V uplynulých dnech zaznamenal veřejný prostor několik zajímavých, politicky motivovaných událostí. Na první pohled izolovaných, nicméně v celkovém nahlížení na politickou a mravní dimenzi společnosti dosti výmluvných. Vypovídajících o čemsi shnilém ve státě českém.
Za prvé jde (co do významu zastávané funkce) o prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že jsme ve válce s Ruskem. Česko je podle jeho názoru ve válce proti agresorovi a naše bezpečnost je ruskou agresí ohrožena. Bohužel zapomněl dodat, v čem ono »ohrožení« spočívá. V tom, že naše domácnosti, závody, školy a zdravotnická zařízení budou pracovat v zásadně zhoršených podmínkách energetických, surovinových i potravinových? Způsobených a vyvolaných naší reakční, neodpovědnou vládou a řídicím servilním establishmentem? Uvalením absurdních sankcí, jimiž jsme se proti zájmům České republiky stali předmětem mezinárodního vydírání, zakrývaného údajným spojenectvím rozhodujících světových mocností s naší účastí v nesmyslném válečném konfliktu? Máme nevidět realitu a nechat se unášet soucitem a humanistickými frázemi na úkor našich seniorů, samoživitelek a krizové, již tak kriticky zadlužené, budoucnosti?
V pořadí druhou kontroverzní osobností je expremiér a vůdce hnutí ANO Andrej Babiš s další kapitolou desetileté hry na spravedlnost. Obávám se, že v aktuální kauze Čapí hnízdo již řada zainteresovaných v podstatě neví, o co vlastně jde. Nehodlám vyslovovat soudy nad vědomým či nevědomým unfair čerpáním evropských peněz. To je posláním soudů a doufejme, že případ bude skutečně brzy pravomocně ukončen. Uvědomme si, že v případě zdaleka nejde o nějakých 50 milionů dotace, ale o důvěru veřejnosti naší i zahraniční.
Třetím v pořadí politických kolapsů je případ vážné kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové, spojené se systémovým selháním (udělováním neoprávněných vysokoškolských titulů) na jí vedené univerzitě. Její řeči o nevědomosti jsou zcela zjevně účelové a svědčící o nepoučení z případu »plzeňských práv«. Právě tato skutečnost je pro posuzování případu podstatná. Dokonce z řady pohledů nebezpečnější než porušení zákona ze strany předchozího. Čapí hnízdo si nikdo domů neodnese, je otevřené veřejnosti. Naproti tomu výroba rychlotitulů znamená možné ohrožení soukromých zájmů i veřejnosti, a to, jak vidno, opakovaně. Mnozí pretendenti o prezidentský stolec kritizují způsob výběru kandidátů na státní vyznamenání. Podvody při udělování titulů jsou svým reálným dopadem mnohem nebezpečnější.
Ladislav ŠAFRÁNEK