Smlouva s ďáblem

od redakce

Dějiny nejsou a nikdy nebyly černobílé. Příkladem rozporuplného hodnocení událostí, které dovedly svět až k druhé světové válce, je i tzv. Pakt Ribbentrop–Molotov. Tento Pakt o vzájemném neútočení… mezi Německem a Sovětským svazem (SSSR), uzavřený 24. 8. 1939, je každoročně připomínán a záměrně zneužíván proti SSSR, dnes vůči Rusku.

Buďme ale spravedliví, Pakt o neútočení… byl vynuceným krokem ze strany SSSR, vycházel ze situace, která na konci třicátých letech minulého století panovala v Evropě. Evropa byla ve znamení nástupu fašismu v Německu, v Itálii, ve Španělsku, v Maďarsku… Evropu ovládla politika usmiřování (appeasementu) k požadavkům Německa. Tuto politiku ústupků vytvářeli politici Velké Británie a Francie.

Politika usmiřování a ústupků otevřela Německu cestu k připojení Rakouska (1938), vedla k rozbití Československa v Mnichově (září 1938) a následně k jeho okupaci v březnu 1939. Také Itálie vyrazila v dubnu 1939 za svou kořistí do Albánie. Ve Španělsku byla krvavým fašistickým pučem odstraněna demokraticky zvolená vláda za pomoci Německa, Itálie a za přihlížení a nečinnosti Francie, Velké Británie, které pod záminkou neutrality bránily v pomoci Španělsku. Nutno také připomenout, že na mnichovském porcování Československa se přiživilo vedle Německa i Maďarsko a Polsko. Právě mnichovská dohoda připravila cestu Německa na Východ. Další obětí bylo Polsko a následně pak i SSSR.

Německo si hledalo cíleně důvod k přepadení Polska, 1. září 1939 po německé provokaci kolem vysílačky v Gliwici Německo vtrhlo do Polska, které se rychle zhroutilo. Na stranu německého agresora se přidalo i »naše« Slovensko… Hitler po zkušenostech s Mnichovem předpověděl, že Velká Británie a Francie budou jen pasivně přihlížet. Tak se i stalo, na západní frontě byl pověstný klid. Dne 17. září začal SSSR obsazovat východní části Polska, tedy území bývalé Ukrajiny, Běloruska, které byly až do Brestlitevského míru (3. 3. 1918) a sovětsko-polské války (1920-1921) povětšinou součástí tehdejšího carského Ruska. Brestlitevským mírem Lenin přijal pokořující podmínky, včetně ztráty značné části území Ruska (pobaltské státy, Finsko, části Ukrajiny, Běloruska…). Značnou část území si tehdy ukrojilo také Polsko při válce proti Rusku, ukončené v březnu 1921 Rižským mírem.

Při hodnocení tohoto kroku SSSR je třeba těm neinformovaným také připomenout, že i samotné Polsko mělo s hitlerovským Německem smlouvu o neútočení z ledna 1934 a ještě v lednu 1939 probíhala intenzivní jednání mezi samotným Hitlerem a ministrem zahraničí Polska o vzájemném postoji vůči SSSR. Tato jednání zákonitě musela ještě více vyhrotit už tak napjaté vztahy mezi Polskem a SSSR. V létě 1939 pak neúspěšně skončila jednání mezi SSSR, Velkou Británií a Francií, asi tehdy se začala rodit ona dohoda SSSR s ďáblem.

Pakt o neútočení… mezi Německem a SSSR byl tedy jen logickým důsledkem předválečné situace v Evropě. Byl pokusem SSSR oddálit válku s Německem, SSSR nebyl na válečný konflikt připraven, což ukázala i válka s Finskem v listopadu 1939. Obdobně na válku nebyla připravena ani Velká Británie a Francie, následný vývoj války na západní frontě na jaře 1940 je toho dokladem. Byl to nakonec Sovětský svaz, který nesl od června 1941 hlavní tíhu německé agrese v Evropě. Zejména Velká Británie tehdy přehodnotila své vztahy se Stalinem. Stalin se stal spojencem západního světa proti nacismu. Dohodnuté poválečné hranice v Evropě jsou toho dokladem. 

Dnešní pokusy znevážit hrdinství příslušníků Rudé armády, nebo dokonce dát rovnítko mezi agresora a oběť, je urážkou všech obětí fašismu, podobně jako přebarvování dějin druhé světové války. Mnozí politici zapomněli na tyto hrůzy, za potlesku davu padají pomníky hrdinů těch, co v boji proti nacismu platili životy za naši svobodu. Českou republiku nevyjímaje. Jdu Prahou, vidím, jak knihkupectví okupují memoáry nacistických generálů, skuteční hrdinové jsou zapomenuti. Ideologie, propaganda vítězí nad pravdou. Jiný názor se nepřipouští, dokonce se i trestá. Lež a nenávist tancuje kolem nás.

Přemysl VOTAVA, Česká strana národně sociální

Přečtěte si další články

7 komentáře

o.motl 30/08/2022 - 19:11

Průhledný pokus o omluvu dělení Polska mezi nacistické Německo a sovětské Rusko. Ať si soukmenovec Votava strčí ty demagogické žvásty tam, kam slunce nesvítí.

fronda 30/08/2022 - 22:36

Vždyť má pravdu. Kromě Hitlera nesou za rozpoutání druhé světové války vinu západní “spojenci”. Sovětský svaz ne.

dědek 31/08/2022 - 14:25

Vám se evidentně nepodařilo pochopit obsah textu. Nebo co, podle vás, není pravda? Můžete to rozporovat?

lhát jako bolševici a ruSSáci 30/08/2022 - 16:54

Prokuratura žádala 24 let vězení pro novináře Ivana Safronova, který je obviněn z vlastizrady. Setkání se konalo 30. srpna u moskevského městského soudu za zavřenými dveřmi….
Dne 10. prosince 2020 ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že případ proti Safronovovi nebyl zahájen kvůli jeho novinářské činnosti .

lhát jako bolševici a ruSSáci 30/08/2022 - 16:53

Prokuratura žádala 24 let vězení pro novináře Ivana Safronova, který je obviněn z vlastizrady. Setkání se konalo 30. srpna u moskevského městského soudu za zavřenými dveřmi….
Dne 10. prosince 2020 ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že případ proti Safronovovi nebyl zahájen kvůli jeho novinářské činnosti .

To mě poser 30/08/2022 - 16:46

RIA NOVOSTI

Centrum pro styk s veřejností (CSP) ruské FSB zveřejnilo video o dalším členu sabotážní a teroristické skupiny, která zabila dceru slavného ruského filozofa Alexandra Dugina, Darii. Podle DSP jde o 44letého Bohdana Tsyganenka z Doněcka.
muž pochází z Doněcka, registrován na ruské sociální síti VKontakte pod jménem Kasjanov. Soudě podle zveřejněných odběrů se muž zajímal o netradiční sex.
Soudě podle sociálních sítí Tsyganenka byl také závislý na měkkých drogách.

nahlas VÍC NAHLAS vy 2% 🍒📢📣 30/08/2022 - 12:41

.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.