X. Šalda, Jan Werich, Milena Jesenská, Jožka Jabůrková… mnozí z nich v době německé okupace položili své životy za naši svobodu. Byl představitelem levé fronty, v době první republiky za účast na nepovolených demonstracích byl pronásledován, v roce 1935 dokonce odsouzen na 10 měsíců do vězení, opustil proto ilegálně ČSR, stal se moskevským dopisovatelem Rudého práva. V době nacistické okupace Julius Fučík byl jako představitel komunistického odboje zatčen, uvězněn…

Jeho Reportáž psaná na oprátce, pronesená z Pankráce z cely 267 v 167 motácích, jej proslavila doma i ve světě. Reportáž byla přeložena do 90 jazyků světa, vyšla v zahraničí v 317 vydáních! Stala se dokonce naší nejvíce překládanou knihou, významně proslavila český odboj.

Po válce byl Julius Fučík oslavován, hýčkán médii, stal se vzorem pro mladou generaci, dnes je za to trestán. Na rozdíl od jiných měst a obcí doma i v zahraničí jméno Julia Fučíka dnes v Praze nenaleznete! Novodobí soudci nechali Julia Fučíka odstranit i z Pantheonu Národního muzea již v roce 1991. Jeho místo zaujal císař František Josef I., za kterým jsou statisíce válečných obětí, a to počítám jen ty z českých zemí.

Novodobí soudci historie rozhodli, že Julius Fučík, tak jako tisíce dalších osobností se »špatným kádrovým posudkem«, musí být zapomenuty. Jejich pomníky se kácejí, mizí názvy jejich ulic, náměstí… Naši úctu mají ta města a obce, kde Fučíka ubránili, má u nich své místo.

Cestou za svými předky v Praze na Olšanech pravidelně procházím kolem Čestného pohřebiště sovětských hrdinů padlých při osvobození Československa, vedle nich je i socha Julia Fučíka. Pravidelně zde hoří svíčky, leží květiny… Lidé nezapomínají.

Přemysl VOTAVA

Přečtěte si další články

16 komentáře

To nechceš 07/09/2022 - 14:35

Je to stávka novinářů*
jen ticho se valí z repráků
Je to stávka novinářů
jen ticho se valí dál

*provládních

To nechceš 06/09/2022 - 23:24

Snad nejvýznamnějším závěrem ze zpráv, že Rusko nakupuje bezpilotní letouny z Íránu a munici ze Severní Koreje, je to, že by nedělalo ani jedno, kdyby jejich „dobrý přítel a spojenec“ Čína byla ochotna riskovat sankce Západu tím, že jim pomůže.

bývalá druhá armáda světa 06/09/2022 - 23:25

✅🇷🇺

fTiPy 06/09/2022 - 18:08

Vdova na plný úvazek

Připomeňme vtip o stařičkém Ludvíku Svobodovi, který se na procházce od své ošetřovatelky dozví, že na Hradě už nesedí on, ale Gusta, což senilní generál nevyhodnotí jako Husáka, ale právě Fučíkovou a poznamená: “Však si to holka zaslouží, měla to s tím Julkem těžký.”

svaty_vaclav 06/09/2022 - 18:02

Sledujte @neCT24

Česká republika se stala zemí, kde zítra bude hůř než včera.

Sledujte @neCT24

CVVM 06/09/2022 - 17:58

Podle nejnovějšího průzkumu Eurobarometru:

– 78% Evropanů podporuje protiruské sankce
– 68% Evropanů podporuje dodávky zbraní na Ukrajinu
– 86% Evropanů podporuje omezení závislosti na ruských energetických zdrojích

fronda 06/09/2022 - 22:45

To je snaha o vytváření veřejného mínění.

Yurri Simon 06/09/2022 - 17:56

Tohle byste si měli komouši neustále připomínat, když už tady začínáte s Fučíkem, kterého sejmuli Němci – ovšem naše hrdiny z druhé světové války popravovali čeští komunisti..!!!

Ladislav Vrchovský: Generál Heliodor Píka a jeho vrazi. Příběh podle skutečné události.

V románu Generál Heliodor Píka a jeho vrazi popsal autor pozadí justiční vraždy muže, který stál v cestě lidské nenávisti, ideologické zaslepenosti a naprostému odporu k odlišnosti názoru, muže, který se stal obětí zločineckého uvažování architektů komunistického uchopení moci v Československu v únoru 1948.

Generál Heliodor Píka byl popraven komunistickým režimem jako první oběť vykonstruovaných procesů. Do poslední chvíle odmítal obvinění z vlastizrady. Z takového zločinu mohl být nařčen jen na základě zfalšovaného, nebo dokonce uměle vytvořeného dokumentu.

Zemřel, aby se prezidentem mohl stát Klement Gottwald. To byl sice hlavní důvod justiční vraždy na člověku, který věděl příliš mnoho. Nebyla to však jediná příčina.

Člověkem označovaným za vraha generála Píky je prokurátor Karel Vaš. Nebyl však sám. Je zde řada dalších, na které padá stejný, ne-li větší podíl viny.

https://plus.rozhlas.cz/ladislav-vrchovsky-general-heliodor-pika-a-jeho-vrazi-pribeh-podle-skutecne-8779648

fronda 06/09/2022 - 22:45

Komunisti později rozsudek zrušili. Kdypak “demokrati” projeví podobnou sebereflexi, např. odsouzením agrese NATO proti Jugoslávii?

antikomunista na věčné časy 06/09/2022 - 16:53

no,ono to vypadá tak,že vám normální lidé na nějakého profesora Horáka /Fučíka,který blábolil cosi o nějaké ,,zemi,kde zítra již znamená pozítří” zvysoka kašlou ( až na bolševiky,kteří si své modly náležitě uctívají,jelikož nic jiného nemají ) tak-vo šesti v hokné,sódruzi ! paťročnicu splníme,aj keby mala trvať osem rokov !

fronda 06/09/2022 - 22:44

Jistě, teď jsou v módě náckové a ne odbojáři.

pametnik 06/09/2022 - 15:57

Ty komentáře jsou pro klub důchodců a uctívačů 68′

preceda 06/09/2022 - 12:31

“Kupovat ruskou ropu a plyn znamená kromě závislosti také financovat si nebezpečného nepřítele.”
Tomio Okamura, kniha Umění vládnout, str. 87

To nechceš 06/09/2022 - 12:32

Roztomilé, jak Ano, které začalo jako středopravá alternativa a pak otočilo a zkanibalizovalo socany a komundíry, teď loví v kalně hnědých proruských vodách. Pitomio by se měl pomalu bát.

Yurri Simon 06/09/2022 - 22:57

No ale Pitomio má teď skvělej byznys s lidskou blbostí, která mu bez špetky odpovědnosti parádně vynáší.. :)) Těch 10% flastenců mu asi poslal sám Pán Bůh..! :))))

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.