Vánoce a dobré skutky? Přispějte cíleně!

od redakce

Vánoce jsou hlavně svátky lásky, klidu a míru a také šťastných dětí. Bohužel ne všechny děti ale jsou zdravé či žijí v rodinách, které mohou splnit všechny jejich sny. Zdražování tvrdě doléhá například i na rodiny pečující o děti se zdravotním postižením. Ušetřit na všechna ze zdravotního pojištění či dávek nehrazená vyšetření, terapie, rehabilitace a zdravotní pomůcky bylo pro mnohé obtížné i dříve, v současnosti si však řada rodičů musí přiznat, že je to nemožné. Existuje ale cesta, jak takovým dětem pomoci. Cíleně, s přehledem a s jistotou, že vaše pomoc půjde přesně na to, co dítě potřebuje.

Podle posledních statistik z roku 2018 žije v ČR zhruba 117 000 dětí se zdravotním postižením ve věku do 14 let. To je zhruba sedm procent. Patří k nim Honzík, Agátka, Šimonek, Terka, Adámek, Marek a další desítky kluků a holek, jejichž rodiče žádají o pomoc s úhradou terapií a rehabilitací u charitativního projektu Patron dětí.

V současné chvíli čeká na stránkách Patrona dětí na pomoc více než 200 dětí se zdravotním či sociálním znevýhodněním.

Honzík i Ivetka chtějí do školky

Ivetka je sedmiletá holčička s těžkou poruchou autistického spektra. Každý den putuje z domova do denního centra, ve kterém se učí novým dovednostem. Rodiče se těší, že díky tomu jednou přijde doba, kdy se s nimi bude dorozumívat i slovy a nikoli jen posunky. Bohužel služby v centru si musejí platit z vlastní kapsy. Na půl roku je to více než 70 000 Kč, a tak rodina netuší, co dělat.

»Přestože Honzík nemluví, je to veselý a zvídavý chlapeček. Rodiče se ho snaží, kromě běžných hraček, rozvíjet pomocí různých terapií a cvičení. Jezdí s ním na ergoterapie, logopedii, hipoterapie a oslovují specialisty, aby mu pomohli překonat jeho zdravotní omezení. Díky společnému úsilí rodiny se již naučil spoustu věcí a mohl začít chodit do školky s asistentkou,« vypráví Jaroslava Maňásková, poradkyně rané péče s tím, že Honzíkovi hodně pomohla kyslíková terapie: »Bylo by dobré ji opakovat, protože výsledek působení hyperbarické komory se dostavuje až v delším časovém horizontu.« Všechno si doteď zvládala rodina uhradit sama, ale nyní to už není možné. Bezmála 46 000 Kč na půjčku komory nenašetří.

Prověřená a cílená pomoc

Na stránkách i sociálních sítích Patrona dětí si můžete vybrat dítě, jehož příběh vás nejvíc zaujal, a tomu zaslat finanční částku na to, co nejvíc potřebuje.

Na úhradu pomoci půjde 100 procent částky, protože provoz Patrona dětí plně hradí Nadace Sirius, která jej v roce 2017 založila. Všechny dětské příběhy mají svého Patrona, osobu, která dítě dobře zná a může potvrdit, že prosba o pomoc je oprávněná. Navíc jsou všechny žádosti pečlivě prověřovány v oddělení risku. Dárci dostávají potvrzení pro daňové účely a mohou kdykoli příběh, na který přispěli, kontrolovat ve svém uživatelském účtu. Za pět let své existence pomohl Patron dětí již více než 11 000 dětských příběhů, na které vybral bezmála 94 milionů korun.

Chcete pomoci, ale je pro vás složité vybírat si mezi tolika dětskými příběhy? Každou adventní neděli najdete na FB @PatronDeti jeden příběh. Svůj příspěvek můžete poslat i na transparentní účet u Moneta Bank číslo 57574646/0600, a to nejen v předvánočním čase o adventních nedělích, ale kdykoli během roku.

Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.