O jedlé sodě

od redakce

Jedlá soda provoní bydlení, usnadní úklid a zbaví i pálení žáhy. Ale »umí« i leccos jiného. Babičky to věděly, a proto ji používaly na kde co… Jedlá soda je relativně levná, snadno dostupná a až dočtete tento článek, snad budete souhlasit i s tím, že nemá chybu…

Jedlou sodu má většina z nás spojenou s pečením. Ale babičky věděly a vědí, že se s její pomocí dá nahradit i řada čisticích prostředků. Jedlá sody (hydrogenuhličitan sodný, soda bikarbona) není to samé, jako soda na praní. Byť i tu babičky často používaly, jak již její název napovídá, především k praní. I v automatické moderní pračce pomůže.

Jedlou sodu použijte, tak jako naše babičky, například jako pohlcovač pachů v ledničce. Nasypte ji do misky a dejte do ledničky a jednou za měsíc vyměňte za novou.

Dřevěná prkénka vyčistíte a zápach z prkének odstraníte například tak, že je ve dřezu posypete jedlou sodou a zalijete vroucí vodou. Nechte působit několik minut a poté důkladně umyjte a nechte oschnout. Některé babičky potíraly a potírají starší prkénka pastou ze dvou dílů jedlé sody a jednoho dílu vody. Pastou prkénko vydrhly, nechaly ji působit asi 30 minut a poté důkladně opláchnuly vodou. Samozřejmě, nechaly je oschnout.

Čas od času třeba důkladně umýt ledničku. Babičky po vypnutí ledničky její vnitřek umyly i bez saponátů jen roztokem půl litru teplé vody se dvěma lžícemi jedlé sody. 

I jiné triky znaly. Například na připálený hrnec či kastrol. Dno posypaly jedlou sodou, na ni nalily trochu vařící vody a nechaly přes noc působit. Ráno pak důkladně umyly. Podobně čistily i starší, tak říkajíc zašlé hrnce a kastroly. Nebyly sice jako nové, ale rozhodně hezčí.

K moderní klasice, totiž k mikrovlnné troubě, patří i její čištění. Někdo používá citron či octovou vodu, babičky však vědí, že nejlepším řešením je navlhčený hadřík posypaný jedlou sodou. Ta mikrovlnku nejen vyčistí, ale zbaví ji i zápachu. Jistěže třeba ji vytřít.

Pokud v kuchyni používáte odpadkový koš, a jinak to ani nejde, potom na dno pytle nebo koše nasypte jedlou sodu. Soda pohltí pachy a díky tomu nebude koš zapáchat. Což nic nemění na tom, že třeba koš dříve či později vysypat a poté vyčistit.

I na sporák a jeho čištění měly a mají babičky řešení. Připravily si pastu z jednoho dílu jedlé sody a jednoho dílu vody. Pomocí houbičky pak odstranily ze sporáku usazenou mastnotu i připáleniny.

Z jedlé sody a citronové šťávy, nebo z octa si můžete připravit i čistič do kuchyně. Smíchejte díl jedlé sody a citronové šťávy nebo dva díly octa, přidejte trošku vody a v pohodě vyčistěte pečicí nebo mikrovlnnou troubu, kuchyňskou desku, dřez, hrnky se skvrnami od kávy nebo čaje. Kam na ty nápady babičky chodily?

I byt můžete díky jedlé sodě provonět. Naše moudré babičky a maminky používaly a používají jednoduchou vůni do bytu. Do misky nasypaly sáček jedlé sody a k tomu přidaly několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Stačí promíchat a dát do misky. Jedlá soda zároveň pohlcuje různé pachy z okolí, jako je například kouř nebo vůně z kuchyně.

V řadě rodin vládnou kočky. Ty relativně rychle umí chodit na »svůj« záchod. Na čištění kočičího záchodu používají babičky pastu z jedlé sody. Stačí jim dva sáčky jedlé sody a dva hrnky horké vody. Pastou čas od času vytřou kočičí záchod, nechají asi půl hodiny působit  a poté opláchnou vodou. I pelíšky pro kočky a jiná zvířata babičky ošetřovaly a ošetřují jedlou sodou. Více méně pravidelně je posypají jedlou sodou, nechají několik minut působit a poté vysavačem vyčistí.

Rohožky a koberce zkuste vyčistit tak jako naše babičky a možná i maminky. Posypte je jedlou sodou, nechte několik hodin působit a vysajte. Jedlá soda zbavuje koberce pachů, rozjasní barvy a čistí.

Skvrny na koberci odstraní směs octa a jedlé sody. Skvrnu posypte jedlou sodou. Do lahve s rozprašovačem nalijte díl octa a díl vody. Nastříkejte na jedlou sodu, nechte hodinu působit, dokud směs nezaschne, vydrhněte kartáčem a vysajte. Případné zbytky jedlé sody otřete navlhčeným hadříkem. Bábinky o tomto způsobu čištění věděly a teď to víme i my.

Odpad. Čas od času je třeba zbavit ho zbytků mýdla, nepříjemných pachů a mastnoty. Do odpadu nalijte hrnek vařící vody. Přidejte sáček jedlé sody a nechte pět minut působit. Anebo smíchejte hrnek octa s hrnkem vařící vody, vylijte do odpadu na sáček jedlé sody a nechte 15 minut působit. Nakonec zalijte ještě jedním hrnkem vařící vody a je to. Říkají babičky a mají pravdu. Funguje to!

I se zatuchlým hadrem na podlahu či s mopem si uměly a umějí babičky poradit. Namočte je do horké vody s větším množstvím jedlé sody. Nechte namočené alespoň hodinu, ideálně pár hodin. Propláchněte. Skvělé řešení!

Sedačku židle a křesla i různé potahy zbavíte pachů, ale i skvrn, když je posypete jedlou sodou, necháte působit alespoň hodinu (ale i déle, třeba přes noc) a vysajte vysavačem. Soda pachy neutralizuje.

A mám před sebou i jiné »babské« rady. Například řezané květiny ve váze budoudéle v pohodě, když ve vodě, v níž jsou ponořeny, rozmícháte lžičku jedlé sody.

I v koupelně a na WC najde jedlá soda využití. Stačí smíchat jedlou sodu a vodu do pasty. Tuto pastu pak použijte na mytí vany, umyvadla, sprchového koutu a koupelnových obkladů. A do WC nasypte dva sáčky jedlé sody a na to nalijte půl hrnku octa. Nechte 30 minut působit (nebo i přes noc). A spláchněte.

Občas třeba vyčistit hřebeny a kartáče na vlasy. Do misky s teplou vodou a troškou šamponu nasypte jedlou sodu a promíchejte. Namočte je na 30–60 minut, poté důkladně opláchněte a nechte oschnout. Opláchněte.

A snad ještě klasika, praní prádla. Do pračky přidejte jeden či dva sáčky jedlé sody k prášku na praní. Prádlo bude nejen čistější, ale i příjemně měkké. Funguje to také na zapáchající či zatuchlé prádlo, které před praním namočte do roztoku teplé vody a sody. Na pět litrů stačí dva sáčky jedlé sody.

Nedám dopustit na rady babiček. Byly a jsou moudré, máme se od nich stále co učit…

(jan)

FOTO – archiv

Přečtěte si další články

1 komentář

fronda 05/02/2022 - 22:56

Moje babička sice sodu nepoužívala, ale zato dávala slepicím zobat pěnový polystyren. Ta vajíčka potom byla taková nadýchaná… 😛

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.