Setkání podivné dvojice

od redakce

Žijeme ve zvláštní době. Prezident Petr Pavel se chystá udělit státní vyznamenání Zdeně Mašínové, sestře Josefa a Ctirada Mašínových, kteří »prosluli« svým útěkem z Československa v roce 1953 přes NDR do západního Berlína. Během přípravy útěku a při něm zavraždili celkem sedm osob, ukradli spoustu peněz a podnikli několik diverzních akcí včetně zapalování stohů.

Zdena Mašínová, známá svými antikomunistickými postoji, by podle svých slov nikdy nepřijala vyznamenání od někdejší hlavy státu Miloše Zemana pro svého otce Josefa Mašína, člena odbojové skupiny Tři králové. Zato od Pavla, bývalého člena KSČ a absolventa zpravodajského kurzu na vojenského rozvědčíka Varšavské smlouvy, by medaili pro sebe pravděpodobně přijala.

Mašínová (89 let) si prošla pronásledováním a vězeními za nacistické okupace i po únoru 1948. Vždy schvalovala čin svých bratrů, kteří jsou opakovaně a stále neúspěšně (doufejme, že nastálo) navrhováni na udělení státního vyznamenání z rukou prezidenta ČR. Zatím vítězí zdravý rozum, protože vyznamenávat ty, kdož vraždili nevinné lidi, je neomluvitelné. Mašínová má jiný názor, možná proto, že to jsou a byli její sourozenci. Budiž, neberme jí její názor. Proč jí však nevadí prezident Pavel se svou kariérou převlékání kabátů? Dokonce za ní osobně přijel na navrácený rodinný statek v Lošanech na Kolínsku.

»Zdena Mašínová nikdy neuhnula z cesty dané výchovou a rodinnou tradicí. Ačkoli jí velkou část života přinášela jen utrpení a těžkosti. Za svými hodnotami svobody a pravdy vždy stála s odvahou, která inspiruje a měla by být pro nás vzorem i dnes,« řekl Pavel po setkání s Mašínovou.

Zato pan prezident měl problémy po změně politického režimu s udržením směru cesty, lépe řečeno, bez potíží vjel do protisměru, kde viděl generálské »frčky« a velkou kariéru. Jak se potom vyrovnal s hodnotami svobody a pravdy, to ať si zodpoví sám. Mluvit o inspiraci a vzorech, to už je hodně silná káva. Je mi z Vás, pane prezidente, dost nevolno. Opravdu žijeme ve zvláštní době…

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.