O úklidu a prášku do pečiva

od redakce

I moderní babičky a maminky věří radám svých maminek a babiček. Ale čas od času »prolistují« internet a hledají nápady, které by jim práci doma usnadnily. Leccos zajímavého se dá najít, to mi věřte.  

Dnes budeme uklízet. Zaujal mne trik proti prachu, který »musí« ze skříní, z lednice či kuchyňské linky utírat jeden z mužů, protože jeho žena je menšího vzrůstu. Horní část proto potahuje preventivně potravinářskou fólií. Jakmile zaslechne: »Utřel jsi prach?«, fólii opatrně stáhne a je hotovo. Po »kontrole« natáhne novou. Tak to prý doma funguje několik let k oboustranné spokojenosti. A rozhodně se kvůli tomu necítí být pod »pantoflem«.

Velké jarní a předvánoční úklidy mají svůj pravidelný rytmus, podílet se na něm musí všichni. I děti. Dobrým trikem je, když si děti na úklid hrají. Babičky byly moudré a naučily tak svoje dítka pořádku. A proč ne…

Podívejme se společně na některé »babské« úklidové triky.  

Alobal má široké použití nejen při vaření a balení potravin, ale i při úklidu. Tak třeba mrazák. Po jeho důkladné očistě, vytření octovou vodou (1:1) a vyschnutí, všechny šuplíky vyložte alobalem a na něj skládejte potraviny. Alobal dobře drží chlad, navíc ho prý nemá ráda námraza.  

Na vlasy s houbičkou. A nejen na ně, ale i na zvířecí chlupy či prach na čalounění nebo kobercích. Stačí molitanovou houbu namočit, vymačkat a přetáhnout jí čištěné místo. Pak ji vymáchat a v práci pokračovat. Úspěch zaručen!

Zásuvky a šuplíky. Prach z nich odstraňte vysavačem, na jehož trubici natáhněte gázu. O drobné předměty nepřijdete, prach ze šuplíků zmizí. Prý je to i dobré řešení pro očistu spodních částí skříní.

Škrábance na bílých domácích spotřebičích zkuste vyplnit lakem k opravě překlepů. Po zaschnutí opravené místo přetřete bezbarvým lakem na nehty. Ano, to je jeden z mužských nápadů.

Párátkem namočeným v lihu dobře vyčistíte úzké štěrbiny. I ty na ovladačích k televizi či kolem tlačítek mobilních a tlačítkových telefonů.

Malým plochým malířským štětečkem namáčeným v lihu zkuste vyčistit mezery v klávesnici počítače.

V některých případech je i starý kartáček na zuby užitečný. Namočte ho do octa a vyčistěte jím spáru mezi umyvadlem a stěnou.

Dost bylo molů! Ty potravinářské ze spíže vyhání některé moudré babičky kuličkami pepře. Nasypou je do silonové punčochy, tu pověsí na několika místech do spíže. Molům prý pepř nevoní. Jsou-li již ve spíži, tak zahynou, pokud ne, obloukem se jí vyhnou. Snad to funguje…

Solí odstraňují babičky skvrny od čaje a kávy z hrnků. Například jedna z mých babiček přidávala k soli i ocet.

A kartony na vajíčka (ano ty papírové, vyrobené z tzv. nasávané kartonáže) používala tatáž babička k ukládání jehel, knoflíků, spínacích špendlíků »a tak vůbec«, prostě jako šitíčko.

Bábinky byly a jsou moudré, a proto odhalily i prášek do pečiva. To není legrácka zmateného autora, ale fakt.  Kypřicí prášek do pečiva je s námi již od počátku 20. století. Znaly ho tedy již naše prababičky. Postupně se jeho chemické složení měnilo, až došlo k jeho současné »dokonalosti«. Postupně nahradil jedlou sodu, která se do těsta též přidávala a leckde dosud přidává, a podařilo se mu při přípravě některých pokrmů vytlačit dokonce i droždí. I když, co si budeme povídat, poctivý kvásek z prášku do pečiva nepřipravíš, protože to nejde. Na kvasnice babičky prostě nedají dopustit.

O tom však dnes nebudeme psát. Babičky údajně brzy zjistily, že sypká směs prášku do pečiva se dá použít i na leccos jiného. Údajně si poradí se špínou, skvrnami, připáleninami a kdečím jiným. A tak jsme některé »babské« rady otestovali.

Tak například spáry mezi obkládačkami se prý skvěle vybělí pastou vytvořenou z kypřícího prášku a vody. Kašičku naneste na spáry, nechte delší dobu působit, poté smyjte vlažnou vodou. Ovšem je pravdou, že jednodušší je použití bělidla, případně pročištění spáry a její opakované přespárování.  

To zašedlé bílé ponožky budou opravdu zase bílé, když je přes noc necháte namočené v umyvadle s vlažnou vodou obsahující rozpuštěný kypřicí prášek do pečiva. Poté je klasicky vyperte. Podobně můžete vybělit i zašlé záclony. A opravdu to funguje!

I zahnědlou plastovou láhev, kojeneckou a každou jinou, stejně tak termosku, vyčistíte jedním či dvěma sáčky prášku do pečiva, které zalijete vroucí vodou. Nechte působit 30 minut, poté protřepejte, důkladně vymyjte horkou vodou. Opravdu to pomůže. Stejného efektu však dosáhnete i roztokem octové vody a soli.

I usazeniny v hrnečcích, sklenicích a konvicích na čaj se dají roztokem horké vody a prášku do pečiva odstranit. Dají, ale octem to jde také.

Staršímu smaltovanému nádobí, hrncům a kastrolům prý vrátí jejich zašlou krásu, když na jejich navlhčený povrch nanesete prášek do pečiva a necháte přes noc působit. Ráno stačí umýt a je to! Věřte – není. Tato babská rada starému smaltovanému nádobí krásu nevrátí. Lepším řešením je horký roztok soli s trochou octa. Hnědé obruby na stěnách zmizí, když je potřete samotnou solí. I na to babičky přišly.

Jinou babskou radou je odstranění vodního kamene z varné konvice lžičkou prášku do pečiva rozpuštěného ve sklenici octa. Dolijte vodu do poloviny, povařte a nechte hodinu odpočinout. Vylijte, vypláchněte, ještě jednou povařte v konvici vodu. Funguje to, ale jen díky octu, který si s vodním kamenem spolehlivě poradil. Ale babičkám jejich nápad nebereme…

Když prý do zašlé pečicí trouby nasypete tři až čtyři sáčky prášku do pečiva, krátce ji zahřejete a necháte vychladnout, poté vytřete, bude trouba jako nová. Tady se babičky svými radami netrefily. Je lepší a levnější smíchat sůl s octem, vzniklou pastu nanést na povrch trouby, zahřát ji a nechat působit. Pak hadrem setřít.

Na vyčištění špinavého a mastného skla u trouby můžete také použít kypřicí prášek do pečiva. Nasypte ho do mističky a přidejte vlažnou vodu. Nepřežeňte to, měla by vzniknout hustší krémová kaše. Tu pak hadříkem naneste na dvířka trouby, důkladně rozetřete a nechte asi půl hodiny až hodinu působit. Povrch skla dočistěte houbičkou a nakonec vše dobře dočista setřete navlhčeným hadříkem.

Ale i to je jedna z »babských« rad. Je dobrá, stejně jako ta, že stačí čistit troubu jen octem. Otřete celý vnitřek trouby hadrem namočeným v octu. Pak ji rozehřejte na vyšší teplotu, klidně na 150 °C. Ocet v teplé troubě rozpustí mastnotu a nečistoty.

Pasta z jedlé sody vám poslouží jako skvělý čisticí prostředek, který funguje na staré připáleniny na stěnách a na dvířka pokrytá mastnotou. Připravit ji je přitom úplně snadné. Smíchejte mističku jedlé sody s takovým množstvím citronové šťávy, aby vznikla dobře roztíratelná pasta. Použijte gumové rukavice, jde totiž o poměrně špinavou práci. Hadříkem pak pastu naneste na celý vnitřek trouby včetně skla a dobře rozetřete. Použijte třeba starší kartáček na zuby. Vynechejte jen topná tělesa. Zvláštní pozornost věnujte usazeným mastným skvrnám. Pastu nechte působit přes noc, nejlépe dvanáct hodin.

A tak bychom mohli ještě pokračovat. Našli jsme ještě několik dalších »zaručených« babských rad. Týkajících se prášku do pečiva. Některé jsou dobré, jak ostatně v předchozím textu vidno. Ale asi bude lepší použít prášek do pečiva na to, k čemu je určen. Na pečení.

(jan)

FOTO – archiv

Přečtěte si další články

1 komentář

jmm 23/04/2022 - 18:35

A na vodní kámen ocet-to je perfekt zaručené!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.