Skvrny na naší demokracii

od redakce

V uplynulých dnech zaznamenal veřejný prostor několik zajímavých, politicky motivovaných událostí. Na první pohled izolovaných, nicméně v celkovém nahlížení na politickou a mravní dimenzi společnosti dosti výmluvných. Vypovídajících o čemsi shnilém ve státě českém.

Za prvé jde (co do významu zastávané funkce) o prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že jsme ve válce s Ruskem. Česko je podle jeho názoru ve válce proti agresorovi a naše bezpečnost je ruskou agresí ohrožena. Bohužel zapomněl dodat, v čem ono »ohrožení« spočívá. V tom, že naše domácnosti, závody, školy a zdravotnická zařízení budou pracovat v zásadně zhoršených podmínkách energetických, surovinových i potravinových? Způsobených a vyvolaných naší reakční, neodpovědnou vládou a řídicím servilním establishmentem? Uvalením absurdních sankcí, jimiž jsme se proti zájmům České republiky stali předmětem mezinárodního vydírání, zakrývaného údajným spojenectvím rozhodujících světových mocností s naší účastí v nesmyslném válečném konfliktu? Máme nevidět realitu a nechat se unášet soucitem a humanistickými frázemi na úkor našich seniorů, samoživitelek a krizové, již tak kriticky zadlužené, budoucnosti?

V pořadí druhou kontroverzní osobností je expremiér a vůdce hnutí ANO Andrej Babiš s další kapitolou desetileté hry na spravedlnost. Obávám se, že v aktuální kauze Čapí hnízdo již řada zainteresovaných v podstatě neví, o co vlastně jde. Nehodlám vyslovovat soudy nad vědomým či nevědomým unfair čerpáním evropských peněz. To je posláním soudů a doufejme, že případ bude skutečně brzy pravomocně ukončen. Uvědomme si, že v případě zdaleka nejde o nějakých 50 milionů dotace, ale o důvěru veřejnosti naší i zahraniční.

Třetím v pořadí politických kolapsů je případ vážné kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové, spojené se systémovým selháním (udělováním neoprávněných vysokoškolských titulů) na jí vedené univerzitě. Její řeči o nevědomosti jsou zcela zjevně účelové a svědčící o nepoučení z případu »plzeňských práv«. Právě tato skutečnost je pro posuzování případu podstatná. Dokonce z řady pohledů nebezpečnější než porušení zákona ze strany předchozího. Čapí hnízdo si nikdo domů neodnese, je otevřené veřejnosti. Naproti tomu výroba rychlotitulů znamená možné ohrožení soukromých zájmů i veřejnosti, a to, jak vidno, opakovaně. Mnozí pretendenti o prezidentský stolec kritizují způsob výběru kandidátů na státní vyznamenání. Podvody při udělování titulů jsou svým reálným dopadem mnohem nebezpečnější.

Ladislav ŠAFRÁNEK

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.